13.5.2021 | Barbora a Jana | Žádný komentář

Šijte s námi safari styl – rukávy

Rukávy a jejich padnutí bývá obecně jedním z největších problémů při šití svršků. Občas se stane, že vytáhnete střih a rukáv vám padne jako ulitý, ale někdy je to velký boj. Záleží přitom na hodně parametrech, které se navzájem ovlivňují. To vše je dobré odstranit již v průběhu zkušebního modelu. Jestli míváte s rukávy problém častěji, doporučujeme jednu věc – až natrefíte na ten správný, který vám bude opravdu dobře sedět, můžete jej pak zkusit naimplementovat i do dalších střihů. Nezapomeňte ale, že vše vychází už z průramku, takže nejprve byste museli do střihu překreslit odpovídající padnoucí průramek a k němu pak rukáv.

V dnešním díle našeho společného šití si ukážeme nejen jak rukáv vsadit, ale třeba i hodně věrný falešný rozparek.

Bára

V mém případě byl tento rukáv skoro až magický. Většinou musím rukávy dost upravovat – kvůli sklonu ramen či aby náhodou netáhl průramek, ale rukáv z tohoto střihu padnul příjemně. Jak už jsem psala ve článku u zkušebního modelu – po přišití rukávů se najednou o dost zlepšilo i celé padnutí saka. Nejprve mi připadalo zvláštně velké, ale s rukávy už pak bylo akorát. A to i poté, co jsem zkrátila ramenní šev a rukávová hlavice se tak přišívala o něco výš.

Ale nejprve jsem u rukávů sešila švy. V tomto případě se jedná o rukáv dvoudílný a v zadním švu jsem musela rukáv v úrovni lokte hodně navolnit. Jak jsem psala již dříve, střih je dělaný pro vlněný materiál, který dokáže spolupracovat s žehličkou a přizpůsobit se vysrážením. Tady jsem si delší část jednoho rukávového dílu prošila pomocným prošitím, stáhla a pak teprve sešila oba dva rukávové díly k sobě.

Na fotce je znázorněn rozdíl v množství materiálu mezi dvěma rukávovými díly, který je třeba při šití navolnit.

Sešitý rukáv jsem pak všila do průramku. Aby sáčko lépe sedělo, použila jsem tentokrát vycpávky. Jenže jsem je zapomněla objednat, byl zrovna víkend, galanterie zavřená, takže jsem si vyrobila svoje vlastní. Stejně jsem měla v plánu jen takové decentní, obecně vycpávky moc nemusím, mám ráda spíš ležérnější kousky oblečení.

Na výrobu vlastních ramenních vycpávek potřebujete žíněnku na svrchní vrstvu a pak něco objemového dovnitř. Já použila něco jako bavlněný fleece, co jsem našla v zásobách. Konzistence je zkrátka podobná klasickému hadru na podlahu.

Nejprve jsem si na vycpávky přichystala střih. Spojila jsem přední a zadní díl ramenním švem k sobě a překreslila si požadovaný tvar.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (13.05.2021/11:55)
Kategorie: Safari, Šijte s námi
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x