8.4.2021 | Barbora a Jana | 1 komentář

Šijte s námi safari styl – inspirace

Když jsme domlouvaly tohle téma a následně hledaly inspiraci, vedly jsme diskuze i o tom, co to vlastně ten safari styl je. Stejně jako další ikonické kusy oděvu totiž pochází z vojenského použití, kdy se celé toto odvětví vyvíjelo naráz, takže například trenčkot vznikl pro účely úplně stejné války jako Khaki Drill, jen byl díky své povaze hojně používán i na evropských bojištích, zatímco oděv s kraťasy a krátkými rukávy zůstal záležitostí do teplejšího klimatu. Některé prvky ale pradědeček dnešního safari nemá společné jen s trenčkotem, velké kapsy najdeme i u leteckých kombinéz nebo parek.

Se změnou společenské atmosféry dochází k určitým změnám i v módě: stejně jako používat název kimono u oděvu, který je jím jen inspirovaný, je považováno za znak nadřazenosti bílé rasy, stává se kontroverzní pro jeho spjetí s kolonializmem a sportovním lovem i safari. Z toho důvodu se dost často setkáte s názvem utility, Max Mara letos zvolil pro svou kolekci název saharienne. Samotný základ stylu ovšem zůstává dál a jednotlivé prvky můžete najít napříč všemi značkami.

Jedna osoba, dvakrát safari styl, jednou dost kontroverzně, podruhé naprosto v pořádku. Rozdíl je v celkové stylizaci, ale i příležitosti.

Zdroj: startsat60.com

 

Zdroj: eonline.com

Tahle fotografie je ze starší Burdy a pamatuju si, že mi už tehdy přišla opravdu hodně nepatřičná.

Ačkoliv se může zdát, že použití safari stylu v určitém kontextu (nebo nazývání kimonem vše, co má široké přisazené rukávy) je naprosto v pořádku a odpor k tomu je malicherný, ve skutečnosti jde o neempatičnost, se kterou k tomu (občas) přistupujeme.

Pod tématem safari si celkem volně můžete představit skoro cokoliv, co má za a) velké kapsy nebo za b) khaki, zelenou, pískovou či béžovou barvu.

Balmain – kolekce podzim 2014

Zdroj – Pinterest – Streetstyle New York fashion week 2019

Balmain – jaro 2017

Alexander McQueen – Ready to Wear – podzim 2018

Zdroj – Pinterest – streetstyle

 

Zdroj: Pinterest

Zdroj – Pinterest

 

 

Zdroj: https://www.instagram.com/tt_stories/

 

Burberry  – Resort 2015

Burberry Resort 2015 Collection Photos | Fashion Gone Rogue

Safari ale není jen o khaki barvě a odstínech zelené, oblíbeným materiálem je i denim.

Zdroj: Vogue

 

Zdroj: livingly.com

Případně se můžete úplně odvázat a pustit se do něčeho barevného, klidně i květovaného.

Zdroj: The Volte

 

Zdroj: livingly.com

Pokud už máte v hlavě něco, co byste chtěly šít, ale nemáte zatím střih, těšte se na příští díl, ve kterém vám jich spoustu ukážeme.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (08.04.2021/4:11)
Kategorie: Safari, Šijte s námi, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavlina T.
2 let

Je to zajímavé téma a líbí se mi o něm přemýšlet. Historický kontext oceňuji. Zajímavé porovnání Melaniina šatníku. Hlavní prvek disharmonie je tam asi ten klobouk..

V šatníku tenhle prvek nemám a láká mě barevně i materiálově. Asi tam bude přírodní vlákno, které vydrží časté praní a žehlení.

1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x