18.3.2021 | Jana | 2 komentáře

Šijte s námi loungewear – hedvábná košilka s krajkou a kraťasy

Nedávná epizoda pravidelného nočního kašle naší mladší dcery, která mi nedovolovala celý leden a větší část února se ani z pohledu matky dvou malých dětí alespoň trochu vyspat, mě v práci přivedla k diskuzi se svými kolegy, jestli v noci nechávají otevřené okno za všech klimatických podmínek, nebo ne. A výsledky byly zajímavé – většinou se totiž sejde pár, který má preference opačné a většinou tato situace skončí tak, že je spokojenější mužská polovina páru. Nechci rozdmýchávat diskuze o emancipaci ani o vlivu čerstvého vzduchu na kvalitní spánek, ale spíš se oklikou dostávám k tomu, proč celoročně spím v nevytápěné ložnici v relativně tenkém oděvu. Patřím totiž do skupiny preferující otevřené okno i v -10°C a zároveň patřím k ustoupivším partnerovi. A co je příhodnějšího při nočním buzení se horkem než hedvábí?

Po střihu na hedvábnou košilku jsem pátrala dlouho, nejvíc se mi líbil střih Ogden od True Bias. Tak nějak jsem vzhledem k názvu firmy nepředpokládala, že by nemusela být střižená šikmo, takže mě ono nemilé překvapení čekalo až po zakoupení a vytištění střihu. Pátrala jsem tedy dál a nakonec jsem pořídila střih od profesionálky v šití spodního prádla, Orange Lingerie. Košilka má prsní záševek, je střižená šikmo a díky tvaru výstřihu ji lze olemovat neelastickou krajkou.

Barevnost jsem nakonec zvolila černou klasiku, nicméně košilka + kraťásky je projekt tak jednoduchý, že se určitě kouknu i po barevném saténu do kombinace se smetanovou krajkou.

A krajka byla vlastně největší problém. Pokud šijete košilku, abyste ji mohly nosit na spaní nebo jako vrchní oděv, určitě můžete volit mezi hrubšími krajkami (klidně i gypírskou nebo makramé). Pro spodní prádlo ale volte decentnější krajku, co nebude mít tendenci se rýsovat. Krajku je ideální kupovat naživo, protože fotky opravdu hodně zkreslují. Nakonec jsem vybrala francouzskou krajku u Rity.

Autorka střihu radí vybírat krajku i tak, aby měla nějaký výrazný motiv, který půjde obstřihnout a dát na střed. U mé krajky sice výrazný motiv je, nicméně jsem tak nějak dopředu netušila, jak to budu obstřihávat. U jemnějších krajek se ale tyhle drobnosti zaručeně ztratí.

Jednotlivé díly jsem tedy nejdříve vystřihla – stříhá se celý přední díl, i místo, kde bude později krajka. Původně jsem si ke košilce chtěla ušít i šikmou sukni jako spodničku, nicméně na to mi nezbýval materiál, takže jsem sáhla opět k Orange Lingerie a za docela dost peněz (předtím nákup 3 střihů u La Forme stál celkově míň) si koupila střih na hedvábné kraťasy. Ty se nestřihají šikmo, takže jsem se vlezla tak tak. Při pokládání střihu v šikmém směru nezapomínejte, že dolní lemy předního a zadního dílu by spolu měly svírat pravý úhel, jinak se bude košilka přetáčet (dobré střihy na to pamatují).

Po vystřihnutí jsem šla horní okraje košilky rovnou stabilizovat. V instrukcích ke střihu se píše, že máte sednout ke stroji a prošít, ale to mi nepřijde v šíři 8 mm na šikmo střiženém saténu úplně bezpečné, takže jsem vystřihla tvar horních dílů z hedvábného papíru a našpendlila je na něj.

Když takto stabilizujete nějakou klouzavou mrchu, je vhodné, aby při šití ležel papír nahoře pod patkou a samotnou látku posouvaly zoubky stroje. Když to uděláte naopak, satén se bude opožďovat za papírem a skončí to vytáhnutým materiálem a/nebo prošitými drobnými sklady.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (18.03.2021/11:43)
Kategorie: Loungewear, Šijte s námi
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x