27.2.2021 | Barbora | 5 komentářů

Grasser

Už jste si zajisté všimly, že v poslední době se na našich stránkách objevovaly zmínky o značce Grasser. Jedná se o ruskou platformu plnou moc pěkných střihů. Pokud jste jejich stránky ještě nenavštívily, pak to určitě udělejte. Nám v redakci se jejich střihy dost líbí a všechny tři jsme si již nějaké zakoupily, takže v budoucnu se můžete těšit i na recenze jednotlivých střihů. Občas nám totiž píšete, že se vám třeba líbí různé modely, které si ušijeme, ale protože bývají například ze starších časopisů Nähtrends nebo Patrones, je komplikované se k nim dostat. Takže střihy Grasser se dají jednoduše koupit přes internet, stáhnout v elektronické podobě, vytisknout a slepit. Já vám teď poradím, jak na to.

Stránky Grasser totiž působí ve dvou mutacích – ruské a anglické. Jestli umíte azbuku a trochu rusky, určitě doporučuji zůstat na té ruské Grasser.ru. Pokud jste na tom ale jako já a povinnost výuky ruského jazyka skončila přesně třídu před vámi, tak vám možná budou na hrubý náhled stránky v angličtině vyhovovat více. Ale ve finále se bez těch ruských stejně nejspíš neobejdete. Pro mě jsou stránky v azbuce srozumitelné asi tak, jako kdyby byly psané čínskými či japonskými znaky nebo binárním zápisem. Prostě změť znaků, ze kterých poznám vždycky akorát tak číslo anebo že se jedná o odkaz. V této chvíli pak blahořečím počítačovým expertům, kteří vynalezli google translator nebo internetový prohlížeč, co sám dokáže stránku přeložit. No, je to sice jen tak zhruba, občas bývají překlady až hodně vtipné a mimo mísu, ale k orientaci to většinou stačí. 

Ale proč využívám spíš ruské stránky, když anglickým krásně rozumím a nemusím se trápit? Důvody jsou dva! Na ruských stránkách je více střihů. A navíc jsou levnější! 🙂 Průměrná cena na anglické mutaci je 4-8 dolarů, zatímco na té ruské to dělá 100-300 rublů. V přepočtu je to 90-180Kč vůči 30-90Kč. Některé střihy jsou samozřejmě i dražší, ale v porovnání na ruských stránkách vždycky vycházejí lépe. A některé jsou dokonce zdarma. Nevýhodou té ruské varianty je to, že návod na ušití dostanete jen velmi stručný a samozřejmě také jen rusky. Naštěstí to platí převážně pro starší střihy. U těch novějších je pak už návod také s fotografiemi. Ale stále jen v ruštině. V anglické variantě je návod v pdf s barevnými fotografiemi a poměrně podrobným popisem anglicky.

Velkou výhodou střihů Grasser je, že si můžete vybrat, pro jakou výšku postavy střih chcete. V nabídce je mají odstupňované:

– 158-164  (centimetrů)
– 164-170 (centimetrů)
– 170-176  (centimetrů)
– 176-182  (centimetrů)

To samozřejmě dává smysl a střihy tak daleko líp sedí. Nicméně tabulku velikostí je třeba si pečlivě prostudovat, protože v porovnání se svými klasickými evropskými velikostmi budete muset skočit o pár velikostí výš. Takže pokud jste zvyklé třeba na velikost 44, nic se nebojte, když vám na Grasseru vyjde 52. Je to tak správně.

K objednání střihů budete potřebovat registraci na stránkách. Ruské a anglické stránky vyžadují registraci každý zvlášť. Platba se pak provádí prostřednictvím služby PayPal.

Jenže střihy nejsou to jediné, co na ruských stránkách objevíte. Grasser nabízí také různé kurzy a videa. Kurzy se liší projekt od projektu, ať již délkou trvání nebo rozsahem výuky. Můžete se do nich zapsat po vypsání termínu, pokud jsou volná místa. Získáte přístup k videím a hlavně přístup ke konzultacím s lektorkou a s ostatními účastníky. Pokud chcete kurz absolvovat a získat certifikát, počítejte s tím, že musíte plnit i domácí úkoly. Na základě jejich splnění pak postoupíte dál. Mě velmi zaujal třeba velmi obsáhlý kurz spodního prádla. Jeho cena je skoro 24 tisíc rublů (přibližně necelých 7 tisíc korun). Akorát mám trochu obavy kvůli té komunikaci. Ale třeba někdy získám odvahu. Spousta kurzů se váže i k jejich konkrétním střihům, tam jsou pak ceny podstatně nižší. A některé “kurzy” jsou i zcela zdarma. Jedná se spíš o takový videonávod, jak ušít konkrétní věc. Ty jsou přístupné kdykoliv, není třeba čekat na žádné vypsané termíny. Jen ze zvědavosti jsem shlédla kousek kurzu šití trička podle jejich střihu č. 110. Naštěstí je pro mě ruština daleko komplikovanější při čtení než při poslechu. Musím říct, že videu jsem rozuměla poměrně dobře.

Myslím, že Grasser (ale i La Forme nebo VikiSew) je něco, co se bude v našich článcích čas od času určitě objevovat, protože se jedná studnici zajímavých střihů.

A co vy? Máte s nimi již také zkušenosti?

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (27.02.2021/10:59)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
2 let

Já azbuku pomalu oprašuji – ještě jsem ji pár let stihla a platí “co se v mládí naučíš…” 😉 Mám za sebou zkušební model košilových šatů z Vikisews. Vypadá slibně, i když chtěl pár úprav (bez FBA se prostě neobejdu skoro nikde) a u velikosti 38, která mi je v Burdě skoro velká, jsem byla na hraně, klidně jsem mohla koupit i o číslo větší. Až je ušiju, dám do galerie. 🙂

Kateřina Š.

Tak už mám taky svoje tři střihy z Grasseru:). Před časem jsem koupila střih na safari sukni patterneasy.com, taky v ruštině. Velikosti mě překvapily. Normálně mám 38, tady 46. Počítají se širšími boky, tam jsem střih musela zúžovat. Jinak sedl výborně. Těším se na další moje šití šatů, které jsem si dnes vybrala. Jsou mezi nimi i takové, po kterých jsem pokukovala na Pinterestu a nemohla najít zdroj. Střihy vypadají propracovaně, žensky. Díky za tip. Jo a co se týče překládání, zapínám překladač přímo v počítači, pdf soubory se případně dají číst pomocí Google Lens. Sice krkolomné, ale pomůže :).… Číst vice »

Kateřina Š.
Odpověď na komentář  Barbora

Ano, já také :). Už je vidím v celé své kráse. Jen rozhodnout které a z jakého materiálu. Mám ráda přírodní vlákna a jak tu často píšete, hedvábí je top. Pro šaty by bylo dobré dupionové nebo šantung. Objevila jsem i směs hedvábí a bavlny, lnu a viskózy. Pátrám, kde by byl výběr…

Pavlina T.
2 let

Je super mít další možnosti výběru střihů… různé překladače jsou velká pomoc, takže do budoucna ráda zkusím. Váhám, co v rámci seriálu šít. Ještě si to nesedlo. Overal s překřížením a užšími kalhotami jako od p. Zárubové jsem zatím nepotkala. Burdí overal mi přišel hodně otevřený ale třeba to není tak těžké doladit?

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x