Pokud jste se v minulém díle našeho seriálu nechali inspirovat a zjistili jste, že nějaké to nové domácí oblečení také potřebujete, dnes vám možná trochu pomůžeme s výběrem střihu nebo materiálu.
Pojetí tohoto seriálu je poměrně rozsáhlé. Již v prvním díle jsme psaly, že budeme šít jak hedvábnou košilku, tak pyžamový komplet i domácí set. Jedná se o tři materiálově hodně rozdílné okruhy. V konkrétním díle vám každá z nás přiblíží svůj vybraný materiál. Nicméně dnes vám dáme tipy i hodně obecné, abyste měli z čeho vybírat.
Na domácí oblečení je vhodné použít příjemné, měkké a snadno udržovatelné látky. Přeci jen něco, v čem se povalujeme doma i několik hodin denně, je potřeba častěji hodit do pračky a nemuset řešit, jestli danému materiálu neublíží více otáček v pračce nebo třeba sušička. Jak jistě víte, všechny tři rády hodně využíváme přírodní materiály typu bavlna, vlna nebo hedvábí a pro domácí oblečení to bude platit o to víc.
Velkou skupinou materiálů, která je na pohodlné domácí oblečení vhodná, jsou úplety. Od klasických tričkových přes ty teplákové až po ty se speciální úpravou či vzhledem. Jsou pružné, kolikrát i bez nutnosti použít umělá vlákna, jsou měkké a dobře se udržují. Nezabije je ani pračka, ani sušička. Protože je úpletů velká spousta a většinu těch obvyklých dobře znáte, chtěla bych vám dnes představit i nějaké specialitky.
Já budu svůj domácí set šít z bavlněného veluru, o kterém se více dočtete v mém následujícím článku. Podobný materiál, který se nyní začal houfně objevovat v e-shopech s látkami, je pružný manšestr. Klasický manšestr jako takový býval hodně oblíbený v 80. a 90. letech a dnes se jeho sláva vrací. Myslím, že manšestrové kalhoty jsme měli snad všichni a to v různých barvách. Úpletová varianta má však využití zcela jiné. Můžete ji použít na legíny, mikiny a tuniky. Je pružná, poměrně teplá a příjemná na omak.
Dalším zajímavým tipem je úplet s chloupkem. Možná už teď nebude tolik aktuální, ale zkuste si na něj vzpomenout třeba příští sezonu. Určitě v něm bude teplo.
Na různé svetříky či cardigany by se mohl hodit úplet žinilka.
Zajímavý je i decentně třpytivý úplet s lurexem – silou je někde mezi klasickým úpletem a teplákovinou.
Dalším zajímavým úpletem je tento viskozový v provedení melanž. Můžete jej použít z obou stran.
Jinak na trhu seženete spoustu teplákovin různých gramáží, ať už jednobarevných nebo třeba s digitálním potiskem. Dále již z našich článků znáte modely z merino úpletu, který můžeme jen a jen doporučit.
Dalším oblíbeným materiálem je například flanel. Nejlepší je ten v bavlněném provedení. Občas je komplikované ho sehnat v nějakém vhodném potisku, hodně se totiž vyrábí s dětskými vzory. Klasický pak bývá pruhovaný nebo s kostkami a la tartan.
Zajímavá je i třeba vaflová bavlna, kterou lze použít na různé typy župánků.
Střihy
Protože každý z nás má jinou představu o domácím oblečení, je kategorie střihů na toto téma hodně široká. Proto mezi dnešní tipy budou patřit spíše subjektivně vybrané střihy a výběr bude hodně rozmanitý. Zkrátka od každého něco. Každý si totiž pohodlí představuje jinak.
Klasikou jsou na doma zkrátka tepláky. Už od mala. Někdo je proto miluje dodnes, někdo je kvůli tomu nesnáší. Pěkný střih na tepláky má ve své kolekci značka True Bias – Hudson pants. A jestli máte rády ladící oblečení s dětmi, pak je tento střih to pravé, protože jej zde najdete i v mini verzi.
- Hudson Pants – True Bias
- Mini Hudson
Já mám třeba osobně raději legíny. Jdou kombinovat s tričkem či tunikou. A střihy na ně najdete všude možně.
Pokud máte oblíbené indie střihy, pak na jednoduché oblečení nakoukněte k Tilly Walnes do Tilly and the Buttons. Její střihy jsou poměrně jednoduché, spousta lidí si chválí, že i dobře nakreslené a na instagramu či internetu je najdete ve spoustě variací (a na různých typech postav).
Jestli se vám zalíbil pyžamovitý styl, který vám dala Jana do inspirace v minulém článku, pak se určitě podívejte na pyžamový set Carolyn od Closet Core Patterns.
Nicméně hodně použitelného toho najdete i v Burdě. A nemusíte pokukovat jen po sekci “domácí oblečení”. Spousta jejich střihů je natolik jednoduchých, že z vhodných materiálů budou fajn i jako pohodlné oblečení. Jen pro zajímavost jsem prošla ročník 2019, který jsem měla zrovna po ruce, plus předposlední číslo z roku 2021. Tyto střihy případně jistě máte, nebo by šly zakoupit přímo v Burdě i jako pdf. V námi tolik oblíbených Nahtrends (či Patrones) moc střihů vhodných na lenošivé oblečky nebývá. Nechtěla jsem se o nich tentokrát vůbec rozepisovat, ale zrovna toto pondělí mi ve schránce přistálo nové číslo, kde jsou i roztomilé košilky či župánek.
A nyní již slíbené střihy z Burdy:
Burda 1/2019

Zrovna tohle tričko už znáte z našeho článku a dovedu si ho dokonale představit z melanžového úpletu z Primavery (viz výš ve článku).
Pohodové kalhoty můžete ušít nejen z hedvábí, ale také viskózy.
Hedvábná saténová košilka s kabátkem z průhledné svetroviny by mohl být ten pravý set pro romantické příležitosti.
Legíny, které se hodí nejenom na sport – nařasená sukňová část zakryje problémové partie.
A v tomto setu s pohodlného teplákového úpletu budete i doma oblečené jak v kanceláři.
Burda 7/2019
Opravdu hodně jednoduchá tunika/šaty, kterou zvládne i začátečník a nadělá v ní parádu.
Burda 9/2019
Pár různých topíků…
Burda 12/2019
- Župan
- tepláky
Burda 2/2021
A kdyby vás náhodou lákal nějaký overal, tak tenhle vypadá opravdu pohodlně.
Vybraly jste? Nebo jste se nechaly alespoň inspirovat? Už víte, co budete šít? Jestli máte nějaké zajímavé tipy jak na materiály, tak i na střihy, budeme rády, když se s námi a ostatními čtenářkami o ně podělíte.
Střih na pyžamo od The Assembly Line a zadarmo 🙂 https://theassemblylineshop.com/collections/most-popular-sewing-patterns/products/free-pyjamas-sewing-pattern
Několik dní jsem váhala, ale myslím, že zvolím tenhle střih.
https://www.burdastyle.de/produkt/katalog-schnitt/overall-h-w-2015-6702b_6702B-DL
mám v zásobě černou a broskvovou nepočesanou teplákovinu, o které vím, že se neopere.. tak si to začíná sedat… 🙂