22.2.2021 | Petra | 5 komentářů

Zástěry a zástěrky

Když tak přemýšlím o svém posledním šicím projektu, je to vlastně taková stínová, odvrácená strana loungewearu: zatímco pyžámka a domácí oblečení typu župánků a teplákovek slouží (nebo aspoň před koronavirem sloužilo) hlavně k povalování a odpočinku, zástěry a zástěrky (a pláště a poslední dobou dokonce i domácí rondony) jsou také často užívané v domácím prostoru, ale jejich definice je jasně pracovní. I když se nám dneska svět loungewear a zástěr zdá odělený jasnou linií, historicky tomu tak nebylo. I proto, že loungewear je velmi novou kategorií odívání a zástěry a šatové zástěrky vládly času strávenému v domácnosti mnohem déle a globálněji. Proto bych se dneska u nich ještě krátce pro širší kontext našeho společného šití zastavila.

Osobně jsem přitom donedávna měla zástěry v kategorii “nikdy” – byly pro mě symbolem amerických lobotomizovaných hospodyněk z 50. let, jejichž život se doslova smrskl na pobývání v domácnosti. Nesnášela jsem také dederonové modely zástěr normalizační doby, kdy jsem vyrůstala. Nikdy jsem snad neviděla ani svoji babičku, která byla neuvěřitelně šikovná kuchařka, v zástěře. Mojí mámu jako hodně zaměstnanou ženu vaření nikdy moc nebavilo, nicméně skvěle zvládala umění “se u toho neumazat”, takže ani ona žádné zástěry nevlastnila. Prostě se mi tohle téma a tenhle kus oděvu celý život vyhýbal stejně, jako já jsem se dlouho vyhýbala většině činností v kuchyni.

Nicméně poslední dva roky trávím pracovně v kuchyni nějaký ten čas každý týden a protože se od mouky, těsta a čokolády umím zaprasit pořádně, téma zástěr se samo aktualizovalo.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (22.02.2021/6:52)
Kategorie: Odstřižky...
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x