21.1.2021 | Barbora | 2 komentáře

Rychlý cardigan z pleteniny

Moc ráda nosím oversized pletené cardigany. Několik jsem si jich už vlastnoručně upletla a využívám je opravdu hodně, prakticky celoročně. Ale protože mi pletení trvá strašně dlouho, většinou mám tak rok na jeden svetr, zkusila jsem i variantu šitou. A jestli jste na tom s rychlostí pletení tak jak já, pak vás tahle verze bude zaručeně bavit. Je to opravdu rychlá akce.

V dnešní době je na trhu už spousta pěkných pletenin, které se dají využít. A poměrně dost už jich je i z přírodních materiálů (i když tedy různé polyestery a akryly stále přetrvávají). Do ručního pletení svetrů jsem se vlastně pustila i proto, že jsem se nechtěla smířit s tím, že bych měla na sobě svetr umělý. Snažím se držet si od umělých materiálů odstup, a to i přesto, že kolikrát jejich vlastnosti jsou daleko výhodnější než u přírodních materiálů. Ale vlna, bavlna a hedvábí mi přijdou zkrátka příjemnější.

Takže co budeme potřebovat?

  • pletenina – pletená metráž
  • nitě
  • overlock

Jak odhadnout množství?

Buď podle střihu anebo od oka. U klasické šíře látky beru předpokládanou délku svetru + délku rukávu – do tohoto množství se vejdete většinou i s nějakým přiměřeným šálovým límcem. Když byste chtěly i pásek ze stejného materiálu, pak bych přidala cca 10-15 cm. (Ale hodně záleží na materiálu, v případě silnější pleteniny je lepší použít pásek třeba z koženky.)

Střih?

Střihů na pleteninové cardigany a kabátky najdete dost třeba v Burdě.

Některé jsou střihově zajímavé, ale většinou mívají poměrně velkou spotřebu.

Nebo od oka…

Což byl právě můj případ. Stříhala jsem rovnou. Naměřila jsem si požadovanou délku cardiganu od ramene po spodní okraj a odstřihla z látky obdélník přes celou šíři. Záměrně jsem použila celou šíři, protože její okraje jsou pěkně zapravené a není třeba je tak nijak začišťovat. Neplánovala jsem totiž žádné zapínání na knoflíky, proto jsem chtěla, aby šly přední díly přeložit přes sebe a přepásat.

Pleteninu jsem pořídila v eshopu Primavery a jedná se přesně o tento materiál – složení vlna 80%, polyamid 20%.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (21.01.2021/9:44)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Začínáme se šitím
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x