16.1.2021 | Barbora | 3 komentáře

Sewing for Fashion Designers – recenze knihy

Už ve vánočním speciálu z roku 2016, kdy jsme vám dávaly tipy, jaké knihy si přát, se objevila tato knížka. 

Sewing for Fashion Designers od Anette Fischer – velmi obsáhlá kniha, která vám představí šití v širším záběru, a to i z hlediska profesionální konstrukce oděvů. Pokud chcete základní knihu o šití, ale nejste úplné začátečnice, je to velmi vhodný kus pro doplnění vaší knihovničky.”

Vyšla totiž v roce 2015 a hned od vydání jsem na ni měla spadeno.

 

 

Pokud jste si ji ještě nepořídily, pak bych vám ji chtěla představit trochu blíž, abyste si mohly udělat obrázek samy a možná ji zařadit do své knihovničky.

Tato kniha vychází ze soudobých moderních technik. Je rozdělena do 5 kapitol. 

V té první se zaměřuje na klasický základ šití – ukazuje různé druhy šicích strojů, potřeby pro vybavení šicí dílny od jehel a špendlíků po žehlící pomůcky. Najdeme zde informace o braní měr, jak porozumět značení na střizích a jak je pokládat na látku, jak látku připravit a najít směr vlákna. Také samozřejmě značení, stříhání, švové přídavky atd.

Druhá kapitola je zaměřena na látky. Najdeme zde charakteristiku bavlny, vlny, hedvábí, lnu, syntetických látek, úpletů, podšívek i výztuh. Dočteme se zde i o různé galanterii, jako jsou zipy, knoflíky, přezky nebo druhy nití.

Třetí kapitola ukazuje ruční i strojové stehy a švy. S pomocí přehledných diagramů je vysvětlován třeba prádlový nebo francouzský šev. Mě například hodně zaujalo znázornění, jak ušít francouzský šev okolo rohu.

 

Ve čtvrté kapitole je pak rozvedena samotná konstrukce oděvů – jak ušít kapsy, rukávy, lemy, pásky nebo podsádky. Vše je zřetelně nafoceno nebo znázorněno diagramy.

Najdete zde různé možnosti podšívkování, knoflíkové dírky, všívání zipů. 

 

Poslední kapitola se pak zabývá specifiky různorodých látek – od denimu až po krajku. Najdete zde rady, jak šít samet či kožešinu nebo jak na šikmo střižené oděvy.

 

Vice než tři sta stran formátu o něco většího než A4 je opravdu zaplněno informacemi, které vám pomohou v situacích, kdy třeba tápete. Jak správně ušít límec? Nebo poklopec? Pokud si nejste jisté, pak v této knížce najdete odpověď. Vše je opravdu pěkně a přehledně nafocené či nakreslené.

Spousta z vás určitě zná a využívá knihu od Burdy. Ta je určitě velmi dobrým pomocníkem u každého šicího stroje, hlavně proto, že je česky. Ale jestli se nebojíte angličtiny a máte knihy o šití rády, pak vám tuhle alternativu určitě doporučím. Obrázky v ní jsou totiž dle mého názoru daleko lepší než ty burdovské a i obsahově je na vyšší úrovni.

A kdo ji má doma, tak mi jistě dá za pravdu, že s koupí této knihy neprohloupíte.

 

5 1 hlas
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (16.01.2021/12:55)
Kategorie: Odstřižky..., Začínáme se šitím, Zdarma
Štítky: , , ,
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Alexandra
3 let

Dobrý večer pani Barbora, vďaka za recenziu a podnetný tip, nalákali ste ma 🙂 Našla som knihu s rovnakým názvom ale obálka sa zdá byť iná – pozrite obrázok – myslíte že ide o tú istú knihu?

sewing-for-fashion-designers.jpg
Alexandra
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

Vďaka p Barbora je to v ponuke na megaknihy.SK za 31 EUR… skôr som myslela či snad neodfotili 2. Stranu z vnútra vašej knihy alebo tak… ale vidím že vaša verzia knihy je v diskontné teraz aj na bookdepository tak asi objednám s istotou tam.

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x