4.1.2021 | Barbora Jana Petra | 23 komentářů

Hledání vlastního stylu: mapování šatníku

Podle edičního plánu měl dnes původně vyjít článek s vašimi modely do soutěže k seriálu o šití kůže. Nicméně konec roku byl náročný a dostaly jsme zprávy, že sice šijete, ale prostě nestíháte, takže jsme se rozhodly soutěž trochu posunout. Své modely můžete posílat až do 24.1.2021. Ale teď už k dnešnímu článku, kterým otevíráme jedno velké téma. 

Nový rok pro mnoho lidí znamená nový začátek, a i když si třeba nedáváte žádná předsevzetí, je právě start roku skvělou příležitostí pro změnu. Právě proto bychom rády začaly sérií, která není přímo o šití, ale úzce s ním souvisí – v rámci nového seriálu budeme hledat svoji vlastní “kolekci” pro následující období. Kolekcí tady nemyslíme nějakou vlastní návrhářskou řadu, jako spíš kurátorovaný kompaktní šatník, který odráží náš styl (a může zahrnovat jak koupené, tak samozřejmě i šité modely.) Věříme, že takový náhled na vlastní šatník nám pomůže i s rozhodováním, co dalšího si ušít. Na začátek bychom chtěly připomenout starší články o stylu, které na našem webu vyšly. S tímhle tématem koketujeme už několik let, nadhodily jsme ho třeba tady, nedlouho potom jsme se zastavily u stylového auditu a základního stupně stylu. Na ucelenější seriál zatím nedošlo, takže jsme se rozhodly se k němu vrátit společnými silami.

Pokud se v šicí komunitě už nějakou dobu pohybujete, určitě jste zaznamenaly systémy jako Wardrobe Architect. Málokdo tento program dokázal projít celý, protože hned začátek je hodně o sebeanalýze a hledání odpovědí na otázky, na které ne vždy existuje jednoduchá odpověď. My se budeme snažit přizpůsobit celou sérii naší středoevropské mentalitě a hlavně všechny úkoly, které se budou v jednotlivých textech objevovat, budeme absolvovat s vámi (respektive před vámi), pro lepší představu a inspiraci.

Zároveň místo teorie začneme hned praktickou částí – styl není jen o vkusu, ale i o životních situacích, ve kterých se nacházíme. Můžeme si sice šít oblečení, které se nám líbí a cítíme se v něm skvěle, ale může se stát, že se úplně nehodí pro život, jaký právě žijeme. Ačkoliv je dramatická proměna šatníku typická pro změnu životních rolí či zaměstnání, loni se vzhledem k pandemii týkala daleko více lidí. Letošním jarem snad vykročíme vstříc světlu na konci tunelu, ale pokud byl již dříve patrný posun k pohodlné módě, události minulého roku jej ještě více nastartovaly.

I proto je hned prvním krokem pro plánování toho, co budeme šít, mapování šatníku. Dnešní první úkol tedy nebude nijak náročný na přemýšlení či hledání, ale spíš na disciplínu a zní: stanovený časový úsek (alespoň 14 dní) si foťte, co si reálně oblečete na sebe a pak si udělejte pár poznámek.

Nemusí to být fotky roku, nezáleží, jestli máte dokonalé vlasy, vyleštěné zrcadlo nebo jestli zbytek rodiny zase mrskl věci na kolo/boty/brašny na libovolné místo kolem zrcadla – ani je nemusíte nikomu ukazovat. Jde jen o technické zaznamenání toho, co jste měly na sobě. V závěru dne si pak k fotce napište poznámky o tom, proč jste volily zrovna tuhle věc, co jste dělaly nebo jak jste se v outfitu cítily. Ideální je tuhle věc výhledově udělat pro teplejší i studenější počasí, protože i v redakci to máme tak, že v létě nosíme mnohem víc šaty než v zimě.

Pro příklad jsme to samé absolvovaly i my:

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (04.01.2021/3:18)
Kategorie: Historie a styl
23
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x