19.12.2020 | Petra | 3 komentáře

Santa Claus jako módní ikona a třeba i šicí inspirace

Asi nenajdeme rozpoznatelnější ikony vánoční módy, než motivy spjaté se Santa Clausem a jeho družinou. Santův kabát, čepice s kožešinovými lemy, motiv sobů, elfíků, vyplétané svetry, velké přezky, plnovous – to vše definuje vánoční tématiku už vlastně globálně. Vánoční téma v oblečení automaticky znamená santovská inspirace a můžeme ji každoročně najít na celé škále oblečení, od šatů inspirovaných klasickým červeným kabátem s kožešinkou, přes svetry se soby, až po třeba doplňky typu čepic, objemných přezek a velkých rukavic.

U nás Santu obvykle vnímáme jako čistě americký vynález a máme tendenci před ním chránit našeho „domácího“ Ježíška (který je, přiznejme si to, samozřejmě jako nahé miminko módně naprosto neinspirativní). Nicméně Santa není pouze americký vynález, a už vůbec ne marketingový vynález firmy Coca-Cola, jak se občas tvrdí. Jeho pravzorem byli evropští světci, především sv. Mikuláš či v holandské podobě Sinterklaas. Americký ilustrátor Thomas Nast dal Santovi klasickou podobu v červeném plášti s velkým plnovousem až v roce 1862, přidělil mu také sobí spřežení a domov na severním pólu (do začátku 19. století byl naproti tomu Santa zobrazován spíš jako hubený elf, co by dokázal reálně přinést dárky komínem).

Nastův Santa přinášející dárky už dost širší komínovou šachtou.

Až ve 30. letech je pak tahle podoba využita Coca-Colou k propagaci americké značky (autorem ikonických ilustrací byl Haddon Sundblom). Jak se podoba Santy ustálila, začala zároveň pronikat do populární kultury v podobě různých variací (vzpomeňme jen na všechny ty možné variace kabátků a šatů, co ve videích k vánočním písním vynosila Mariah Carey).

Mariah Carey předvedla nečíslně santovských kostýmů. Převážně ale vypadají právě tak – jako kostýmy, ne jako oblečení nositelné mimo jeviště.

Santa a paní Santová v letošním vánočním filmu THE CHRISTMAS CHRONICLES 2 z produkce Netflixu. Tuším, že podobné kabáty budeme zase brzo potkávat v konfekci, tady na té stránce už si jeden můžete objednat.

Je možné Santu ale vnímat i jako módní inspiraci? Nebo je to jen jasně rozpoznatelná ikona, která vždycky bude především kostýmem? Před pár lety se třeba internet zbláznil do fenoménu nazvaného Fashion Santa. Módní fotky zachycují torontského modela Paula Masona jako současného “šik” Santu. Zastavte se mezi všemi těmi vánočními přípravami a koukněte na některé z těch fotek, je na nich myslím hezky vidět, jak se volně se dá s tématem pracovat a jak klasické prvky (barevnost, tvar kabátů, doplňky typu pásků, celková stylizace) zahrnout do zcela současného oděvu. A to je určitě inspirativní nejen před vánoci a nejen pro pánské oděvy. 🙂

Fashion Santa aneb vánoční inspirace, která je nositelná. Zdroj: https://www.boredpanda.com/fashion-santa-hot-paul-mason-yorkdale-mall/

Pokud se chystáte vrátit k našemu společnému šití z kůže, proč si ten křivák neušít třeba v santovské červené?

Krásná kombinace materiálů a šik použití motivu přezky.

 

 

 

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (19.12.2020/5:27)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavlina T.
3 let

Odolávala jsem dlouho, vytrvale až zatvrzele.. sláma a plátýnko, neviňátko.. ale minulý rok už jsem se v záplavě nadšení nad dětskými vzory rozplynula i nad dvěma vánočními úplety.

Jedno triko už mám a druhé plánuji, snad to vyjde zítra?? ?

20201221_143900.jpg
Pavlina T.
3 let
Odpověď na komentář  Pavlina T.

Jestě ten druhý bláznivý úplet :))

Ale musím říct, že se v tom triku doma citím vesele a mám radost, že mám něco speciálně na tento měsíc.

Vendula
3 let

Moderní Santa se mi na těch fotkách strašně líbí, respektive ty fotky jsou takové, že se mi líbí. Ale ve skutečnosti kdybych na ulici potkala takto oděného muže, asi by mi cukal koutek :-). I když určitě by se našli i osobití jedinci, co by to šarmantně unosili.
Já sama si vánoční motivy do šatníku nepouštím, ale na druhou stranu musím přiznat, že červené oblečení v období Vánoc nosím oproti ostatním dnům v roce častěji. A taky jedlově zelenou.

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x