14.12.2020 | Jana | 5 komentářů

Coco a Cecilie

Jak se s klesajícími teplotami stávají dny pošmournějšími a pošmournějšími, narážím na svůj šicí paradox: nejradši šiju šaty a málokdy si dokážu koupit látku jen na top. A když už koupím na šaty, nechce se mi použít jen půlka na top. Přitom zrovna v zimě nejčastěji nosím rifle a právě nějaké to lepší tričko. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že celý listopad bude ve znamení šití topů a zakončí ho manufaktura na černá pánská trička. Díky tomu mám pro vás teď pokračování téměř tři roky staré série.

Svoje nápady si zároveň rovnou kreslím, abych třeba na nic nezapoměla. Ve svém příběhu mapující tvoření svých luxusních triček začnu s jedním, které bylo nakreslené, ale moc se mi do něj nechtělo. Nápad se mi zrodil v hlavě při probírání se sešitkem se seznamem látek, které mám. Mezi mými bohatými zásobami je i několik buklé, ale i když jsem si 2 kabátky z buklé ušila, zas tak často je nenosím. Napadlo mě z jednoho tenoučkého bavlněného udělat právě luxusní ttričko. Nic složitého, co nejvíc si to zjednoduším a bude to raz-dva. Jenže jak jsem o tom tak přemýšlela, zabředávala jsem do chanelovských technik dál a dál. Tady jen tak prošít habutaj, jenže to bude chtít ručně sešívat podšívku, tady by se to dalo podrazit organzou a hladké okraje také ne, takže jen na rukávy lemování černou rypsovou stuhou, ale zas to třepení vypadá fakt dobře, takže ok, vyrobím si prýmek s vytřepaným okrajem. Zkrátka řečeno, už to jelo a čím víc se moje myšlenky rozjížděly, tím míň se mi do toho chtělo. Nechtěla jsem až do vánoc pracovat na tričku, které mělo být vlastně takovým experimentem. Nakonec jsem se ale v rámci podzimního splínu a nedostatku chuti šít něco jiného do tohoto projektu pustila.

Střih jsem zvolila stejný jako u paradoxních šatů, jen jsem top prodloužila. Rukávové díly jsou podražené organzou a na ni jsou i prošité. Jednotlivé díly jsem prošívala od oka – jen po směru vlákna, takže zdlouhavé rozměřování, prošívání stehovkou a podobné parády odpadly.

Výstřih jsem stabilizovala šikmým proužkem zbaveným pružnosti, který jsem jen prošila k výstřihu na stroji.

Raglánový rukávový díl – ve výstřihové části je vidět vyztužení šikmým proužkem zbaveným pružnosti. Rukáv je podražený organzou, na kterou je prošitý-stabilizovaný, podšívka už bude jen klasicky přišitá v okrajích.

Dolní okraje rukávů jsou ozdobené vytřepeným proužkem, který jsem udělala následovně: nejdříve jsem z podšívky a vrchní látky vystřihla šikmý proužek o šíři cca 3,5 centimetru, oba proužky jsem přeložila přes sebe a ve středu prošila.

5 2 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (14.12.2020/10:26)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Vyšší krejčovina
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x