10.12.2020 | Barbora | 7 komentářů

Řasení a skládání látek

Používáte na volánky řasící patku, nebo řasíte pomocí prošití? Já nedávno zjistila, že si musím pořídit řasící patku. Párkrát se mi totiž stalo, že jsem chtěla někam našít nařasený pruh látky a prošívání celého pruhu dvěma řadami stehů a ruční řasení mě tedy fakt nebavilo, protože to trvalo hrozně dlouho. Z toho důvodu jsem se rozhodla objednat si jak řasící patku, tak i řasící aparát a vyzkoušet obě možnosti. A v dnešním článku se podíváme na to, jakých výsledků s nimi můžete dosáhnout, co umí a jak je případně nahradit, když je nemáte zrovna po ruce.

Jak nařasit látku s obyčejnou patkou

Nejjednodušší způsob, který můžete použít i na velmi jemných látkách typu šifon, je prošití okraje velmi dlouhým stehem (cca 5-7 mm) ve dvou řadách. (No dobrá, nějaký krátký volánek zvládnete i s prošitím v pouze jedné řadě, ale dost špatně se to pak reguluje.) Na začátku ani na konci švu nebudete zapošívat a pomalým tažením spodní nitě pak látku nařasíte. Zkusila jsem udělat takový pokus, kdy jsem řasila stejně dlouhé pruhy ze stejné látky a tímto způsobem mi nařasení trvalo 3 minuty a 3 sekundy.

 

Další možností, která je však vhodnější spíš na ne úplně jemné látky, je řasení pomocí cikcaku a silnější šňůrky. Můžete použít třeba bavlnku, provázek nebo něco podobného. Stroj si nastavíte na poměrně široký cikcak, bavlnku dáte pod patku a cikcakem látku prošijete tak, aby bavlnka zůstala mezi šitím. Musíte dávat pozor, abyste ji neprošili. Nicméně na začátku šití je vhodné ji zase pro změnu přichytit, aby se nevyvlékla. Po prošití pak za ni zatáhnete a látku na ní jakoby nařasíte.

 

Řasící patka

Zdroj: Šicí centrum Haišman

Řasící patka je speciální typ patky, který vám pomůže látku nařasit a sešít v jednom sledu. Regulace hustoty řasení se provádí pouze volbou délky stehu. Čím kratší steh, tím míň nařasení a naopak. Řasení je pak oproti tomu ručnímu způsobu pravidelné. Časově jsem stejný pruh látky nařasila za 30 vteřin. Což je tedy pro mě jasným signálem toho, že koupě řasící patky byla rozhodně výhodná. Druhým bonusem je ale i to, že s řasící patkou látku nejen nařasíte, ale rovnou ji můžete přišít i na další díl – takže třeba volán přišijete na spodní okraj sukně v jednom kroku. Úspora času u práce je tím pádem daleko větší.

 

Řasící aparát

Řasící aparát je pak ještě víc sofistikovaný pomocník při tvorbě všech možných skladů, volánků a řasení. Jeho konstrukce sice vypadá složitě, ale například v mém případě není montáž prakticky vůbec složitá, přichytíte jej jako každou jinou patku.

Řasící aparát dokáže látku nejen obyčejně nařasit, ale umí ji i naskládat. Regulace probíhá výběrem možností, kdy vám buď skládá každý posun nebo každý šestý nebo každý dvanáctý. Hloubku skladu pak ještě můžete regulovat přítlakem šroubu na patce. Na následujících fotografiích můžete tedy vidět možnosti, kterých bylo dosaženo při jednotlivých nastaveních.

Nastavení, kdy sklad dělá každý posun – nahoře nejvíce utaženo a dole nejvíce povoleno

 

Sklad vytváří každý 6. posun – opět nahoře nejvíce utaženo a na vzorku dolu nejvíce povoleno

 

 

Detail naskládání látky

Stejně jako v případě řasící patky je pak možné řasenou nebo skládanou látku rovnou našívat na příslušný díl.

 

Ruční skládání látky

Naskládat rovnoměrně látku není zrovna sranda a myslím, že vyměřování, špendlení či stehování nikoho určitě nebaví. Existuje jeden takový fígl a tím je skládání pomocí vidličky. Podle šířky vidličky či podle počtu zoubků si pak můžete zvolit hloubku skladů. Není třeba dopředu nic špendlit, rovnou začnete šít a látku pod patku skládáte pomocí vidličky přímo jeden sklad po druhém. Čím budete pečlivější, tím budou sklady přesnější.

https://www.youtube.com/watch?v=N2LMky7veaA

Já tedy ale určitě doporučuji investovat do příslušných patek, protože práce s nimi jde fakt od ruky. 

Máte nějakou svou oblíbenou a neobvyklou patku, kterou byste doporučily i ostatním? Jak jste na tom třeba s patkou rolovací? Na starém stroji jsem se s ní moc nekamarádila, úzký rolovaný okraj šiji raději ručně, ale kdybych měla kladné ohlasy, ráda bych jí dala šanci. 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (10.12.2020/10:21)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Sisly
2 let

to řasení s patkou vypadá skvěle! Já mám s tím právě vždycky problém, hlavně se sešitím k nenařasené části. Musím se podívat, jestli náhodou nemám tuto patku v příslušenství.

Vendula
2 let

Docela mě zajímá pak to využití při řasení dílů třeba u šatů, jak vychytat tu délku stehu, aby hotový zřasený díl odpovídal svou délkou navazujícímu střihovému dílu, když délky a tvar těch dvou dílů jsou dány konkrétním střihem. To je pro mě třeba důvod, proč řasící patku nepoužívám, byť ji mám. Při šití dekorací apod mi to naopak přijde super – tam si ty délky dílů prostě nastříhám v poměru, který odpovídá dané délce stehu. Ale u přesně daných střihových dílů ten poměr nemusí přesně odpovídat žádné z možných délek stehu, ale já chci, aby díly navazovaly presně. Je na… Číst vice »

barbara
2 let
Odpověď na komentář  Vendula

Podle mně jediný fígl je řasit ručně- dvě řady stehů, stáhnout atd .Kdybych měla řasit pravidelně několik hodin týdně, tak možná budu uvažovat o jiném způsobu…

Sisly
2 let
Odpověď na komentář  Barbora

a ta tabulka je přiložená k patce nebo sis sestavila svoji při testování?

Sisly
2 let
Odpověď na komentář  Barbora

chápu, díky 🙂

7
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x