7.12.2020 | Petra | 7 komentářů

Strukturované materiály

Tenhle podzim je pro mě jednoznačně ve znamení materiálů s výraznou strukturou. Nejčastěji nosím kabátek ze strukturované pleteniny, která by se možná nejlépe dala označit jako pleteninové kloké, sbírám odvahu na další projekt z pleteného matlasé a v módním světě mě právě hodně baví debaty o jednom zeleném kabátě, o kterém se módní redaktorky nemohou shodnout, jestli je to módní peklo, nebo módní nebe. Jde o kabát, který nosí Nicole Kidman v roli psycholožky Grace v miniseriálu HBO Mělas to vědět. Zatímco děj seriálu je poněkud plochý, tenhle kabát je nepřehlédnutelný a paradoxní – jako by nepatřil do světa, který postava obývá, divně vyčnívá mezi tlumenými barvami, decentními střihy a nenápadně sofistikovanými materiály, do kterých se obvykle ženy z horního Manhattanu oblékají.

Přestože ale kabát vzbudil velké debaty, nepodařilo se mi nikde najít, co je to vlastně za materiál. Některé zdroje velmi obecně uvádějí, že je to samet nebo strukturovaný plyš, jinde se zase lze dočíst, že je to materiál, co má vypadat jako perzián (a má tak být komentářem k bezohlednosti a krutosti bohatých). Časopis InStyle nabízí jako stylovou alternativu kabát z krešovaného sametu, na Ultimate Jackets nabízejí přímo jeho vlněnou kopii, a autorka původního designu, dánská kostýmní výtvarnice Signe Sejlund pouze přiznává, že na rozdíl od ostatních kabátů použitých v seriálu, které jsou upravené z vyšší konfekce, je tohle model vyrobený přímo pro seriál v jednom exempláři z materiálu, který je velmi těžký, takže kabát váží cca 15 liber. Materiál “zeleného kabátu” tak může být jak krešovaný plyš či samet, tak i právě nějaká varianta kloké. Vezměme tedy debaty nad tímhle signaturním kabátem jako záminku a pojďme se podívat trochu blíže na to, jaké strukturované materiály můžeme sehnat a jakými technikami se vlastně vyrábějí. Můžete to brát i jako inspiraci pro nákupy zajímavých látek pod stromeček :).

Kontroverzní kabát. Na každé fotografii vypadá trochu jinak, v pohybu v seriálu zase jinak, může to být umělá kožešina, co má imitovat perzián, krešovaný plyš či samet, ale také plyšové kloké, které vytváří efekt krešování až druhotně.

Momentálně u designérů velmi populární kloké /cloqué je tkanina či pletenina s efektem puchýřků nebo bublin na povrchu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (07.12.2020/7:05)
Kategorie: Odstřižky...
7
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x