30.11.2020 | Barbora | 2 komentáře

Všívání zipů

Nedávno jsme vám přinesly souhrnný přehled různých druhů zipů. Dnes se zaměříme na to složitější, a to je jejich všívání. 

Všívání skrytého zipu

Všití zipu, především toho skrytého, bývá dost často noční můrou začínajících švadlenek. Kolikrát jsem už v různých diskuzích zahlédla dotazy, čím nahradit v sukni zip… “protože jsem jej už jednou všívala a bylo to tragické, kroutil se mi a vůbec nevypadal skrytě”. Samozřejmě, že prvních pár zipů nebude všitých bezchybně, někde nějaká mezírka či nepravidelnost se určitě objeví, ale když budete mít toho správného pomocníka – patku na skryté zipy, půjde to skoro samo. Tato patka je totiž opravdu nezbytná. Je navržena tak, aby lehce odklonila spirálu zipu a prošití tak mohlo být provedeno opravdu blízko zoubků.

Skrytý zip je vhodné všívat do švu před jeho sešitím ve spodní části. Je dobré si na horním okraji označit místo, kde všívání zipu začne, a to na obou dílech látky. A poté všívat zip vždy od horního okraje ke spodnímu. Spousta šicích strojů má totiž tendenci posunovat spodní vrstvu látky díky zoubkům trochu rychleji vůči vrchní vrstvě, a kdybyste šily zip z jedné stran odshora dolů a na druhé straně pak odspoda nahoru, mohlo by se stát, že posun látky pak už bude opravdu znatelný.

Jednou z možností je pečlivé přistehování zipu, ale popravdě – já si jej většinou přichytím právě jen na horním okraji a pak již celý zip přišívám bez špendlíků. 

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (30.11.2020/3:52)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x