31.10.2020 | Petra | 4 komentáře

Šijete kostýmy (na maškarní)?

Je jedna věc, kterou jsem nikdy nešila, přestože se mě na ni poměrně často někdo ptá –kostým typu „na maškarní“ nebo „do průvodu“ (ten „průvod“ dovysvětlím za chvíli). Ale letos se mi to poprvé skoro stalo – nebýt omezení sdružování, asi bych tenhle týden poprvé šila minimálně pro sebe halloweenský kostým na kostýmovanou party. A protože jsem nějakou dobu strávila rešeršemi, co vlastně je možné v tomhle žánru ušít, rozhodla jsem se o tom alespoň v krátkém článku napsat, i když na samotné šití nakonec kvůli epidemii nedošlo.

Pro kontext musím připomenout, že žiju ve městě, kde je za normálního stavu až příliš mnoho možností, kdy se obléct do kostýmu. Masopust, otevírání zámecké sezóny, zavírání zámecké sezóny, historické slavnosti minimálně dvakrát do roka, keltské oslavy, barokní večery – to jsou jen ty hlavní příležitosti, při kterých se můžete v kostýmu procházet individuálně i v organizovaných průvodech Krumlovem, aniž by to vzbudilo jakoukoliv pozornost. Samozřejmě jsou to ponejvíc kostýmy historizující a většinou profesionálně vyrobené – často vypůjčené z Barrandova z filmového fundusu. S tím se ale obvykle sveze i dost podomácku vyrobených katů, žebráků, kouzelníků, elfů a obecně fantasy figur, pro které jsou městské oslavy rozptýlením a výzvou ke kreativitě. Já se tedy naposled aktivně kostýmního provozu zúčastnila někdy na začátku 90. let, kdy jsem upcyklovala staré babiččiny šaty na rádobyrenesanční kostým, ale od té doby jsem asi nikdy na sobě žádný kostým neměla.

Letos se většina kostýmových akcí po Masopustu preventivně zrušila, takže nám to tady vlastně začalo trochu chybět a vymysleli jsme si, že pořádně oslavíme alespoň Halloween. Ponořila jsem se tedy do pinterestu a následně do střihů a byla jsem vlastně hodně překvapená, jak moc pěkných střihů na kostýmy je možné najít. Simplicity Patterns mají docela dost propracovaných střihů zaměřených na komunitu příznivců cosplay, fantasy a nebo obecně historických rekostrukcí. Najdete mezi nimi jak celou “renesanční” sérii, tak i několik historicky neurčitých královen, princezen, čarodějnic i superhrdinek (baví me třeba tenhle set jak vystřižený z Války o trůny, pro pány  najdete tu třeba i střih na brnění.) Co se týče halloweenských střihů, mezi nimi je třeba střih na šaty Wednesday Addamsové, což byl jeden z mých horkých kandidátů pro můj zamýšlený kostým (jen bych použila nějaký už upravený střih na šaty). Z dětských střihů mě teď zpětně překvapilo pravidelné fašingové téma v Burdě, které jsem dříve považovala jen za takovou spíš bizarní zálibu pěstovanou německými a rakouskými švadlenami. Ale třeba číslo věnované Hvězdným válkám je fakt nápadité, vtipné jsou i různé jahůdky nebo maliny a podobné legrácky. Obecně jsem byla překvapená, kolik fakt hezkých nápadů se dá najít a jak je možné si s kostýmem vyhrát. O tomhle dětském kostýmu jsem také uvažovala, že by bylo snadné si jen prostě nakreslit a doladit do strašidelnější dospělé verze.

Je mi vážně líto, že plánovaná party dneska nebude, ale věřím, že na ten kostým (i večírek) nakonec určitě někdy dojde. A za co bych nakonec šla, kdyby se party nezrušila? Nakonec to vyhrála Ruth Bader Ginsburg :). Moc šití by na tom nebylo, ale fakt by mě tahle proměna a pocta jedné z mých skutečných superhrdinek bavila.

A co vy? Šily/i jste někdy kostýmy, ať už pro děti nebo pro dospělé? A máte nějaké tipy na střihy, co vás nezklamaly?

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (31.10.2020/3:04)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
whitehorse
3 let

Tak já musím přiznat, že ano. Buď něco synovi na klasicky dětský maskarni/halloween a nebo pro dceru kostýmy na AnimeFest – naposledy Horo, teď má v plánu na mne vymamit zase dalsi postavu. Někdy je to o tom, že dodá obrázek ve stylu “mami tohle chci” a já patram co a jak a z čeho.

PetraH
3 let

Miluji šití karnevalových kostýmů! U toho se může člověk tak vyblbnout! 🙂 Každoročně (…) bývá u nás v obci maškarní ples, většinou na dané téma, takže už mám ve skříni pěkné charlestonové šaty ála 20.léta, sexy kostýmek ve stylu Tornado Lou a jedny padesátkový korzetový šaty… Samozřejmě už to (asi) nikdy nikde nevynosím, ale za tu srandu to stálo. No a dětem jsem šila hodně “kreativní” kostýmy, nejšílenější byli dinosauři… 🙂

DSC_3819.jpg
spaci
3 let
Odpověď na komentář  PetraH

Jéé, super 😀

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x