15.10.2020 | Barbora | 2 komentáře

Zipy alias zdrhovadla

Zip neboli zdrhovadlo je pomůcka, která slouží k zapínání různých částí oděvů. Nicméně jeho využití najdeme i v čalounictví, obuvnictví, brašnářství atd.

Zip jako takový vznikl v roce 1913, ale již dříve měl své předchůdce fungující na podobném principu. V roce 1917 byl zip patentován a v dnešní době můžete na trhu najít spoustu variant.

Největší a nejznámější firmou vyrábějící zipy, která produkuje až 7 miliard kusů ročně, je japonská YKK (Yoshida Kogyo Kabushikikaisha). A představte si, že i to je přibližně jen polovina roční produkce.

Zip se skládá ze tří částí – jezdce a dvou ozubených pásů, které do sebe zapadají. Každý z pásů je složen z řady speciálních zubů, které jsou na konci zahnuté, což umožňuje jejich větší soudržnost a tedy pevnost.

 

Zipy můžeme dělit na několik skupin. V prvé řadě podle druhu zoubků.

  • spirálový – dvě tenké plastové tvarované spirály jsou zapracované do proužků látky. Každá otočka spirály je jeden zoubek zipu. Shora bývá obvykle ukončován kovovými koncovkami. Často se prodává i v metráži, lze snadno ustřihnout a upravit na libovolnou velikost.

  • kostěný (plastový) – jednotlivé plastové zoubky jsou připevněné k proužkům látky. Shora jsou obvykle ukončeny větším zoubkem odlišného tvaru.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (15.10.2020/9:58)
Kategorie: Začínáme se šitím
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x