1.10.2020 | Jana | 11 komentářů

Kaizen

Znáte slovo kaizen? Pochází z japonštiny a volně přeloženo znamená postupné zlepšování se. Kaizen je celý systém, který začaly japonské firmy používat po druhé světové válce a v dnešním článku bych vám chtěla ukázat, jak jednotlivé prvky tohoto systému můžete využít v šití.

Kaizen totiž neznamená velké inovace a převraty vzhůru nohama, ale spíše se věnuje detailům a drobným krůčkům, které ve výsledku mohou vést k velkým změnám.

Jedním z problémů obecně je čas a plánování. Rády byste šily, myslíte na to celý den. Ale večer padáte únavou do postele, nechce se vám na těch 10 minut vytahovat stroj a víkendové vyhlídky velké oslavy či rodinného výletu vaše ambice opět zadupávají do země. Tak to jde týden za týdnem, měsíc za měsícem a vaše sny o kabátu či hedvábných šatech se rozplynou jak pára nad hrncem.
Místo toho buď nešijete vůbec nebo se věnujete spíš rychloprojektům, které vás na jednu stranu (možná) uspokojují, na stranu druhou byste prostě občas chtěly ušít něco většího. Nebo je vaše pozornost naopak roztříštěná a místo 5 ušitých věcí máte 10 UFO v různé fázi rozpracovanosti.

Vzhledem k tomu, že u nás (myšlena redakce Stehu) se počítají jen ušité (a nafocené) oděvy, máme to s motivací o to jednodušší, nicméně s nedostatkem času bojujeme i my, takže bychom se rády podělily o to, jak šít tak, aby z toho i něco bylo.

Základem všeho je mít šicí mojo. Jak ho získat, jste se mohly dočíst v odkazovanem článku, další metodou, která by vám mohla pomoci je právě kaizen – začít malými krůčky, dávat si malé cíle. Pokud si řeknete „letos si ušiju kabát”, je to hrozně velký, náročný a vlastně dost nekonkrétní úkol. Když si ale dáte za úkol najít střih na kabát nebo si vysněný kabát nakreslit, zní to už o dost reálněji. Ve chvíli, kdy si náčrt pověsíte na ledničku a budete kolem něj každý den chodit, je větší pravděpodobnost, že se pustíte do dalšího malého kroku – třeba překreslení střihu či nastříhání zkušebního modelu.

5 4 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (01.10.2020/8:06)
Kategorie: Odstřižky..., Příběhy našeho šití, Psychologie šití
11
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x