21.9.2020 | Barbora Jana Petra | Žádný komentář

Šijte s námi koženou bundu – základní švy, stříhání, lepení kůže

V dnešním díle se pustíme do samotného šití. Většinu bundy budete šít jedním ze základních typů švů. Ve našem šití jsme se snažily maximálně vyhnout se lepení, ale pokud budete šít kapsy se zipem nebo budete všívat zipy do rukávů, nejspíše se lepidlu nevyhnete. Ideální lepidlo je takové, které rychle schne, spolehlivě drží, dobře lepí i textilní materiály, při následném šití neulpívá na jehle a pokud vám to někde ujede, dá se jednodušše odstranit.

V redakci jsme testovaly různá lepidla a jako vítěz vyšlo lepidlo Eco-Flo. (Testovaly jsme Tanners Bond, které je super, ale musíte při jeho používání hodně větrat, musí se nechat déle zavadnout a neodstraňuje se tak lehce. Dále lepící pásku na kůži Prym, která moc dobře nelepí textil. Navíc se musíte trefit hned napoprvé, protože pak moc dobře nedrží, ulpívá na jehle při následném šití, ale je to nejrychlejší způsob lepení. Firma Gutermann nabízí lepidla dvě, to vodou ředitelné strašně dlouho schne a slavné HT2 zas lepí kůži o dost hůře, než náš vítěz… )

Úplně základní švy ale vůbec lepit nemusíte. Jak jsme psaly v článku o zkušebních modelech, je výhodné si na střihu udělat povícero sesazovacích značek. Při samotném sešívání jednotlivých dílů totiž pak nemusíte různě sponkovat (špendlíky použít nemůžete), ale vždycky držet pravou rukou obě vrstvy na sobě a levou rukou posunovat kůži.

Co ale budete potřebovat určitě, jsou jehly na kůži a teflonová patka, nebo patka podlepená lepící páskou typu Scotch. U kůže je potřeba hodně testovat na odstřižcích, protože když to jednou pokazíte na vlastní bundě, tak je napravování o hodně složitější než na látce.

U základního švu nejdříve sešijete obě vrstvy lícem k líci, vezmete žehličku, opatrně sežehlíte přídavky buď na jednu stranu nebo každý na svou stranu a z líce prošijete. Prošívat můžete podle nějaké značky na stroji, nebo si třeba udělat na teflonovou patku zespodu rysku lihovou fixou. Pokud u nějakého švu z jakéhokoliv důvodu prošívání nechcete, je třeba jej přilepit, protože kůže se nedá sežehlit tak pěkně jako látka.

5 1 hlas
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (21.09.2020/5:11)
Kategorie: kožená bunda, Šijte s námi
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x