19.9.2020 | Barbora | 2 komentáře

Vycpávky jsou zase v módě!

V průběhu prázdnin jsem se po dlouhé době při procházení našeho města ocitla ve dvou obchůdcích nabízejících italskou módu. A v obou jsem shodně narazila na podobná trička – jednoduché topy bez rukávů, avšak se zvýrazněnými rameny. Měla jsem tedy do té doby zato, že vycpávky zůstaly někde v historii osmdesátých a maximálně devadesátých let, ale jak je vidět, móda se opakuje. Top se mi docela líbil, ale určitě vám nemusím popisovat materiál, ze kterého byl vyrobený. V jednom obchodě to byl nějaký tenký, skoro průhledný úplet, v druhém pak od pohledu umělý a nepříjemný trikot.

Asi mi to triko ale bylo souzené, protože během pár dní jsem pak narazila ve zrovna vycházejícím čísle Patrones 412 na střih.

Top je pekelně jednoduchý a zvládne ho i úplný začátečník. Což jsem na vlastní kůži otestovala – pod mým dohledem jej zvládla ušít i má sestra, která rozhodně jehlou a nití, natož strojem, moc nevládne.

Spotřeba látky je prakticky jen jedna délka + záložka + proužek široký 5 cm na olemování průkrčníku. Já jsem první top ušila ze zbytku bavlněného úpletu, na druhý jsme si pak společně se sestrou pořídily ostře modrý hedvábný úplet z BP Látek. Dále budete potřebovat jeden pár menších ramenních vycpávek. Ty buďto seženete už potažené hladkým trikotem, což bohatě stačí, nebo pouze molitanové, které pak potáhnete buďto stejnou látkou jako triko nebo nějakým zbylým tenkým úpletem.

Střih jsem musela o dobrých 10 cm prodloužit, protože nemám ráda krátká trika. Nicméně jsem prodlužovala pouze na spodním okraji a ne proporcionálně i na horní polovině střihu. Průramky bývají většinou u střihů v Patrones poměrně velké, takže i při zvětšení celého trika byly tak akorát.

Po vystřižení předního i zadního dílu jsem na overlocku sešila ramenní švy a okraj průramku na overlocku začistila. Poté jsem sešila i boční švy.

Na olemování průkrčníku jsem si ustřihla 5 centimetrů široký proužek o něco kratší než obvod průkrčníku, na kratších stranách sešila a přehla na polovinu. Lícem na líc jsem jej na průkrčník přišila, šev v tomto případě dávám vždy na střed zadního dílu.

Švový přídavek nastřihnu až ke švu

… a každou polovinu otočím na jinou stranu – pak bude šev plošší, než když tento krok neuděláte.

Pak jsem triko otočila do rubu a navlékla na pannu. Na ramena jsem přišpendlila vycpávky, okraj průramků zahnula a přehrnula přes vycpávku. K vycpávce jsem jej pak přichytila krokvičkovým stehem a vycpávku jsem přišila i pár stehy k ramennímu švu. V místě setkání bočního švu a průramku jsem pár stehy přichytila i založený průramek.

Jako poslední pak zbývalo jen založení délky trička. Na prvním bavlněném jsem použila pouze oboustrannou nažehlovací pásku bez šití. Na modrém triku jsem pak vyzkoušela slepý steh pomocí overlocku.

Celé triko vám zabere tak maximálně 2 hodiny času, spotřeba na něj není zas tak velká, takže je možné využít i větší zbytky ze zásob. Navíc to díky vycpávkám není úplně obyčejné tílko, takže s ním uděláte spoustu parády. A to bych řekla, že je výhra 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (19.09.2020/2:32)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Začínáme se šitím
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavlina T.
3 let

Toho jsem si v čísle nevšimla 🙂 zaujaly mě kalhoty a polo triko s lesklým lemováním výstřihu ale v tlumených tónech.

Pavlina T.
3 let
Odpověď na komentář  Pavlina T.

Myslím, že triko vypadá minimalisticky efektně 🙂

2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x