7.9.2020 | Barbora Jana | 2 komentáře

Šijte s námi koženou bundu – zkušební model, nákup kůže

Ještě než se vůbec pustíte do kopírování střihu, měly byste si ujasnit jednu věc: jak chcete svou koženou bundu nosit a jaký styl se vám líbí. Kůže je dost specifický materiál v tom, že i její přírodní varianta je lehce elastická všemi směry, a tudíž dovoluje, aby oblečení z ní ušité bylo víc na tělo než to z běžných tkanin. U klasických křiváků hodně uplý styl přímo vychází z jejich původního určení – na motorce se hodí, aby oblečení přímo na tělo bylo. Pokud tedy pod bundou nehodláte nosit další teplou vrstvu, volte klidně velikost tak, aby byly přídavky na volnost v oblasti hrudníku do 5 cm. Při zapnutí se pak kůže lehce natáhne. Pokud chcete něco trochu volnějšího, volte přídavky na volnost 5-10 cm. Větší přídavky na volnost se hodí už pro oversized styl.

Oproti jiným oděvům, kdy si kupujete nějaké standardní množství a vycházíte z předchozích zkušeností a/nebo doporučení přímo na střihu, je nákup kůže dost specifickou záležitostí. Kupujete jednotlivé usně, které mohou mít různou velikost a různé množství kazů. O nákupu kůže si tedy povíme víc až na konci článku poté, co vám povíme něco o našich zkušebních modelech a úpravách střihů.

Bára

Pokud nemáte zkušební modely rády a vyhýbáte se jim, co to jde, u tohoto projektu bude dobré udělat výjimku a pustit se do něj. Kůže není tkanina ale celostní materiál a proto každá dírka, kterou do ní uděláte, zanechá stopy a bude vždy vidět. Z tohoto důvodu je dobré eliminovat jakékoliv párání a nepřesnosti.

Já tentokrát dělala zkušební modely dokonce dva.

Střih Vogue 1517, který jsem měla k dispozici, vyšel ve dvou velikostních řadách, 6-14 a 14-22. Sáhodlouze jsem měřila podle velikostních tabulek na internetu pro střihy Vogue, kterou velikost bude nejlepší udělat, a nakonec jsem se rozhodla pro 16 s tím, že ji případně v nějakých místech víc zaberu. A v tu chvíli, kdy jsem střih z obálky vyndala a marně po této velikosti pátrala, jsem zjistila, že mám bohužel tu menší sadu střihu. Je fakt, že u střihů Vogue většinou šiju o číslo menší velikost, než udávají tabulky, a také jsem v době objednání střihu byla trochu hubenější, proto jsem tenkrát asi sáhla zrovna po tom menším. Tak jsem tedy nakonec vystřihla tu největší velikost z mé sady – čtrnáctku, a ušila ji. Nejprve jen bez rukávů. Rozepnutá bundička vypadala dobře, po zapnutí mě ale trochu táhla přes prsa.

5 3 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana (07.09.2020/6:52)
Kategorie: kožená bunda, Šijte s námi, Techniky
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x