Dnešní článek bude po delší době zase tak trochu teoretický a shrneme si v něm, jaké jsou možnosti při zakládání délek. Již dříve jsme na podobné téma měly článek, který se týkal především zakládání délek a lemů u širokých sukní. Dnes se podíváme i na ty jednodušší, rovnější, kde ale pro změnu existuje větší variabilita. Některé typy zakládání délek jsou vhodnější pro úplety, některé zase pro tkané látky, ale spoustu z nich lze použít jak pro jedno, tak pro druhé.
Úplet
V případě úpletu je většinou potřeba, aby zakládaný okraj zůstal pružný.
Úplně nejjednodušším způsobem je založení do rubu a prošití. Toto prošití, aby zůstalo pružné, je možné udělat buď s pomocí dvojjehly, cikcakem nebo s pomocí speciálního stroje – coverlocku. Aby založení vypadalo pěkně i z rubu, je dobré okraj nejprve začistit na overlocku.
Někdy je ale pružnost spíš na škodu, pak je možné použít třeba oboustranně nažehlovací výztužný proužek. Ten se nejprve nažehlí na úplný okraj v rubu a po sloupnutí ochranné vrstvy se zahne a přežehlí znovu. Zahnutý okraj se jakoby slepí a pak je možné jej prošít. Pokud byste opravdu hodně chvátaly, tak páska okraj podrží a obejdete se i bez prošití. Nicméně nemusíte mít obavu, že se vám při použití tohoto proužku vytvoří prkenný okraj. Proužek je mírně pružný, takže stále bude mít nějakou tendenci pružit.
- zažehlený lem z rubu
Další možností je slepý steh s pomocí overlocku. Na slepý steh musíte okraj založit způsobem, který je na diagramu níže. Jehla pak zachytává pouze pár vláken směrem do líce a když použijete niť ve stejné barvě jako šitý materiál, nejsou na lícové straně stehy skoro ani vidět.