27.8.2020 | Barbora | 4 komentáře

Lemy

Dnešní článek bude po delší době zase tak trochu teoretický a shrneme si v něm, jaké jsou možnosti při zakládání délek. Již dříve jsme na podobné téma měly článek, který se týkal především zakládání délek a lemů u širokých sukní. Dnes se podíváme i na ty jednodušší, rovnější, kde ale pro změnu existuje větší variabilita. Některé typy zakládání délek jsou vhodnější pro úplety, některé zase pro tkané látky, ale spoustu z nich lze použít jak pro jedno, tak pro druhé.

Úplet

V případě úpletu je většinou potřeba, aby zakládaný okraj zůstal pružný.

Úplně nejjednodušším způsobem je založení do rubu a prošití. Toto prošití, aby zůstalo pružné, je možné udělat buď s pomocí dvojjehly, cikcakem nebo s pomocí speciálního stroje – coverlocku. Aby založení vypadalo pěkně i z rubu, je dobré okraj nejprve začistit na overlocku.

Někdy je ale pružnost spíš na škodu, pak je možné použít třeba oboustranně nažehlovací výztužný proužek. Ten se nejprve nažehlí na úplný okraj v rubu a po sloupnutí ochranné vrstvy se zahne a přežehlí znovu. Zahnutý okraj se jakoby slepí a pak je možné jej prošít. Pokud byste opravdu hodně chvátaly, tak páska okraj podrží a obejdete se i bez prošití. Nicméně nemusíte mít obavu, že se vám při použití tohoto proužku vytvoří prkenný okraj. Proužek je mírně pružný, takže stále bude mít nějakou tendenci pružit.

Další možností je slepý steh s pomocí overlocku. Na slepý steh musíte okraj založit způsobem, který je na diagramu níže. Jehla pak zachytává pouze pár vláken směrem do líce a když použijete niť ve stejné barvě jako šitý materiál, nejsou na lícové straně stehy skoro ani vidět.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (27.08.2020/11:22)
Kategorie: Techniky, Začínáme se šitím
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x