10.8.2020 | Barbora Jana | 3 komentáře

Šijte s námi koženou bundu – historie a harmonogram

Když Bára s Janou psaly na jaře o svých dobrodružstvích se šitím kalhot a sukně z kůže, nejednu z vás jistě napadlo, že teď je na řadě bunda. Jenže ono to bylo celé naopak – když šla Jana v únoru jako správný hujer okouknout do Solidusu kůže, zjistit možnosti a cenové relace materiálů pro už tehdy plánované společné šití kožené bundy, objevila právě její elastickou variantu, ze které se pak výše uvedené kusy oděvu šily.

A protože je stejně jako trenčkot kožená bunda obsáhlým tématem a stejně tak se nosí spíš na podzim a na jaře, rozhodly jsme se jako loni začít hned po prázdninové pauze. Kožená bunda je věc, která v šití budí respekt z obtížně zpracovatelného materiálu, my však věříme, že díky našemu návodu krok za krokem pokoříte i tento kus oblečení. Pro ty z vás, které se opravdu hodně bojí, a/nebo jsou jejich časové možnosti omezené, je připravena i jedna jednodušší varianta. Je nám jasné, že kožená bunda je velký a nervy drásající projekt. V sázce je hodně – asi nikdo nechce zkazit drahý materiál, kterého bychom si měly navíc velmi vážit. Na druhou stranu běžné kožené bundy nemají prošívání jak když střelí a i když prozkoumáte bundy za desítky tisíc v luxusních e-shopech, určitě najdete nějakou nepřesnost. Neznamená to tedy, že když vám něco někde trochu ujede, je celá bunda na vyhození. Zvlášť když se rozhodnete pro nekontrastní prošívání.

Ale teď už k dnešnímu tématu – kromě harmonogramu bude dnešní text o tom, kde se kožená bunda v našich šatnících vlastně vzala.

Stejně jako parky nebo trenčkoty jsou kožené bundy původně vojenský, konkrétně letecký oděv. První moderní bundou byl hnědý bomber A1, který měl často ještě vložku z jehněčí kožešiny a umožňoval pilotům přežít extrémní klimatické podmínky, kterým museli na začátku minulého století v kokpitech svých letadel čelit.

Do našich šatníků se kožené bundy dostaly opět přes Hollywood, a to v polovině 20. století, kdy se hnědá kožená bunda stala téměř povinnou výbavou všech dobrodruhů. Objevily se ve filmech jako Komu zvoní hrana, Noční přepadení nebo v sérii o Indianu Jonesovi.

Z filmu Komu zvoní hrana

Z filmu Noční přepadení

Jako nevojenský oděv byla ale kožená bunda poprvé vyrobena mnohem dříve – už v roce 1928 Irvin Schott navrhl dnes již klasický křivák jako funkční oděv pro jízdu na motocyklu a pojmenoval ho Perfecto. Tím otevřel druhou bránu pro volnou cestu kožené bundy do našich šatníků, která opět vedla přes nějvetší hvězdy stříbrného plátna – byl to právě Schott, kdo navrhl ikonickou bundu pro Marlona Branda ve filmu Divoch.

Dalším filmovým rebelem v kožené bundě byl James Dean v Rebelovi bez příčiny. (Spolu s bílým tričkem, do té doby nošeným spíše jako vojenské spodní prádlo, se právě díky Deanovi křivák prosadil jako symbol nekonformity a vzpoury.)

Kožená bunda byl prvek oblékání, jenž pomáhal jednoduše definovat charakter postavy – pro mladé muže v té době představoval prostředek, jak vypadat cool.

(Původní bunda Perfecto se stále vyrábí. O celém procesu se můžete dozvědět více na videu níže.)

V šedesátých letech tento vzhled doladil Steve McQueen leteckými brýlemi, ale byli to Beatles, kdo udělal z kožené bundy běžný kus mužského šatníku.

Zdroj: Leather Cult

Do dámské garderoby se kožené bundy dostaly až v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let, hlavně díky Blondie a Joan Jett, které už tak rebelský svrchník doplnily o cvočky.

Joan Jett Zdroj: WeBeleiveInStyle

Kožená bunda má rebelský/cool nádech i dnes, nicméně ji nosí ženy nejrůznějšího věku i postavení.

Jordánská královna Rania. Zdroj: Microsoft

 

Monacká kněžna Charlene Zdroj: WhoWhatWear

Změna vnímání kožené bundy jako oděvu pro rebelující mládež/nespoutaným životem žijící rockové hvězdy v něco, co se hodí i pro kněžnu či královnu, se udála na začátku 90. let, kdy zároveň vznikal fenomén supermodelek. Tyto dívky na nás koukaly ze všech módních časopisů, neobešla se bez nich žádná přehlídka velkého návrháře a byly to právě ony, kdo udělal z kožené bundy masový trend. Kdy jindy než v devadesátkách jsme mohli na MTV vidět ženu s výčesem v klasickém křiváku.

Zdroj: Vogue

 

Nebo v partnersko-grunge stylu.

 

Zdroj: Le Fashion

Křiváky a nejrůznější kožené bundy jsou dneska už klasickým kusem oděvu, něco, čím buď trochu shodíme romantické šaty, nebo si je vezmeme k džínám a topu jako jednoduchou volbu. Už příště vám ukážeme v inspiračním článku, proč ji prostě potřebujete. 🙂

A na závěr harmonogram:

17.8. Inspirace

24.8. Materiály a střihy

31.8. Co budeme šít

6.9. Zkušební model, nakupujeme kůži, pomůcky

14.9. Stříhání, výztuhy

21.9. Lepení, prošívání, základní typy švů

28.9. Kapsy, zipy, límec

5.10. Rukávy a lemy

12.10. Podšívka

19.10. Prošití bundy, kovové detaily, závěrečné žehlení

Těšíte se? Jakkoliv se nám chvějí ruce, tak my moc!

PS: Přidáváme ještě jedno video, které by vás mohlo přesvědčit k tomu, se do bundy pustit.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (10.08.2020/6:52)
Kategorie: Historie a styl, kožená bunda, Šijte s námi
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Sisly
3 let

no teda…četla jsem článek včera v poledne, ale došly mi slova! Dámy, klobouk dolů! Smekám před Vaším šicím tempem (je vidět na IG, že nešijete jen to co prezentujete zde), před Vašimi vizemi a touhou posunovat se stále výš a dál, před Vašimi znalostmi, které před každou výzvou načerpáváte. Co bude dál?!? Už byly všemožné šaty, kabáty, bundy, sukně, prádlo, kabelky, sportovní věci, námět na šití bot…..vůbec mě nenapadá, kam až to dojde 🙂 Ale těším se už teď, protože tuším, že to zase bude bomba! Chtěla bych ušít (skoro) všechno, co bylo ve společném šití, ale jsem tak 2… Číst vice »

Jana
Admin
3 let
Odpověď na komentář  Sisly

Snažime se přinášet pořád něco nového, protože dokola ty samé věci by asi nikoho nebavily… Sama jsem zvědavá, co vymyslíme příští rok ?

Pavlina T.
3 let

Je to super výzva. Určitě vše načtu, šití si schovám až naberu další zkušenosti. Teď mi klouže pod rukama lemování plavek :)).

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x