23.7.2020 | Barbora | 9 komentářů

Na šikmé ploše

Instagram mám ráda kvůli náhodné inspiraci. Když mám někde nějaký prostoj, věnuji mu pár minut a projedu aktuální feed, občas kouknu na své oblíbené účty a občas se úplně náhodně proklikám na zcela nové hashtagy či účty, které mne přivedou k neobjeveným střihům. Stejně tomu bylo i v tomto případě se šaty ze šikmo střiženého lnu.

Firmu Merchant and Mills jsem měla v povědomí, už párkrát jsem byla na vážkách a chtěla si nějaký jejich střih objednat, ale nikdy jsem to nedotáhla, protože jsem nebyla úplně na 100% přesvědčená, že by poměrně drahý papírový střih a poměrně vysoké poštovné z Velké Británie stály za to. Ale jejich ležérní střihy se mi líbí. A když jsem narazila na šikmo střižené šaty Curlew Dress, věděla jsem, že je nutně potřebuji. Ale ouha – střih na šaty je pouze v knize, není možné ho objednat samostatně. Jenže šaty se mi líbily tak moc, že jsem ani neváhala a knihu jsem objednala i přesto, že jsem neměla o žádný další střih z ní zas tak velký zájem. Koupila jsem ji na Bookdepository, kde se neplatí poštovné, takže aspoň malá výhra v tom byla. A dobře jsem udělala. Musím už dopředu říct, že šaty jsou skvěle nakreslené a stály za to.

Ze šikmo stříhaných věcí mám vždycky trochu respekt. Stačí trocha nepozornosti a menší míra pečlivosti a problém může být hned na světě. Ale za tu trochu práce navíc to fakt stojí.

Tentokrát jsem vůbec nedělala zkušební model. Podle velikostní tabulky jsem se rozhodla, že nastříhám velikost 16. A řekla jsem si, že to bude stejný risk, jako kdybych si koupila konfekční šaty. Navíc šikmo střižená věc se dokáže lépe tělu přizpůsobit.

Střih jsem překreslila na hedvábný papír a dolepila k němu vždy i druhou polovinu. I rukáv jsem si nakreslila také ještě jeden. Spotřeba látky byla psaná 3,4m pro mou velikost, ale mně se pohodlně podařilo šaty naskládat na něco okolo 2,5 metru. U šikmo střižených věcí je nutné správné položení na látku. Nikdy nesmíte díly položit ve stejném směru. Někdy by vás to mohlo takhle nutit, abyste ušetřily alespoň pár centimetrů látky, protože ta spotřeba při šikmém stříhání je fakt velká, ale opravdu to za to nestojí.

Po nastříhání (střih už má v sobě obsažené centimetrové švové přídavky) jsem nechala papírový střih na látce. Na průkrčník, průramky, ramenní švy a zadní šev mezi horním a dolním dílem jsem našpendlila pásky nastříhané z pevného okraje organzy. U průkrčníku na lícovou stranu, na ostatních místech do rubu. Tyto pásky pomůžou tomu, že se šikmo střižený materiál nebude vytahovat.

Průkrčník předního dílu – lícová strana

Přední díl z rubu

Zadní díl z rubu

Pak už je potřeba jen šaty sešít. Nejprve ramenní švy, poté šikmým proužkem začistit průkrčník, pak sešít zadní díl, poté na předním dílu záševky a pak přední a zadní díl k sobě. Boční švy je dobré sešívat velmi úzkým cikcakem. Tento steh nám totiž ve švu ponechá lehkou vůli a nedojde k jeho roztržení v případě většího tahu. Nakonec se všijí rukávy a založí jejich délka, stejně tak délka šatů.

Lemování průkrčníku

Úzký cickcak při sešívání bočních švů – šířka 1 mm, délka 2,5 mm

Rukávová hlavice připravená k všití

Se šaty jsem byla maximálně spokojená hned při prvním nošení. Dlouhý rukáv je přesně to, co využijete za letních večerů. Nemusíte si brát žádné svetříky a bundičky a v šatech vydržíte na letní zahrádce celý dlouhý večer.

Šev na zadním díle skvěle eliminuje problém, který se šikmo střiženými věcmi mívám. V bederní propadlině bývá hodně látky navíc, ale takto posazený šev celé místo krásně projme. Akorát jsem měla pocit, že bych klidně snesla posunutí tohoto švu o pár centimetrů níž, proto jsem horní část šatů pro další použití lehce prodloužila. V místě těsně nad záševky jsem přidala jeden centimetr a pod nimi pak 1,5 cm. To samé jsem udělala i na zadním díle, a tím se mi šev posunul o 2,5 cm níž.

Už dopředu jsem věděla, že to nebudou moje poslední Curlew. Společně s khaki lnem jsem si ze Solidusu objednala ještě jeden výraznější – žlutý. Ale bylo ho málo, tak jsem chtěla vyzkoušet trochu upravený střih s kratšími rukávky. Jana mi poradila, že by šel střih možná zkombinovat se střihem Vogue 1310, podle kterého jsem už šila pár topů. A samozřejmě měla pravdu – zkombinování bylo bez úprav, jen jsem položila střihy přes sebe a vše sedělo.

Šaty jsem nastříhla, spodní okraj ještě prodloužila o 6 cm a šila skoro stejným způsobem jako ty předchozí. Akorát i okraje rukávů jsem tentokrát stejně jako výstřih olemovala šikmým proužkem otočeným do líce. Na výztuhu šikmých švů jsem v tomto případě použila tenkou a úzkou bavlněnou keprovku.

Z tohoto světlejšího lnu jsou šaty lehce průsvitné, takže je nutností tělové prádlo. Naštěstí to není tolik, abych pod nimi musela nosit spodničku nebo dodatečně přemýšlet o podšívce.

Nějaký len ještě zbyl, tak se teď chystám na pokračování z knihy od Merchant and Mills. Přeci jen si tam asi vyberu další věci:-)

Naše redakce se v následujících dnech bude dovolenkovat, abychom stihly načerpat tolik potřebnou energii do dalšího společného šití. A to doslova, protože 10.srpna se vám přihlásíme s dalším pokračováním, kdy tentokrát budeme šít koženou bundu. Opět se máte na co těšit, všechny tři modely budou hodně rozdílné. A my bychom byly moc rády, kdybyste nabraly odvahu a do dalšího společného šití se s námi pustily také.

4.8 4 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (23.07.2020/6:15)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Zdarma
Štítky: , , , ,
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavlina T.
3 let

Za mě vypadají moc pohodlně a krásně. Jako druhá vzdušná vrstva kůže. Šikmo střižené věci jsou pro mě novinka. Jak se hlídá položení střihu? Úhloměrem ? 😉

barbara
3 let

Paní Barboro, šaty jsou bezvadné, hlavně se mi líbíte v těch zelených s teniskami , len miluji , konvenuje s mou potřebou pohodlnosti, ležérnosti a přitom ženskosti. A mohu dotazy? Ten khaki len okukuji již chvíli, mají ho v gramáži 160 a 200g. Ty Vaše šaty jsou, podle mého odhadu, ze lnu té nižší gramáže? A jestě dotaz ke knize – střihy v ní obsažené jsou v jakých velikostech? V upoutávce ke knize jsem tuto informaci nenašla. Děkuji. A teď jsem si ještě uvědomila něco k těm šatům – nevím, zda se mi líbí více ten zadní příčný šev u… Číst vice »

barbara
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

Jejda, já jsem to zmastila, S/olidus/, S/artor/ -poukazovala jsem na len v Sartoru, tam mají v obou gramážích, ten váš ze Solidusu vypadá ještě jemnější….

Pavla
3 let

Moc hezké šaty, oboje, ani nevím, které se mi líbí víc. Ten výstřih na khaki šatech je (pro mě) překvapivě velmi slušivý, ty žluté s krátkým rukávem mají šmrnc. Sekne vám to. Hned jsem projela instagram a z džínoviny vypadají také skvěle. Škoda, že střih je jen součástí knihy.

Pavla
3 let
Odpověď na komentář  Pavla

I když, když koukám na cenu knihy, ono už to není o mnoho dražší než některé papírové střihy 🙂

Sisly
3 let

Krásné oboje, vůbec nedokážu říct, které ti sluší víc! A trend bílých tenisek se mi moc líbí, k šatům i byznys kalhotám… drží se už pár let a podle mě oprávněně. Zveřejníš pak i foto topu podle tohoto střihu, prosím ? Díky a redakci i všem Stehařkám pěknou dovolenou!

PetraH
3 let

To je úplný opak šatů Zero waste! :-)))
Ale šikmo střižené věci mám taky ráda (až na tu spotřebu…). V podstatě by takto šel použít jakýkoliv střih na úzké šaty a jen to přestřihnout a zkrátit vzadu v pase, že? Protože též vždy bojuji z prověsem v bederní části. A mimochodem, super barvy!
Krásnou dovolenou a už se opravdu těším na podzimní společné šití!

9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x