9.7.2020 | Petra | 4 komentáře

Šijte s námi do prázdninového kufru – kaftan

Anatomie kaftanu

Kaftany patří k těm kusům oblečení, které lze v základních podobách šít úplně bez střihu. V úplně basic tvaru jde v podstatě o dva obdélníky, které jsou spojené v ramenních a bočních švech s otvory vytvářejícími průvlek pro hlavu a ruce. Toto je vlastně základní prostor, který lze dále komplikovat a přibližovat jiným typům oblečení, lépe kopírujícím tělo. Basic kaftany většinou tělo nekopírují nijak jinak než splývavostí zajištěnou volbou lehkého materiálu, jsou to vlastně jen rozevláté obdélníkové či čtvercové pruhy látky, u nichž šířka tvoří spadané, přinechané rukávy. Takovýto kaftan ušijete i bez střihu, popř. na ně najdete mnoho střihů v Burdě.

Velmi jednoduchý střih na kaftan – průstřih na hlavu ve tvaru klíčové dírky, částečné prošití v bocích, dvě různé délky obdélníku/čtverce.

Typický kaftanový střih z letních Burd. Opět základní obdélníkový tvar s výstřihem do V, zavazováním skrze průstřihy a prošitím na bocích, které uzavírá sukňovou část.

Na tomto „prázdném plátně“ základního kaftanu pak máte několik možností, jak střih dále rozvíjet. První je oblast výstřihu. Kaftan je primárně oblečení do horkého léta, takže výstřih bývá větší, může být do V, popř. přejímá košilové prvky (vsadky, „náprsenky“, zapínací légy i sedla, která část na hrudi i zpevňují a umožňují tím bohatší zdobení). Horní část kaftanu také může mít podobu zavinovacích šatů, které siluetu dále dělají slušivější a kaftany díky nim dostávají modernější, „městskou“ podobu (netvarované kaftany stále asociují spíše pláž nebo oblečení přes plavky). Ke složitějším tvarům předního dílu se také často přidává tvarování zavazování, které může mít podobu třeba jen jednoduchého převázání páskem skrze průstřihy na bocích, nebo třeba kombinace zavazování, nabírání a nebo variabilního stahování/řasení prostřednictvím tunýlků.

Další obvyklý tvar z Burdy – rohy obdélnůku jsou zaoblené, na PD je použitá košilová vsadka, která je vsazená do nařasené části. Prošití je blízko pasu a boků, takže kaftan je poměrně úzký v těle v kontrastu s naddnimenzovanými rukávy.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (09.07.2020/8:17)
Kategorie: Odstřižky..., prázdninový kufr, Šijte s námi, Začínáme se šitím
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x