15.6.2020 | Barbora | 3 komentáře

Šaty z korálové organzy

Tak za tuhle látku může zase Jana. Normálně jsem se zařekla, že si nic nového kupovat nebudu a že se budu snažit likvidovat domácí zásoby. Ale Jana ji našla v Solidusu zároveň s tou elastickou kůží, ze které jsem šila kožené Ginger džíny. Snažila se mi ji vnutit jen tak nenápadně. Moc pěkná… hedvábná organza… s lehkým metalickým nástřikem… a ta cena… Byla jsem ale neoblomná a odřekla. Jenže mi i tak poslala vzorek. Potisk jsou zřejmě korálové větvičky. Aspoň mi to tak připadá. A když jsem ten kousek lehounké látky, které se na sluníčku decentně blýská, držela v ruce a připomněla si tu víc než dobrou cenu, napsala jsem jí, ať mi tedy vezme rovnou 5 metrů. Protože z takové látky to už prostě chce dlouhé šaty. Neměla jsem v hlavě žádný konkrétní střih, proto jsem raději vzala víc. Už kvůli průsvitnosti jsem tušila, že bude potřeba třeba více vrstev.

Když látka dorazila, chodila jsem se na ni nějakou dobu dívat a různě si ji před zrcadlem okolo sebe obtáčela. Pak jsem si vzpomněla, že jsem při hledání střihu na naše společné šití zavinovacích šatů narazila na jedny, které se mi líbily a měly zajímavě řešený střih, ale byla na ně hrozně velká spotřeba látky. A té jsem teď měla fakt dost, tak jsem se pro ně rozhodla.

Tento střih je skvělý v tom, že ani nemusíte dělat zkušební model. Druhé pozitivum je, že se do nich vejdete, i když přiberete třeba 5 kilo. A šaty to poměrně úspěšně dokáží zamaskovat. Proto jsem se do nich pustila, přestože jsem už věděla, že letos se v nich po Varech při filmovém festivalu neprojdu.

Akorát jsem přemýšlela, jak v tomto konkrétním případě vyřešit průsvitnost. Nechtěla jsem totiž šít šaty úplně ze dvou vrstev (svrchní a nějaká podkladová látka, pouhé dvě vrstvy organzy by nestačily), chtěla jsem částečně průsvitnost zachovat. Proto jsem se rozhodla, že dospod ušiju jen krátké tělové šaty. Napadlo mě i využít hedvábnou spodničku, ale ta neměla dost hluboký výstřih. Ale měla úplně skvělý materiál, který jsem kdysi kupovala v B.P. látkách. Takže nastalo pátrání po něčem, co by šlo dát dospod. Přes internet byl takový úkol dost komplikovaný. Ale naštěstí jedna naše milá čtenářka měla v té době zrovna k Béďovi do B.P. Látek cestu a nabídla se mi, že po něčem koukne. Společně s panem majitelem mi tedy vybrali tělovou látku v poměrně zvláštním složení – vlna+hedvábí. Věřila jsem jejich úsudku a látku si nechala poslat. A udělala jsem dobře, protože se mi do ruky dostal úplně přesně ten správný odstín, z látky se skvěle šilo a navíc je příjemná na tělo (z tohoto aspektu jsem kvůli velkému množství vlny měla ze začátku trochu strach).

Pětimetrový kus organzy byl na moji pracovnu trochu velké sousto, co se týče velikosti, tak jsem musela počkat, až děti s manželem jeden víkend odjedou na chalupu a přesunula jsem se na podlahu obýváku a kuchyně. Šaty z organzy jsem střihla přesně podle střihu.

Na spodní šaty jsem pravý a levý zavinovací díl položila na sebe tak, aby vytvořily celý přední (respektive zadní) díl. Ten jsem navíc udělala i poměrně

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (15.06.2020/1:59)
Kategorie: Příběhy našeho šití
3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x