11.6.2020 | Barbora | Žádný komentář

Šijte s námi do prázdninového kufru – materiály a střihy na funkční oblečení

Funkční materiály už svým názvem napovídají, že by měly plnit nějakou funkci. Většinou po nich požadujeme to, aby byly elastické, prodyšné, odváděly vlhkost, filtrovaly sluneční záření, poskytovaly kompresi a tak podobně.

Na trhu je spousta takových materiálů. Je to z toho důvodu, že jsou vyráběny v převážné míře z umělých vláken, která jednotliví výrobci modifikují nebo kombinují a mohou tak vznikat materiály s různými vlastnostmi. V článku o pružnosti a jejím měření jsme si vysvětlily pojmy Lycra a elastan. Dnes bych vám chtěla ukázat spíše konkrétní tipy na materiály s různými vlastnostmi. Ale musím vás rovnou upozornit, že možností je spousta – každý prodejce může pod jedním obecnějším názvem prodávat něco zcela jiného (co se týče třeba vlastnosti, síly, pružnosti), takže nemůžete očekávat, že například látky s označením funkční úplet budou vždy za všech okolností stejné, pokud je zakoupíte na různých místech. Jednou z komplikací totiž je nejednotnost názvosloví, dále pak absence výčtu zdrojových vláken u jednotlivých materiálů, ale také obchodní taktika a snaha neprozradit svého dodavatele a schovávat materiály za obecné názvy typu funkční úplet nebo plavkovina.

U velkých sportovních značek typu Adidas a Nike se můžete u popisu materiálů setkat s názvy jako je Aeroready, Alphaskin, HEAT.RDY, Dri-FIT, Therma-FIT – jedná se většinou o materiály se specifickým složením, ale také specifickou finální úpravou nebo způsobem výroby (tkaní, pletení). Zřejmě se vám v obchodech při nákupu látek nepodaří narazit přímo na ně, ale spousta materiálů bude minimálně hodně podobných.

V běžné prodejní síti nakoupíte jen zlomek toho, co nabízí internet. Problém s funkčními materiály je ale ten, že se neobejdete bez vzorků. Je strašně složité objednat látku jen podle popisu. Nějaké funkční materiály seženete například v Unuodesign. Vzorky vám zašlou, takže představu si budete moci udělat. Jestliže byste ale chtěly nějaké zábavnější potisky a vyzkoušet i jiné materiály, pak rozhodně doporučuji firmu FunkiFabrics. Jedná se o britský online shop, pár vzorků vám zašlou i zdarma (respektive za poštovné) a nabídku mají tedy obrovskou.

Zkusím vám teď představit pár materiálů, které jsem od nich měla objednané, ale pokud byste uvažovaly o nějaké šicím projektu, určitě si nechte vzorky zaslat, ono pár gramů síly látky udělá velký rozdíl.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora (11.06.2020/3:10)
Kategorie: prázdninový kufr, Šijte s námi
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x