8.6.2020 | Jana | 2 komentáře

Návraty na přelom milénia – inspirace a návod na pásek se sponou

Když jsem díky šatům, o nichž jsem psala v předchozích článcích, objevila australskou značku Aje, získala jsem zároveň i velký zdroj inspirace – styl jarní kolekce se mi opravdu líbí a i když mnohé prvky připomínají módu, která se nosila, když jsem nastupovala na vysokou a mám z ní trochu osypky, návrháři téhle značky ji uchopili tím správným způsobem a dali jí nádech současnosti.

První z takových prvků je použití nejrůznějších spon na zapínání. Spony a přezky jsou součástí oblékání odnepaměti, nejstarší dochované přezky byly využívány římskou armádou. Tyto přezky byly nejen praktickou součástí oděvu, ale plnily i funkci dekorační. Jejich pořízení bylo nákladnou záležitostí, takže k většímu rozšíření došlo až v 15. století, kdy se jejich výroba více zautomatizovala. Rozvět pak přezky zažily ve století osmnáctém, zejména ve Francii. Díky zkrácení sukní na dvoře Ludvíka XIV. se začaly objevovat i bohatě zdobené spony na botách, které měly ještě jednu důležitou funkci – jejich zdobnost ukazovala na sociální status. I přes vynález zipu si přezky a zipy ponechaly na oděvu své místo – pořád totiž platí, že přezka je nejen funkční prvek oděvu, ale jde často i o malý šperk.

Když se řekne přezka, určitě se vám vybaví trenčkot, přezky a spony ale můžeme najít na mnoha dalších oděvech a v současné době je trend jejich používání rozhodně na vzestupu.  Na následujících fotografiích jsou modely ze současných kolekcí, jeden doslovně přebraný ze začátku milénia a jeden s mnoha převzatými prvky, ale přesto velmi současný.

Trend oblečení s přezkami má mnoho podob, zdaleka je nenajdete jen na kapsáčích či mrkváčích (alias cargo pants a mom’s jeans), i když u nich se použití přímo nabízí, jako třeba u kalhot z jarní kolekce Dolce & Gabbana.

Zdroj: Vogue

Kromě trenčkotů se tradičně spony používaly u safari nebo vojenského/outdoorového stylu. Následující overal právě v safari stylu je plný pěkných detailů – kontrastní prošívání, rohovinové knoflíky a hlavně ty spony!

Zdroj: zimmermannwear.com

Klasické vojenské bundy a parky jsou pro některé z nás nedílnou součástí šatníku. Zdobit je může prakticky cokoliv, třeba přezky a krajka.

 

 

Zdroj: Veronica Beard

Následující modely směřují trochu více do outdoorova a přezky na nich opět plní funkci důležitého estetického prvku.

Jak široce použitelný pro různé styly je tento trend dokazují následující přehlídkové fotografie.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (08.06.2020/9:16)
Kategorie: Historie a styl, Techniky
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x