4.6.2020 | Petra | 5 komentářů

Šijte s námi do prázdninového kufru – kaftany: inspirace, materiály a střihy

Kromě plavek asi není jiné oblečení, které tak moc znamená léto, pláž či “resort” styl, jako právě kaftan. Označení nějakého oblečení za kaftan je nicméně často hodně rozvolněné, také proto, že už historická definice kaftanu jej vymezuje hodně nejasně, pouze jako “volné oblečení” pocházející původně z Mezopotámie, odkud se dále šířilo do oblasti arabského Středního východu a Afriky. Často bývají jako kaftany označené i jiné podobné etnické oděvy z asijských a afrických proveniencí, třeba arabská abája a marocká dželaba, ale jsou mezi ně občas přiřazované i podobné oděvy z jiných oblastí, dokonce i havajské muumuu nebo středoamerické bohatě vyšívané tuniky nazývané huipil. Abychom si kaftan mohli ušít, nepotřebujeme nicméně přesné definice, budeme jej prostě pojímat jako volné letní oblečení, obvykle jednoduchého střihu, často zcela bez rukávů, jindy s naznačenými rukávy oddělenými prošitím nebo rukávy vsazenými, občas s úvazy a nabíráním v pase či na ramenou, jindy úplně bez nabírání či jiných dekorativních nebo funkčních prvků.

Módní kaftany často bývají bohatě zdobené, z výrazně barevných a vzorovaných látek, ale mohou být i minimalistické, s geometrickými vzory či monochromatické. Důležité asi je také připomenout, že klasické kaftany byly sice volné a pohodlné na nošení, ale zároveň měly v sobě něco honosného – často znamenaly příslušnost k vyšším vrstvám, představovaly učitou ceremoniálnost i formálnost, takže byly sice střihově ležérní, ale stylově patřily mezi oblečení sváteční. Tuhle kombinaci pohodlí a honosnosti si v sobě v mnoha podobách uchovaly dodnes. Je to téma obsáhlé, ale nebudu neúměrně natahovat článek a odkážu vás vždy na případné další zdroje. Pokud vás zajímá historie kaftanu a jeho cesta do západní módy obsáhleji, koukněte dále na tento článek. Mnoho dalších inspiračních fotek z historie i současnosti kaftanu najdete také v tomto textu.

Je pozoruhodné, že kaftan se v západní módě objevuje pravidelně v obdobích, kdy se něco zásadního stane v oblasti ženské emancipace. Tato souvislost je logická, kaftan je totiž ve svém původu svázaný s arabskými kulturami tzv. cudného odívání, tedy je to oblečení záměrně skrývající a kamuflující tvary ženského těla. A právě v historických obdobích, kdy se ženy emancipují, se odívání často proměňuje zároveň dvěma naprosto protikladnými směry – jednak směrem k většímu odhalování a sexualizaci oděvu, jednak naopak směrem k hravému zahalování do vrstev, které se vymykají jednoduché líbivosti a prvoplánovému “sexy” zdůrazňování odlišností

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (04.06.2020/8:02)
Kategorie: Odstřižky..., prázdninový kufr, Šijte s námi, Začínáme se šitím
5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x