25.4.2020 | Barbora | 5 komentářů

Různé typy kolových sukní

V rámci našeho prvního společného šití vyšel tento článek již před pár lety. Ale protože jsme v poslední době řešily pár dotazů ohledně kolových sukní od vás, našich čtenářek, rozhodly jsme se jej updatovat a trochu připomenout. Zároveň jej také v této podobě necháváme v sekci zdarma, protože sukně právě přicházejí na jarněletní scénu.

Kolové typy sukní patří mezi velmi lichotivé střihy z jednoho prostého důvodu. Přestože se k dolnímu okraji rozšiřují, tak vás nemusí trápit velký objem látky v partiích, které chce většina žen co nejvíce zeštíhlet. Pro zajímavost si ukážeme rozdíly v základních variantách kolových sukní, abyste si udělaly představu, jak se jednotlivé typy stříhají, jak vypadají a jak můžete propočítat rozměry. Tyto varianty jsou pro zajímavost nafoceny i ve zmenšeném modelu. Panenka má obvod pasu 8 cm a jednotná délka u všech sukní je 7 cm.

  • kolová sukně

Jak už název napovídá, tato sukně je vlastně kolo s kolovým výstřihem uprostřed, jehož obvod musí být velký tak, aby seděl v místech, kde bude sukně umístěna (v pase, na bocích…). Poloměr tohoto obvodu si spočítáte podle vzorečku r = o/(2 x 3,142). Druhý poloměr, který budete potřebovat, nám potom umožní zakreslit spodní okraj sukně a dopočítáme se k němu tak, že požadovanou délku sukně přičteme k poloměru prvnímu a naneseme jej od stejného středu.

U všech kolových sukní je potřeba dát velký pozor na stabilizaci. Protože je velká část otvoru stříhána šikmo, dokáže se běžná látka rozvolnit i třeba o 10 cm na obvodu pasu.

Právě z tohoto důvodu je nesmírně důležitá stabilizace! Pokud budete například spojovat dvě vrstvy kolových sukní, je vhodné si na látce udělat značky, které pak půjdou v jednotlivých vrstvách na sebe. Pokud si okraj prostehujete a například po deseti centimetrech uděláte kolmou značku, při dalším zpracování už budete vědět, že mezi jednotlivými značkami musí být oněch deset centimetrů a musíte tak látku třeba navolnit, pokud by se vám vytáhla. (Ten poslední díl v kruhu vám samozřejmě rovných deset centimetrů nejspíš nevyjde, to by byla příliš velká náhoda. Zkrátka si budete pamatovat, že poslední úsek byl třeba 6 cm.) A jestli budete stehovat, tak musíte vždy ihned po vystřižení a bez manipulace s látkou. I obyčejné přenesení ke stroji na vzdálenost pár metrů může látku rozvolnit nepěkným způsobem.

IMG_1172

IMG_1181

  • ¾ kolová sukně   r = 1.33 x o / ( 2x 3,142)

IMG_1175

IMG_1179

  • půlkolová sukně r = o/3,142

IMG_1174

IMG_1178

  • 1/3 kolová sukně r = 3 x o/(2x 3,142)

IMG_1176

IMG_1177

U kolových sukní je velmi důležité nechat model před založením délky důkladně vyvěsit. Většinou stačí 24 hodin, ale některým druhům látek to trvá déle. Záleží na hustotě tkaní a síle materiálu.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (25.04.2020/4:13)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kateřina Š.
4 měsíců

Krásný večer. Mám před sebou volný víkend a velikou chuť šít šaty. A ráda bych u nich půlkolovou sukni a přemýšlím jak na to. Kouknu na Steh a najdu tento parádní článek!:-) Ale můj dotaz. Lze šít nějaký typ kolové sukně z pruhované tkaniny? Díky moc za váš časopis. K

Kateřina Š.
4 měsíců
Odpověď na komentář  Kateřina Š.

Něco takového…

1adfa2836bd6272a30f7ef33b657b573.jpg
Kateřina Š.
4 měsíců
Odpověď na komentář  Kateřina Š.

Nebo takového…:-)

Notes_231020_181317_77c.jpg
Jana
Admin
4 měsíců
Odpověď na komentář  Kateřina Š.

Tahle sukně má na boku vsadku stříhanou šikmo….

Jana
Admin
4 měsíců
Odpověď na komentář  Kateřina Š.

Myslím, že tato sukně je z vilce dílů… Asi by se musel udělat zkušebni model s nakreslenými pruhy… nebo aspon na střihovém papíře to namodelovat.

5
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x