9.4.2020 | Barbora | 1 komentář

Garudan

Naše milé čtenářky, hned na začátku pro vás máme dobrou zprávu – podařilo se nám ve spolupráci se značkou Garudan pro vás připravit soutěž o moc pěknou cenu.

Značku Garudan jste jistě v oblasti šití již zaregistrovaly. Není to na trhu žádný nováček. Od roku 1996 vyvíjí a vyrábí průmyslovou šicí techniku, která se prodává ve více než 25 zemích světa. Má vlastní oddělení vývoje, konstrukce a výroby, takže dokáže reagovat na specifické požadavky různých textilních provozů a úkonů. Garudan je zároveň největším východoevropským výrobcem a distributorem průmyslové šicí techniky.

Na konci loňského roku ale tato firma rozšířila oblast působení a přišla na trh s novou řadou domácích šicích strojů. Z jejich nabídky si můžete si vybrat mezi stroji, které mají tolik žádané   celokovové jádro, silný motor a mnohé praktické funkce. Jejich špičkový model Creativo uspokojí i ty nejnáročnější – má funkci automatického odstřihu nití pod stehovou deskou, opravdu velkou šicí plochu a kolenní páku. Tato výbava jej přibližuje profesionálním šicím strojům. Ani ostatní stroje se ale nedají zahanbit. U každého naleznete pohodlné ovládání, kdy můžete šít bez pedálu, velký výběr funkčních i ozdobných stehů, knoflíkových dírek a jednoduché navlékání. Samozřejmostí jsou i speciální šicí stroje typu overlock a coverlock, které mají taktéž v nabídce.

A právě overlock Leader VS340D jsme od firmy dostaly na vyzkoušení. Ochotně jsem se této testovací role ujala, protože jsem chtěla zkusit něco nového. A zrovna tento konkrétní overlock bude hlavní výhrou v naší soutěži, o které vám povíme hned na Velikonoční pondělí. Soutěž bude otevřena pro všechny stávající předplatitelky, které mají předplatné na půl roku, rok či dva. Pokud tedy máte třeba zatím jen naše předplatné na zkoušku a stále ještě váháte, možná vás tato příležitost přesvědčí.

A teď již něco o stroji, na který se můžete těšit.

Když stroj dorazil, strašně jsem se na zkoušení těšila. Nikdy jsem nešila na jiném overlocku než mém Janome MD744. Zvykla jsem si na jeho navlékání, které mi nedělá sebemenší problém, umím už vychytat nastavení napětí nití a obecně se mi na něm šije dobře. O to víc jsem byla příjemně překvapená, že ani s overlockem od značky Garudan jsem neměla žádný problém, přestože má některé parametry odlišné. Hned při navlékání mne zarazilo, že se nitě navlékají v jiném pořadí než u Janome. Tam je beru přesně po sobě zprava doleva. V tomto případě se navléká nejprve první nit zprava (horní kličkař), poté třetí nit zprava (pravá jehla), pak dolní kličkař a nakonec levá jehla. Skvělá věc je, že v základním příslušenství má tento overlock krabičku na odstřihlou látku. To nebývá u všech overlocků zvykem, ale myslím, že by měla být standardem. Nedovedu si představit, že budu šít a všechen nepořádek se mi bude sypat přímo do klína.

Zkusila jsem pár tréninkových švů na odstřižcích a když jsem viděla, že je šití bezproblémové, rozhodla jsem se, že se rovnou pustím aspoň do obyčejného trika. Vytáhla jsem ze zásob merino finerib z Moravitexu a podle střihu z knížky Sew your own activewear, o které jsem vám psala začátkem roku, jsem nastřihla základní přiléhavý top. Po zkontrolování rozměrů jsem nastřihla velikost M a v horní oblasti jsem triko o 3 cm prodloužila. Nakonec jsem ale zjistila, že to bylo hodně a že by ve finále stačil i jeden centimetr.

Do ramenních švů jsem přidala silikonovou gumičku, pak jsem naplocho všila rukáv a sešila boční i rukávové švy. Vše jsem šila 4-nitným stehem. Proužek na začištění výstřihu jsem ustřihla kratší a při našívání hodně natahovala, protože tento finerib je opravdu dost pružný. Při šití jsem se nesetkala s žádným zádrhelem ze strany stroje. A to ani přesto, že finerib je na na zpracování právě z důvodu velké pružnosti trochu náročnější. Horší to pak bylo s lemy na coverlocku, ale i ty jsem nakonec úspěšně zvládla.

Jedna z věcí, která mne velmi mile překvapila a kterou bych ocenila i na svém overlocku, je značení u kolečka s diferenciálním podáváním. Nikdy si totiž nejsem jistá, na jakou stranu točit. Na mém stroji jsou pouze čísla. Tady je ovšem piktogram staženého a zvlněného švu.

Na druhou stranu na tomto stroji ale postrádám ořezávač nití. Je to taková malá prkotina, která mi ovšem přijde hodně praktická. Nicméně i bez něj se dá obejít, viděla jsem u jedné kamarádky fígl, kdy ušitou věc protočila zpátky pod stroj a přešitím přes overlockový řetízek za koncem švu jej vlastně přeřízla.

Takže za mě je spokojenost s overlockem Leader velká a neváhala bych jej komukoliv doporučit. Nyní mají ten to overlock za cenu 8900Kč, což je tuším jedna z nejnižších na trhu a zároveň naprosto skvělá v poměru cena/výkon – rozhodně totiž nebudete zklamané.

Myslíme, že je to velmi pěkná cena do soutěže a jak jistě víte, naše soutěže zase tak složité nebývají, takže šanci má úplně každý, kdo se do ní přihlásí. Počkejte si proto na Velikonoční pondělí a dozvíte se víc! Těšíte se? 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (09.04.2020/10:37)
Kategorie: Odstřižky..., Začínáme se šitím
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Marie P.
3 let

Mám overlock Lada 700D a alespoň podle fotografií je s tímto strojem téměř identický (mám ho sice už asi třináct let, ale jsem s ním stále spokojená, drží bez problémů a kupovala jsem ho tehdy i za podobnou cenu) – ořez nití se u něj řeší tak, že si necháte vyjet dostatečný kus řetízku, šití ukončíte tak, aby ořezový nůž zůstal v horní poloze, a ten řetízek jednoduše oříznete o něj.

1
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x