Tenhle článek jsem vám slibovala dlouho, tak dlouho, že na to nechci ani myslet. Vždycky totiž bylo v edičním plánu něco, co dostalo přednost, ale při společném šití zavinovacích šatů jsem si řekla dost. I v jeho rámci jsem článek slibovala už v průběhu března, ale díky jiným povinnostem jsem jej opět musela posunout – doufám, že mi toto malé zpoždění odpustíte.
Záda jsou poslední velkou skupinou úprav, kterou jsme na našem webu neprobíraly a zároveň jsou trochu oříšek. V jedné osobě se totiž extrémně špatně zkouší a pokud nemáte po ruce někoho šikovného, je to trochu problém. Sice se můžete nechat vyfotit, ale odhadnout, o kolik je co potřeba zabrat či povolit, není úplně jednoduché.
Pokud se nechcete trápit s každým šitým oděvem, doporučujeme si udělat střih na míru z polotovaru, kdy si vyzkoušíte, o kolik je zhruba třeba zadní díly upravit a vytvořený střih pak porovnávat se vším, co budete v budoucnu šít.
Ale teď už k samotným úpravám:
Kulatá/napřímená záda
Tím, jak se čím dál více hrbíme u počítačů, je běžnější, že i mladí lidé mají poměrně kulatá záda. Výrobci oděvů a střihů se tomu začínají přizpůsobovat, takže pokud máte správné držení těla, je možné, že budete potřebovat úpravu pro rovná záda, i když vám celý život maminka nadává, ať se nehrbíte.
Naopak právě s věkem se může stát, že oděvy začnou špatně sedět a budete potřebovat upravit střih pro záda kulatější. Záda mohou být více zaoblená v oblasti mezi lopatkami, ale i u přechodu na krk, nicméně úprava je stejná.
- Rovná záda – látka tvoří příčnou vrásku s přebytkem materiálu.
- Kulatější záda – podélné vrásky, materiálu je nedostatek.
Článek je přístupný pouze předplatitelům.
Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.
Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Začínáme se šitím