26.3.2020 | Jana | 12 komentářů

Pirátské šaty (a návod na skryté zapínání u košile)

Čekali jste při přečtení názvu šaty na maškarní? Je pravda, že dcera, momentálně nejvíce sledující seriál Jake a piráti ze Země Nezemě, by takový kostým jistě ocenila. Ale realita je taková, že jsem si už zase šila šaty z hedvábí a pirátskými je nazval můj muž díky potisku. 🙂

Jde o hedvábný krepdešín, deadstock od firmy Burberry, který jsem koupila v látkách Mentalist.

Látka se mi líbila hned, jak mi ji majitelka obchodu ukázala na fotkách s tím, že je na cestě. Jenže když dorazila, byla jsem na začátku těhotenství a bylo mi zle. Bylo mi zle ráno, v poledne, odpoledne i večer. Byla jsem ráda, že zvládám chodit do práce a starat se o starší dceru, takže jsem nebyla schopná ani šít, ani moc na šití myslet. Jsem ale ráda, že jsem nákup látky odložila. V té samé době jsem totiž jela na náš kurz a z našeho tradičního předkurzového nakupování jsem prostě nemohla odejít s prázdnýma rukama. Při pohledu na tehdy koupenou látku se mi ale ještě po roce vybavuje ten pocit žaludku na vodě.

Zároveň jsem měla u této konkrétní látky představu košilových šatů a do těch se mi z hedvábného krepdešínu zas tak nechtělo. Věděla jsem totiž, že to bude chtít skryté zapínání a to jsem poprvé šila vlastně až na manželově bundě.

Když jsem ale uviděla následující šaty, věděla jsem, že je to ta správná inspirace. U šatů jsem ale chtěla spoustu stylových změn: volnější siluetu trupové části i rukávů, místo límečku jen stojáček nebo trochu vyšší nasazení volánu.

 

Zrovna jsem dávala dohromady článek o šicích denících, takže jsem si model rovnou nakreslila.

V dotazníku jste nám psaly, že někdy neuvádíme konkrétní střih nebo vás mrzí, že je střih už nedostupný. U těchto šatů lze ale vyjít z jakéhokoliv střihu na košili, já jsem vybrala náhodný střih na rovnou halenu z časopisu Patrones, protože to je momentálně můj největší zdroj střihů. Časopisy objednávám přímo ze Španělska, většinou třeba jednou za půl roku nebo ve chvíli, kdy vyjde číslo s nějakým modelem, který musím mít hned. V časopise nebývají vždy modely, ze kterých byste si sedly na zadek, ale hodně hezkých základních věcí, které jsou opravdu moc pěkně nakreslené. Minulý týden ale spustili v Patrones aplikaci, ve které lze koupit za 100-120 korun celá čísla s tím, že si střih doma vytisknete (čímž bych chtěla poděkovat naší milé čtenářce Darie za upozornění). Na androidu je hledání samotné aplikace poněkud složitější než na iOS (je potřeba do vyhledávání zadat ‘patrones grupo rba’).

Konkrétně tento model je z Patrones 376, který je v aplikaci nedostupný, ale věřím, že byste si vhodný model vybraly i z dostupných čísel, např. model 12 z čísla 405.

Při předělávání jsem si vzala na pomoc známý střih na šaty Altuzarra (Patrones 400) a nakreslila jsem si podle něj pas a místo přestřižení. Od tohoto místa jsem vedla oblouk tak, aby dole na předním a zadním díle zbyl jen kousek látky (konkrétně 2 cm vepředu a 2 cm vzadu). Oblouk jsem kreslila od ruky a z předního dílu jej okopírovala na zadní. Na šatech bude na oblouk našitý obdelník, jehož krátká strana měří stejně jako přední díl od vrcholu oblouku po lem šatů. Dlouhá strana má délku obvodu oblouku.

Pokud chcete mít skryté zapínání, ale na střihu není,  vytvoříte si jej jednoduše z obdélníku o rozměrech odpodívajících 4x šíři hotové légy + švové přídavky (já jsem měla 2×1 cm). U přinechané légy potřebujete švový přídavek jen jeden. Pokud vycházíte ze základního střihu, počítejte s tím, že musíte z předního dílu odstranit polovinu šíře légy a případně připočítat přídavek.

Zelenou šipkou jsou označené švové přídavky, růžovou pak vlastní část légy.

 

Šití légy

Nejdříve přeložíte pruh látky napůl lícem dovnitř a sežehlíte.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (26.03.2020/2:08)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Vyšší krejčovina
12
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x