5.3.2020 | Jana | 9 komentářů

Plánování šití a šicí deníky

Jste organizované?

Pokud ano, musím jen s těžko skrývanou závistí konstatovat, že já vůbec. Dalo by se říct, že jsem spíše ztělesněním chaosu. Každý den hledám klíče, telefon, peněženku, kabelku, čepici pro jedno dítě, pak pro druhé, láhev s pitím, místo, kam jsem odložila svačinu, opět telefon, který jsem někam položila při hledání čehokoliv předtím…

Při šití je to to samé, často svůj drahocenný šicí čas promrhám hledáním střihu, nachystané a předeprané látky, chaconeru nebo jiných věcí, které zrovna opravdu nutně potřebuji. Proto i když jsem ztělesněním chaosu, snažím se organizovat nejlépe, jak umím.

Jak jsem se zmínila ve výše uvedeném článku, mám látky uložené v očíslovaných plastových boxech a jejich vzorky nalepené v deníčku (ten hledám dost často taky, heč).

Poněkud sofistikovanější verzi s údaji o materiálovém složení a rozměrech látky jsem si kdysi tiskla na čtvrtky tvrdého papíru, sehnat se dá ale i vzorkovník už hotový.

Zdroj: Diary of a chainstitcher

Veškerou zdobnou galanterii a zipy mám uspořádané na jednom místě, stejně jako hotové střihy. Na vytištěné střihy mám speciální složku, stejně jako na střihy, které jsou obkreslené z  časopisu a ráda je používám.

Ale co šití jako takové? Co plánuju šít si většinou pamatuji, včetně toho, kde jsem našla inspirační fotky, z jakého střihu chci vyjít, co za látku použít. Jenže ve chvíli, kdy dokončím jeden projekt, jsem tak paralyzovaná tím, co si mám dál na šití vybrat, že se třeba týden až dva neděje vůbec nic. To samé se mi ale stává v polovině projektu – občas prostě neudělám vůbec nic celý týden, ale ve chvíli, kdy si rozepíšu, co který den mám udělat, jde najednou všechno líp, i když mám objektivně mnohem méně času než ve dny, které jsem proflákala.

Trocha plánování, co budu šít, tedy vůbec nezaškodí a v dnešním článku si projdeme možnosti, které máme.

První věc, kterou by si měl každý ujasnit je to, kolik šití je v jeho silách. Pro mě je optimální si naplánovat jeden velký projekt na měsíc s tím, že těch menších zvládnu více. Není potřeba si hrát na manufakturu, pořád je zásadní, aby nás šití bavilo.

Nemá také smysl si nalajnovat šicí program na celý rok dopředu, protože by chyběl čas na spontánnější projekty. Z toho důvodu je fajn mít každý druhý nebo třetí měsíc volno na došívačky, rychlé věci nebo právě na spontánnější projekty.

A teď už k samotnému plánování:

Ideální je mít nějaký šicí deník, do kterého si napíšete, nebo ještě lépe nakreslíte, co budete šít, přidáte informaci o střihu a látce.

Šicí deníky se prodávají již předtištěné (například zde), ale šablonu si lze vytvořit i na počítači a vytisknout.

Příklad vyplněného deníku:

Zdroj: Diary of a chainstitcher

U kreslení máte možnost buď nakreslit schéma střihu nebo daný oděv nakreslit už přímo na postavu.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (05.03.2020/10:55)
Kategorie: Odstřižky...
9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x