V minulém článku jsme skončily tím, že jsem upravily zkušební modely a vystřihly šaty z látky. A dnes je tedy konečně čas pustit se do sešívání.
Bára
Minule jsem skončila těsně u stříhání jak svrchní látky, tak následně i podšívky. Protože je látka opravdu pěkně stabilní, je radost s ní pracovat. Navíc jednotlivé díly jsou velmi jednoduché a rovnou obsahují švové přídavky v šířce jedné poloviny palce (1,25 cm), nemusela jsem je tedy složitě značkovat. (Měla jsem totiž nazkoušený zkušební model a nebyla potřeba další úprava.) Střih jsem jen na látku položila a obstříhla okolo, sesazovací značky na krajích švových přídavků nastřihla a přes kopírovací papír zakreslila jen prsní záševek. Na podšívce jsem ho zakreslila křídou.
Většinou jako první odšívám právě záševky. Ale v tomto případě tomu předcházel ještě jeden důležitý krok. Výstřih i průramky jsem si jako první stabilizovala prošitím na stroji. Steh jsem nastavila na 2,1 mm (běžně šiji na 2,5 mm) a prošila těsně vedle švové linie na švovém přídavku. Řídila jsem se přitom okrajem látky. Toto prošití nejen zabrání vytažení šikmo střižené látky ve výstřihu a v průramcích, ale také bude při dalším postupu vodítkem jak pro špendlení, tak i pro všívání podšívky. Pokud děláte jakékoliv takovéto prošívání, je dobré se do něj pustit co nejdříve. Ona totiž každá, i sebemenší manipulace s látkou může nadělat paseku, zvlášť tedy u volněji tkaných nebo jinak nestabilních materiálů.
Článek je přístupný pouze předplatitelům.
Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.
Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.
Kategorie: Šijte s námi, Techniky, Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím, zavinovací šaty