2.3.2020 | Barbora Jana Petra | Žádný komentář

Šijte s námi zavinovací šaty – sešití a začištění

V minulém článku jsme skončily tím, že jsem upravily zkušební modely a vystřihly šaty z látky. A dnes je tedy konečně čas pustit se do sešívání.

Bára

Minule jsem skončila těsně u stříhání jak svrchní látky, tak následně i podšívky. Protože je látka opravdu pěkně stabilní, je radost s ní pracovat. Navíc jednotlivé díly jsou velmi jednoduché a rovnou obsahují švové přídavky v šířce jedné poloviny palce (1,25 cm), nemusela jsem je tedy složitě značkovat. (Měla jsem totiž nazkoušený zkušební model a nebyla potřeba další úprava.) Střih jsem jen na látku položila a obstříhla okolo, sesazovací značky na krajích švových přídavků nastřihla a přes kopírovací papír zakreslila jen prsní záševek. Na podšívce jsem ho zakreslila křídou.

Většinou jako první odšívám právě záševky. Ale v tomto případě tomu předcházel ještě jeden důležitý krok. Výstřih i průramky jsem si jako první stabilizovala prošitím na stroji. Steh jsem nastavila na 2,1 mm (běžně šiji na 2,5 mm) a prošila těsně vedle švové linie na švovém přídavku. Řídila jsem se přitom okrajem látky. Toto prošití nejen zabrání vytažení šikmo střižené látky ve výstřihu a v průramcích, ale také bude při dalším postupu vodítkem jak pro špendlení, tak i pro všívání podšívky. Pokud děláte jakékoliv takovéto prošívání, je dobré se do něj pustit co nejdříve. Ona totiž každá, i sebemenší manipulace s látkou může nadělat paseku, zvlášť tedy u volněji tkaných nebo jinak nestabilních materiálů.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana Petra (02.03.2020/7:15)
Kategorie: Šijte s námi, Techniky, Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím, zavinovací šaty
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x