29.2.2020 | Petra | 17 komentářů

UFO výzva

Blíží se jaro a s ním i období, kdy mnozí z nás uklízejí skříně, třídí a vyhazují staré věci, prostě se věnují hloubkovému úklidu. Já si letos dala předsevzetí, že kromě jiného pořádně uklidím, vytřídím a zpřehledním své šicí zásoby. A protože jsem z naší redakce největší shromažďovač rozešitých a odložených věcí, rozhodla jsem se zaměřit právě na ně. Jako správný systematik jsem začala průzkumem a zpřehledněním situace – a v každé ze svých domácností jsem našla více než 10 výskytů UFO (pokud vás tahle anglická zkratka zatím míjela, tak označuje nejen mimozemšťany, ale v šicí komunitě představuje také “unfinished objects”, tedy nedokončené projekty). Mezi těmi mými UFy jsou nepřekvapivě časově a technologicky náročné projekty (kabát s šitými výztuhami, stejně tak i krejčovsky zpracované sako, kožíšek z umělé kožešiny, prostě projekty, jejichž dokončení vyžaduje disciplínu a výdrž…), ale překvapivě jsem našla i odložené velmi rychlé a nenáročné věci. Znáte to – rozešijete tričko, abyste těsně ve finiši zjistili, že ten poslední lemovací proužek jste ustřihli moc krátký/dlouhý/široký a už se vám nechce jej přestřihávat. Nebo u rychlých šatů chybí už jen délka, protože se vám nechtělo se do nich oblékat a vše naměřovat. Jinde vás zase zastavil téměř u konce nějaký kiks, který vyžadoval párání nebo rychlou změnu původního plánu. Nebo to najednou nebylo ono, zvažovali jste ještě neplánované úpravy typu zabrání či povolení či radikálnější změnu délky, ale potřebovali jste si vše rozmyslet a rozmýšleli jste tak dlouho, až jste spíš zapomněli…

Pokud takové projekty najdete i ve svých zásobách, pojďte se společně namotivovat k tomu, abysme je dotáhli do konce. Právě probíhající společné šití je spíše jednoduché, takže zároveň s ním určitě najdete čas na rychlé dodělávky. Já se do toho pustila už před dvěma týdny a výsledkem jsou dvě hotová nositelná trička (jednomu klasickému merinovému chyběl jen lem výstřihu, druhé maxitriko nemělo délku) a také mírný pokrok v letních šatech, které potřebovaly povolit v bočních švech a neměly vsazené rukávy. Maličký krok vpřed, ale kopice UFO se viditelně zmenšila a to je skvělý pocit (a také zaručený způsob, jak zase chytit šicí mojo). Pokud mě v téhle výzvě podpoříte a přidáte se, třeba se postupně dostanu i k těm složitejším kouskům.

Jaká UFA najdete u sebe v zásobách? Co vše jim chybí? Pojďme je společně tohle jaro dotáhnout 🙂

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Petra (29.02.2020/9:48)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Barbora
Admin
3 let

Tak u mě jsou UFa většinou ve fázi nezaloženého lemu u úpletových trik. Na tkané látky mám celkem disciplínu, s těmi problém nemívám, ale jakmile mám vyndat coverlock, odkládám to, co to jde. A další UFa jsou spíše ze skupiny nějakých oprav – tady dírka na dětském tričku, tam odpadlý knoflík… Pokud na mne členové domácnosti nazatlačí hned, tak tyhle věci odkládám na hromádku, tu pak do tašky, kde to není tolik vidět a zůstává to tam déle a déle. Ale je to fajn nápad, mám vždycky velkou radost, když tuhle tašku vytřídím a těchto věcí se zbavím.

R.
R.
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

Redakce, díky! 🙂 Sasha trousers jsem finálně vyžehlila už minulý týden a ještě mi zbývá došít pásek u sukně.

Jak říkáš, nejhorší jsou délky u úpletů, protože ty si nemůžeš vzít k televizi a mít dobrý pocit z nepromarněného času.

Vendula
3 let
Odpověď na komentář  R.

K televizi si to vzít můžete :-). Já třeba nemám coverlock a lemy triček běžně šiju v ruce – v podstatě je přikrokvičkuju tak, aby z líce nebylo nic vidět, vypadá to úhledně, dokonce se mi takový lem líbí víc než když je přišitý dvojjehlou. Jen pak díky těm ručně šitým lemům nejsou ta trička úplná rychlovka.

Barbora
Admin
3 let
Odpověď na komentář  Vendula

A jak moc to pruží? Já už většinou ty lemy šiju tak, že na ně na overlocku našiju normálně lem. Ale u takových těch klasických obyč triček to není moc dobrý. Možná kdyby se to vzalo v ruce tou chemlonovou nití…

Jana
Admin
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

Když šiju nějaký lepší šaty, tak to taky křížkuju v ruce, protože se mi povětšinou nechce vytahovat normální stroj a převlíkat nitě, abych to udělala skrytým stehem. Pruží to dost…

R.
R.
3 let
Odpověď na komentář  Jana

U svých úpletových šatů mám taky záložky většinou v ruce, právě aby to bylo takové úhlednější 🙂 U triček pro děti mi to přijde jako mrhání zdroji a nakonec ani to převlékání nití není tak hrozné.

Vendula
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

Právě že to pruží dobře. Naopak už se mi stalo, že prošití dvojitou jehlou mi pak v nějakém místě prasklo, naopak to ruční šití mi zatím neprasklo nikdy. Stehy ale nechávám volnější, příliš je neutahuju. A mám to stejně, jak píše Jana – na lepší šaty zásadně v ruce, přijde mi to totiž hezčí.
(A šiju to obyčejnou nití.)

Vendula
3 let

Nedošité věci nemám žádné, všechno došívám rovnou, jsem v tom vcelku disciplinovaná. Výjimkou jsou věci, které skončily nějakým fiaskem- třeba že mě zklamal střih/ látka/ slušivost/ celkové vyznění modelu/ prostě cokołiv… a nebo věci, které jsem něčím totálně pokazila a zazdila. Tyhle věci odkládám do kouta dozrát, jednou za čas je pak zhodnotím, zda stojí ještě za pokus s nimi něco udělat nebo jestli je vyhodit. Naposledy v tom koutě skončily Izzy od Fibre mood, chybí jen knoflíky a dírky, ale ty šaty se mi natolik znelíbily, že od nich potřebuji odstup a teprve pak jim možná dát druhou šanci.… Číst vice »

Zdeňka
3 let

Mám ve skříni dvě velká UFa. 😀 První je zavinovací halenka s šálovým límcem 120 z Burdy 9/2018, která už víc než půl roku čeká na to, až na ní přišiju patentky. Zasekla jsem se na tom, že jsem si sešpendlila halenku v místech, kde mají být patentky dle střihu a nelíbilo se mi, co to udělalo se siluetou halenky a po chvíli marné snahy přemístit špendlíky tak, aby se halenka neotvírala a/nebo nekrabatila šla halenka za trest do skříně. Druhé UFO je obleková vesta pro mého manžela. Manžel si vybral střih (121 z Burdy 10/2019), vybral si vlněnou látku… Číst vice »

Vendula
3 let
Odpověď na komentář  Zdeňka

Obojí vypadá dobře, prostě bych to dokončila tak, jak to je. A tu vestu stejně neprodloužíte, aniž by to nevypadalo blbě. A jak to vůbec vidíte z Vašeho pohledu Vy? Je mu doopravdy krátká nebo je to jen jeho subjektivní pocit? A zkoušel si tu vestu s kalhotami a košilí nebo jak ji původně zamýšlel nosit? Třeba je krátká jen k nějakému outfitu, k jinému může být v pořádku…
(Já vím, proč manželovi nic nešiju ?.)

Jana
Admin
3 let
Odpověď na komentář  Zdeňka

Obojí je krásné! A s tou vestou to klasika… u manžela trvalo několik triček, než jsem to jakžtakž vychytala, ale šít několik vest asi člověk nebude… zkusila bych ji vyzkoušet, jak radí Vendula k tomu, co bude nosit. I časový odstup občas pomůže. 🙂

Zdeňka
3 let
Odpověď na komentář  Jana

Tak já hlásím došité jedno UFO. Halenka pořád kouká smutně ve skříni, ale vestu jsem došila. 🙂 Manžel vzal vestu na milost, když viděl dřevěný knoflíky. Sice mi pořád tvrdí, že mu je krátká, nicméně jí nosí, protože ty dřevěný knoflíky jsou prostě fešácký. Dal mi svolení, abych se s vámi podělila i o fotky, on je prostě taaaak velkorysý! 😀

Tereza
3 let

Nedokončování jakékoliv činnosti mi vadí. Dřív jsem uměla spoustu věcí odkládat a oddalovat, naštěstí se mi úspěšně daří s tím bojovat. Nicméně mám téměř dva roky rozešité šaty, do kterých stačí „pouze” všít podšívku, bohužel za tu dobu se mi přestaly líbit, takže nemám vůbec chuť je dokončit.
Opravy oděvů vyloženě nesnáším. Na jednu stranu mi to přijde zbytečné, na druhou stranu se vždy ozve moje ekologické a úsporné já, které mě vždy přesvědčí, že má smysl ty staré kraťasy opět zašít, vždyť na zahradu je to pořád dobré.. No, vždyť to znáte 🙂

Pavlicka
3 let

Skvělé! Šicí energie mě obvykle opustí v okamžiku, kdy se potvrdí, že model sedí a že to bude ono, na dodělávky obvykle nemám sílu, obzvlášť, když se na něčem zaseknu. Nicméně, dala jsem si letos jediné novoroční předsevzetí, až do jarních prázdnin každý večer věnovat aspoň chvíli na dotažení rozdělaných věcí. Svou finální podobu dostal třeba kabát, u kterého už přes rok chybělo poutko a začištění průkrčníku, vyšila jsem dírky, přišila knoflík a vtáhla gumu do nově ušité sukně, dokončila přečalounění dvou křesílek a také opravila spoustu kousků celé rodině. Některé věci jsem se s rozhodla nedokončovat a vyhodila je.… Číst vice »

Renee
3 let

Odkládám jen opravy, rozešité věci dodělávám a pak teprv začínám další. Důvod je jednoduchý, jak bych si povolila, UFO by mě zavalily. Zato těch oprav mám celou bednu – nejstarší dítě mi dá spravit kalhoty a já se k nim dostanu, spravím je a rovnou dám na nošení nejmladšímu.

Pavlina T.
3 let

Mám rozešité UFO úpletové šaty z látky z internetu, která mě zklamala a je mi líto jí vyhodit. Ale zároveň tu půl hodinku sem tam, kterou si pracně najdu, se mi tomu projektu na zkoušku už nechce dávat.

Ale zase bych se pak už nebála u ozkoušeného střihu střihnout do dražší látky..

Děkuji za výzvu. Hecnu se a případně sem pověsím fotku.

17
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x