23.1.2020 | Petra | 4 komentáře

Učebnice módy Jeana Paula Gaultiera

Jestli nějakou otázku dostávám často, tak je to dotaz po inspiracích, které mě ovlivňují v tom, co chci šít nebo obecně nakupovat za oblečení. Tyhle dotazy většinou směřují k tomu, abych tazatelce doporučila své oblíbené módní časopisy, blogy a trendové influencery. Paradoxně často ale překvapím odpovědí, že mě mnohem víc než současné trendy zajímají okamžiky z dějin módy, které nějak posunuly obecně to, jak vnímáme vztah kultury a odívání a módu jako projev své doby. Mnozí tvůrci vysoké módy samozřejmě tvoří tak, jako jiní vizuální umělci – nevede je ani tak společenská situace, ale především jejich jedinečná senzibilita a boje s vlastními démony a životními traumaty (typicky třeba Alexander McQueen, o němž jsem psala třeba tady), jiný typ návrhářů zase velmi citlivě odráží svou dobu a témata, která ji formují.

Návrhářem druhého typu je i Jean Paul Gaultier, který se včerejší přehlídkou haute couture nečekaně rozloučil se světem módy. Zatímco návrháři o generaci starší v podstatě do důchodu neodcházejí (Karl Lagerfeld zůstal v čele Chanelu až do své smrti, podobně Giorgio Armani vládne haute couture kolekcím ještě dnes ve svých 85 letech), Gaultier se se světem přehlídek vysoké módy loučí skoro o dvě dekády dříve. A rozloučil se velkou show, která ohromila a dojala (nejen) módní reportéry a kolegy návrháře, kteří obsadili první řady – ale je také přímo učebnicí inspirace a hledání klíčů k tomu, jak v módě historicky hledat protnutí s vlastním stylem.

Fascinující i vtipná přehlídka trvala skoro hodinu a předvedla víc jak 200 modelů – většinu z nich si můžete podrobně prohlédnout tady, záznam celé show pak najdete třeba zde.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Petra (23.01.2020/10:49)
Kategorie: Odstřižky...
4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x