11.1.2020 | Barbora | 3 komentáře

Recenze knihy – Sew your own activewear

K Vánocům jsem od Ježíška dostala několik knih o šití. Dnes bych vám chtěla jednu z nich krátce představit. Myslím si, že pokud byste měly zájem o stejné téma, tak se vám určitě bude hodit nejen z teoretického hlediska, ale i proto, že obsahuje střihy. Jedná se o knihu od Melissy Fehr – Sew your own activewear, což bys se dalo volně přeložit jako Ušij si své vlastní oblečení na sport.

Přestože existuje spousta, ale opravdu spousta pěkného oblečení na cvičení, které si můžete koupit, i tak vás možná láká ušít si to svoje, přesně podle svých představ, v oblíbených barvách nebo s upravením střihu přesně pro vás a váš oblíbený sport.

Kniha je rozdělena na tři části. Ta úplně první je poměrně teoretická, druhá se zaměřuje na šití topů a třetí pak na šití sportovních oděvů na spodní část těla.

V první části autorka píše především o typech materiálů a také o šití úpletových tkanin. Jaké je vhodné použít švy, jak ušít lemy, jak nahradit overlock klasickým šicím strojem. Dozvíte se také, jak měřit elasticitu dané látky, jak je důležité najít ten správný směr vlákna i u úpletů a také pár tipů, jak o sportovní oblečení pečovat. Dále se zaměřuje na teoretická specifika různých sportů a ukazuje, jak by mělo být sportovní oblečení upravováno, aby nejen dobře vypadalo, ale bylo především funkční. Například u cyklistiky je důležité mít zvýšený sed na zádech u kalhot a zároveň je vhodné prodloužit v zadní části i top, aby při sezení na kole nevylézala z oblečení záda. Dozvíte se také, na jaká místa je vhodné umístit případně kapsy tak, aby při různých sportech nepřekážely.

Kniha dále obsahuje obálku se čtyřmi základními bloky ve velikostech XXS až XL. Blok pro přiléhavé a volné základní triko a blok pro přiléhavé a volné základní kalhoty.

Z těchto základních bloků si je pak možné upravit další typy oblečení, které můžete využít nejen při sportu, ale i při běžném nošení. Najdete tu sportovní tílko, podprsenku, cyklistický top, raglánové triko, mikinu s kapucí, propínací mikinu – to vše je v knize popsáno a myslím si, že na základě těchto úprav pak dokážete oblečení přizpůsobit přesně vašim potřebám i v jiných variantách.

Ze základního bloku pro kalhoty jsou zde upraveny legíny, cyklokalhoty, tepláky na jógu, zateplené kalhoty například na zimní sporty a šortky.

U každého jednotlivého modelu je pak popsáno, jak jej upravit ze základního bloku, dále tu jsou požadavky na spotřebu látky a soupis dalších potřeb jako jsou výztuhy, zipy apod. Následuje pak i nákres položení střihu na látku a podrobný popis postupu s diagramy. Celá kniha je doplněna velmi pěknými fotkami, na kterých jednotlivé modely vidíte prakticky ze všech stran.

Následující fotografie vám snad pomohou knihu ještě více přiblížit.

Autorka knihy je sama velkou zastánkyní sportu, pravidelně běhá závody včetně maratonů a jezdí na kole, takže její modely jsou zcela jistě pečlivě otestovány. Už se moc těším, až něco z toho vyzkouším. Ráda bych zkusila různé typy funkčních materiálů, protože popravdě s umělými vlákny nemám moc velkou praktickou zkušenost, hlavně co se týče šití. Pokud máte typy na vhodné látky, byla bych moc vděčná, kdybyste se o ně podělily v komentářích pod článkem.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (11.01.2020/3:18)
Kategorie: Odstřižky..., Začínáme se šitím, Zdarma
Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
R.
R.
3 let

Sportovní oblečení šije (a vydala o tom i knihu) Johanna z The Last Stitch. Nepřestává mě fascinovat, jak precizně to má ušité. Na svém webu má seznam obchodů, které prodávají funkční látky (https://www.thelaststitch.com/buying-activewear-fabrics).
Konkrétní zkušenost s žádným materiálem nemám. Bude hodně záležet na účelu každého kousku a podle toho vybírat. Popisy hlavně v německých eshopech z odkazu výše mi přijdou tak dobré, že se podle nich dá vybrat nebo aspoň nechat poslat vzorek.

R.
R.
3 let
Odpověď na komentář  Barbora

To jo a až uvidíš její džíny… Fandím jí, vzala si teď rok volna z práce a snaží se živit psaním blogu, knih a prodejem vlastních střihů na sportovní oblečení. Její třetí právě připravovaná kniha je o šití džín a na tu jsem fakt zvědavá.

3
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x