25.11.2019 | Barbora Jana | 4 komentáře

Tipy na vánoční dárky

Opět se blíží advent a kromě tradičních starostí se všemi přípravami a lámáním si hlavy, co komu pod stromeček, po nás ještě často okolí vyžaduje tipy na dárky pro nás samotné. Proto vám jako  každý rok přinášíme tipy, co byste letos mohly potřebovat místo třicátého metru, sady nekvalitních nití nebo nástěnkářských špendlíků.

Bára

Každoroční výběr dárků pro mne začíná být složitější a složitější, protože mám pocit, že už nemám vůbec žádný prostor, kam co dávat. Potřebovala bych nafouknout pracovnu, ale to se mi ještě nějaký ten rok bohužel nepodaří.

Kniha nesmí chybět pod žádným stromečkem. Navíc knihy o šití mohu zakomponovat i do běžné knihovničky a neplýtvat tak nedostatečným prostorem v pracovně. Letos jsem si vybrala specializovanou knihu o šití sportovního oblečení. Na mezinárodní šicí blogosféře se jedná o velmi doporučovanou knihu, tak bylo jen otázkou času, kdy se k ní odhodlám i já. Objednávala jsem tradičně z Bookdepository, kniha dorazila během 3 týdnů, už leží doma na poličce a měla jsem natolik silnou vůli, že jsem ji ani z toho kartonu nevyloupla a nechávám si ji opravdu až na Vánoce.

Jako další dárek, tentokrát trochu předčasný, ale hodně důležitý, jsem si nadělila servis overlocku. Zkuste se někdy zamyslet, jak dlouho na tom vašem již šijete a kdy byl naposledy pod dohledem zkušené osoby na zevrubnější prohlídce. Možná si řeknete, že jej třeba zas tak pravidelně jako šicí stroj nepoužíváte, ale já ten svůj mám asi už 8 nebo devět let, možná i déle a když popřemýšlím, tak už toho ušil poměrně dost. Takové nabroušení, popřípadě výměna nožů a zevrubné namazání udělá vašemu pomocníkovi opravdu dobře a zaslouží si to on i vy.

Pokud uvažujete o nějaké drobnosti, které tolik místa nezabere, ráda bych vám doporučila japonský značkovač – tzv. chaconer. Máme nově pár kusů v našem eshopu, protože minulá zásilka se rozprodala ještě dříve, než se našel čas je na eshop vložit.

A když už budete objednávat, zkuste nakouknout i na tzv. třetí ruku… Je to vskutku zvláštní věc, ale jakmile si na ni jednou zvyknete a začnete ji používat, uvidíte, že vám třetí ruka prostě opravdu chybí a s její pomocí jde spoustu věcí dělat pohodlněji.

 

Jana

Kromě šití jsou již od dětství mojí velkou láskou knihy. Dcera by mohla vyprávět, protože mám pocit, že za objem její knihovničky by se nemusel stydět kdejaký dospělý. Každý měsíc či dva zároveň lustruju novinky ze světa šití a s nadšením si objednám cokoliv, co mě zaujme. Poslední takovou knihou je ta o módním domě Dior. Podobných publikací je spousta, nicméně na této mě zaujal fakt, že by měla obsahovat i fotografie vnitřků oděvů a technologické postupy, které Christian Dior ve svých oděvech používal. Kniha je v angličtině, ale mají ji k dispozici i v českých e-shopech, takže její objednání zvládne kterýkoliv z Ježíškových pověřenců.

Starší, ale podobná kniha je o madam Vionnet, dokonce obsahuje 38 originálních střihů tohoto módního domu v malém měřítku.

Dalším okruhem možných dárků jsou světla. Jak už psala Šárka ve své sérii, správné světlo je základ! Mně na šití vyhovuje nejvíce světlo s teplotou kolem 4000 K, přijde mi nejpříjemnější i z dlouhodobého hlediska.

Největším problémem bývá osvětlení samotného šicího stroje. Protože šicí stroje jsou přece jen spotřebiče, jež vydrží opravdu dlouho, integrované světlo bývá během pár let technologicky za zenitem. Nejnovější stroje mají LED osvětlení, ale pokud pod jehlu mžouráte při svitu halogenové žárovičky, nezoufejte, celý stroj měnit hned tak nemusíte. Řešením může být nalepení LED pásky přímo na stroj, nebo speciální lampa k šicímu stroji, která se dá snadno naklonit tak, aby svítila přímo na místo, kde to potřebujete.

Poslední tip má sice se světlem něco málo společného, jde ale o laserové zaměřovátko, které můžete nasadit přímo na stroj. Je to věc původně navržená pro quiltařky a patchworkářky, ale myslím, že je to něco, co by mohl využít každý, kdo šije.

Petra

Letos hodně vzpomínám na svoji babičku, která nám vždycky před svátky všem důrazně říkala, ať jí nic nekupujeme, že “už nic nepotřebuje”. Letos jsem se totiž mimo jiné přistihla, že tuhle větu používám taky! Hned jsem se ale zarazila, že to je pravda jen napůl – sice jsem při svém mírně kočovném životě dost minimalizovala nákup hmotných věcí, stejně si ale nějaké dárky pro sebe pro radost pořídím, i když spíš zážitkového typu. Uvědomila jsem si totiž, že už jsem strašně dlouho nebyla na žádném kurzu. Vím, že se Bára chystá na kurz šití tenisek, který mi také přijde hodně prima, ale spíš se poohlédnu po kurzu virtuálním. Už dlouho koukám na platformu Masterclass, kde kromě širší nabídky kurzů věnovaných gastronomii a byznysu najdete i dva kurzy o módním designu a podnikání – jeden vedený Markem Jacobsem a druhý Diane von Furstenberg (ostatně hodně zábavný by mohl být i kurz kreativity od Anny Witnour).

Konečně si také obnovím předplatné Nähtrends a koupím si všechna čísla časopisu Fibre Mood, který teď snadno můžete objednat na Materialistic.cz.

A protože Vánoce letos strávím v Maroku, také si nechám stranou ještě nějaké fondy na to, abych si z téhle první opravdové dovolené po celých čtyřech pracovně hodně intenzivních letech mohla přivést nějaké hezké africké látky :).

Máte pro nás další tipy na šicí dárky? Podělte se o ně s ostatními pod článkem

P.S. Náhledový obrázek v záhlaví článku je z této stránky na etsy – tamtéž je možné koupit i střih na danou vánoční ozdobu.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora Jana (25.11.2019/5:14)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
4 let
Odpověď na komentář  Vendula

A kdybych měla doporučit nějakou maličkost, tak by to byla patka s vodítkem švu pro 1,5 cm okraj – pro ty, kdo často šijí podle amerických střihů nebo si přesně značí přídavky a už neznačí švové linie, je to naprosto bezkonkurenčně nejlepší pomocník. Dřív jsem používala takouvou tu magnetickou blbinku, co se přicvakne na stehovou desku, popřípadě jsem jen hlídala linii na stehové desce. Ale teď, když to můžu porovnat, tak použití této patky je snad tisíckrát lepší/ přesnější/ rychlejší a pohodlnější. Až si skoro nadávám, že jsem si tu patku měla koupit už dávno :-).

Sarka B.
4 let
Odpověď na komentář  Vendula

Myslíte Vendulo něco takového? https://www.sici-centrum.cz/Patka-s-nastavitelnym-vodicem-202218005-JANOME Tady je i možnost volby šířky švového přídavku. Já často používám patky s vodičem středovým nebo bočním a posouvám si jehlu podle potřeby, ale pravda, že 1,5 cm šev to nezvládne, je to spíš na prošívání těsně v kraji nebo vedle švu.

Vendula
4 let
Odpověď na komentář  Sarka B.

Ano, mám na mysli něco takového, každá značka stroje má to volitelné příslušenství svoje. Já mám konkrétně tuto patku pro Pfaff https://www.raj-siti.cz/patka-s-voditkem-svu-pro-idt-system-pfaff-1 a jsem s ní nadmíru spokojená, využívám ji opravdu hodně. ( Alternativou by mohla být ještě tato – ta je více variabilní https://www.raj-siti.cz/nastavitelna-patka-s-voditkem-svu-pro-idt-system-pfaff-1)

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x