31.10.2019 | Jana | 4 komentáře

Videokurz: šifonové šaty I.

Od chvíle, kdy jsem pro Steh natočila poslední video, uplynulo poměrně hodně času – nebyla inspirace, čas a vlastně ani  vhodný prostor. Po přestěhování do nového domu mi trvalo se rozhoupat k udělání šicí místnosti nekonečně dlouho, ale když se to konečně do značné míry povedlo, řekla jsem si, že je čas toho využít a zase něco natočit.

A proč vlastně ne šití celých šatů?

Nebudu lhát, moje představy byly hodně naivní a odtržené od reality, hlavně z časového hlediska (šaty bych normálně měla za víkend bez dítěte hotové, takhle jsem je šila víc jak dva týdny včetně dvou víkendů, kdy si dcery užívali prarodiče). Spoustu technických věcí, které jsem už předtím měla jakžtakž vychytané, jsem se musela znovu učit. V den D, kdy jsem měla veškeré podmínky k natáčení, jsem se probudila bez hlasu. Bylinkový čaj naštěstí trochu zabral a i když můj hlasový projev nebyl ideální, nechtěla jsem z mnoha důvodů ztrácet čas a začala natáčet. Kurz je tedy na světě a vy se dnes budete moci podívat na jeho první díl, ve kterém si představíme pomůcky a materiály a upravíme střih na šaty.

1:49 Pomůcky a materiály

5:30 Výběr barvy nitě

7:12 Úprava střihu

18:47 Připravení střihových dílů z hedvábného papíru

Odkazy na další díly: druhý, třetí, čtvrtý a pátý.

Pomůcky zmiňované ve videu:

Jehly japonské:

Pro normální velikost ruky T.E.C. Tokyo nebo aplikační Clover. Pokud máte dlouhé prsty/větší ruce, zkuste Clover přímo z Japonska, které jsou stejně tenké jako předchozí, ale jsou delší (momentálně jsou bohužel u nás vyprodané, ale objednané, o jiném zdroji nevím, protože ostatní jehly se přímo úměrně s délkou rozšiřují).

Špendlíky japonské:

Doporučujeme buď z našeho obchodu nebo Clover. Bára má v oblibě i špendlíky tenčí, ale já používám na všechno klasické. Špendlíkům prodávaným v běžné galanterii se při šití jemných materiálů raději vyhněte, spousta z nich totiž spadá do kategorie tzv. nástěnkářských.

Mikrotexové jehly do stroje:

Seženete u nás, ale i jinde.

Hedvábný papír:

Vyrábí Burda, seženete ve spoustě galanterií, ale v další spoustě galanterií vůbec nebudou vědět, o čem je řeč.

Zakladače šikmých proužků:

Používám přímo od Clover, s jinými nemám zkušenost, takže nemůžu posoudit, jestli se ty levnější nějak liší.

Miniměřítko:

Plastové  seženete u nás v e-shopu, ale i všude tam, kde mají pomůcky Prym.

Třetí ruka:

Objednávaly jsme na zkoušku přímo z Japonska a v e-shopu v současnosti nejsou, ale stejně jako jehly Clover jsou objednané. Případně můžete objednat ze zámoří.

Pomůcky na značení:

Chaconer je ve srovnání s podobnými produkty od konkurence jednička. Například Clover vyrábí něco podobného v tužce, nicméně tam se kvalita hodně liší kus od kusu. Zkoušela jsem ještě podobnou věc od Prym, ale ta byla ze všech nejhorší. Bohužel je Chaconer tak skvělý, že se po něm vždycky na e-shopu zapráší, ale můžete jej vyhlížet, do Vánoc by měla zásilka z Japonska určitě dorazit. Opět můžete případně sehnat v zámoří.

Aquafix se mi zdá nejlepší ten od Prym.

Pokud máte zájem o tento konkrétní střih, máme pro vás dobrou zprávu – časopis je dostupný na několika webech.

Můžete jej objednat přímo u vydavatele na mailu suscripciones@rba.es. Dodání trvá zhruba 4 týdny a stojí kolem 5 euro, stejně jako časopis. Nevýhoda je, že vydavatel chce zaplatit kartou a číslo karty poslat po mailu. Mám speciální účet, ze kterého platím na internetu, takže mi to nevadí.

Další možnosti jsou jiné obchody, kde je časopis dražší. V případě posílání z Německa je dobré zvážit možnost přeposílací služby (necháte si za drobný poplatek doručit časopis k německým hranicím, zprostředkovatel jej pak převeze přes hranice a pošle dle ceníku České pošty).

https://www.schnittmuster.net/Patrones-400

https://www.sewingpatterns.shop/zelfmaakmode-en-handwerktijdschriften/patrones/patrones-nummer-400.html

https://www.modeinfo.be/en/product/142270/patrones-no-400

A to nejlepší na závěr! Pro předplatitelky máme minisoutěž o toto konkrétní číslo – Patrones 400, které obsahuje i spoustu jiných krásných věcí – nejen šaty, jež budu během kurzu šít.

Stačí nám napsat na mail info@stehzastehem.cz, pro jaký trend z vašeho mládí máte slabost, čas máte do příští středy, t.j. 6.11.2019.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (31.10.2019/12:42)
Kategorie: Příběhy našeho šití, Techniky, Videa, Vyšší krejčovina, Začínáme se šitím
Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Daria
4 let

Perfektní video, už se těším na další díl 🙂

Vendula
4 let

Super! Taky už se těším na další díly :-). A jsem strašně zvědavá na využití třetí ruky, zatím si to neumím moc představit.

4
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x