24.10.2019 | Barbora | 11 komentářů

Hedvábné šaty Altuzarra

Na některé projekty si myslíte dlouho, podrobně je promýšlíte a plánujete a nakonec je posouváte pořád dál a dál donekonečna. Ve skříni s látkami mám pár takových balíčků – látku, nitě, střih, zipy… Prakticky jen střihnout a šít. Ale tím věčným odsouváním se vám do nich už vlastně ani nechce. Protipólem jsou zbrklé akce, kdy se nadchnete do něčeho, co není tak úplně váš styl, ale po dokončení zjistíte, že jste vlastně udělaly dobře, protože změna je život a vy najednou máte v šatníku kousek, který trochu rozproudí každodenní stereotyp.

Přesně takhle začal i příběh šatů značky Altuzarra.

Jana ještě v předstihu našla náhled na modely v časopisu Patrones, odkud nám nasdílela následující šaty.

Altuzarra Paris Womenswear Fall Winter 2018-2019 Paris February/March 2018

Tyto šaty jsou od značky Altazurra a můžete si je pořídit i na internetu. Naposledy na nich byla cenovka necelých 930 liber (cca 27 tisíc korun). Anebo se do nich pusťte samy. A určitě ušetříte.

A abychom vás ještě víc přesvědčily, v následujícím videu je můžete vidět i v pohybu. Prostě stojí za to.

Přestože to není skoro vůbec můj styl, šaty se mi moc líbily a já se poměrně hodně rychle rozhodla, že je zkusím ušít. Klíčové však bylo najít vhodnou látku. Už od začátku jsme totiž s Janou měly obě představu, že to budou šaty, které se musí nosit s koženou či džínovou bundou tak trochu ve stylu punk či grunge. Dokonce mi v tu chvíli došlo, že mám u mamky doma ještě určitě někde uložené černé vysoké gladiátory… Rozhodně bych tyto šaty nemohla mít s lodičkami na vysokém podpatku, protože nabírané rukávy a volány na spodním okraji už na mne jsou trochu moc. Takové šaty potřebují něčím shodit.

V zásobách jsem nic vhodného neměla, takže jsem si o prázdninách udělala výlet do Prahy a zajela k panu Pavlačkovi, kde jsme se na lovu látek sešly společně s Janou. Jak už to tak bývá, měla jsem úplně jasnou představu, ale vůbec jsem nevěděla, co chci :-). Inspirační fotografii jsme ukázaly i panu Pavlačkovi a začal boj s rolemi látek. Velmi ochotně z hlubin vytahoval další a další role, které nejsou zkraje vidět, a já každou komentovala odmítavou výmluvou – moc velký vzor, moc hnědé, moc blýskavé, moc oranžové, to by šlo, ale ta barva by musela mít jiný odstín, chtěla bych trochu něco jiného… Až vytáhl tu pravou! Drobný vzorek na tmavém podkladu, trochu abstraktní, prostě super. Nebylo o čem diskutovat. Tak prosím 3,5 metru… Hmm, zbývá jen 2,3 m… Tak jedeme znovu… (Nicméně látku jsem si stejně vzala, když už mi dal ten výběr tak zabrat, ona se určitě na něco hodí.)

Pak jsme narazili na další pěkný šifonek se vzorem kostek. Tmavá barva, odstíny černé a šedé. Akorát jsem tedy z těch kostiček měla trochu strach, co se týče stylu šatů. Nicméně tato látka se líbila Radce, která s námi na společných nákupech byla a má stejné šaty v plánu také, tak se možná dočkáme i kostičkované varianty právě od ní.

Z BP látek jsem tedy odcházela bez šifonu na šaty, pro který jsem hlavně jela. Ale ostatní úlovky se vyplatily. Nejsem si úplně jistá, jak v praxi aplikovat pořekadlo „Nechoď na nákupy hladový“ například u látek… 🙂

Naše další cesta vedla do nové prodejny Evi látek. A asi to byl osud, protože jako první jsem zahlédla roli s jemným krepdešínem v barvě slonové kosti s černým potiskem srdíček a hvězdiček. Takže vlastně něco úplně jiného, než jsem původně chtěla. Těch několik metrů látky na roli jsme si s Janou rozdělily a já byla spokojená, že jsem konečně našla látku a můžu se vrhnout do šití hned, jak budu mít střih.

Časopis Nahtrends ale opět zklamal a místo čísla se šaty Altuzarra poslal do oběhu kompilaci z nějakého staršího čísla Patrones extra. Takže jsem musela počkat, až Janě dorazí ty správné Patrones ze Španělska a ona mi střih vykopíruje a pošle. Já měla mezitím dost času, abych si připravila látku na podšívku a vše vyprala.

S Janou jsme konzultovaly, zda šaty podšít či podrazit, jakou barvu podšívky použít a jak udělat ten nařasený výstřih. Svrchní látka je sama o sobě lehce průsvitná, čemuž jsem potřebovala zamezit. Mám v plánu tyto šaty nosit především s černými silonkami, proto jsem se rozhodla pro podšití a podšívku v černé barvě. V zásobách technických látek (jistě jsme o tomto našem interním termínu zde již psaly – jedná se o jakoukoliv látku, kterou se vyplatí mít doma v zásobě – u mne většinou v černé barvě, takže třeba černý hedvábný satén, organza, krepdešín, viskózový krep, úplet…) jsem našla dva zbytky hedvábného saténu. Jeden jsem použila na podražení živůtku a druhý jako podšívku do části sukně.

Střihové díly jsou poměrně jednoduché a ani postup šití v sobě neskrýval žádné velké záludnosti. Akorát jsem tedy vyloučila ozdobné prýmky, které mají šaty mezi jednotlivými díly. Zdály se mi samy o sobě už jako hodně velký romantizující prvek.

Přední a zadní díl živůtku jsem tedy podrazila, při čemž jsem si dávala velký pozor, aby na sobě látky pěkně ležely a boční švy jsem sešila. Sukně se skládá ze zadního dílu a dvou předních. Ty jsem vystříhla jak ze svrchní látky, tak i z podšívky. Švem na předním díle jsem obě vrstvy spojila dohromady tak, že jsem si všechny vrstvy – jak svrchní, tak podšívkovou – položila na sebe a francouzským švem sešila. Rozparek jsem při šití trochu zkrátila. Pak jsem již obě vrstvy nechávala samostatně a sešila pomocí francouzských švů i boční švy. Horní okraj na svrchní látce jsem prošila ve dvou řadách dlouhými stehy na stroji, nařasila a našila na živůtek. Podšívku jsem pak v ruce přichytila, ale už ne nařasenou, naskládala jsem na ní pouze nepravidelně sklady tak, aby obvod odpovídal.

Stejným způsobem jsem sešila, nařasila a přišila oba volány. Na tom spodním jsem pak na overlocku začistila dolní okraj.

Poté jsem jemnou elastickou nažehlovací výztuhou G785 vyztužila manžety rukávů a přišila je na rukávy. Rukávy jsem našila na živůtek a šikmým proužkem jsem olemovala celý obvod výstřihu. Tím mi vznikl tunýlek, kterým jsem provlékla kloboukovou gumičku po celém obvodu výstřihu.

Možná se vám zdá popis postupu na naše poměry dost stručný a ne moc vysvětlující. Je to proto, že celý tento článek je hlavně úvodem a navnaděním na něco nového! Jana si pro vás totiž připravila video seriál o šití těchto šatů a veškerý postup uvidíte právě tam. Na první díl se můžete těšit hned příští týden.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (24.10.2019/9:58)
Kategorie: Příběhy našeho šití
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vendula
4 let

To jsou úchvatný :-)!

Sarka B.
4 let

Moc pěkný! A vlastně mi ve výsledku vůbec nepřijde, že by to “nebyl tvůj styl” 🙂 Vynechala jsi ten hranatej výstřih nebo to jen zkreslují fotky? Mám podobný problém s Wilder gown od Friday pattern Co. – strašně se mi to líbí už od první vteřiny a nemám na ně odvahu 😀

barbara
4 let
Odpověď na komentář  Barbora

Ten plášť vypadá vážně perfektně….z čeho ho budete šít? A bez podšívky?

barbara
4 let
Odpověď na komentář  Barbora

Z buklé může být kabát také zajímavý, ale mně se na tomto střihu líbí hlavně ta jeho lehkost, ležérnost – mně láká lehká varianta asi ze lnu…a buklé je asi lepší podšívkovat, si tedy myslím…

Jana
Admin
4 let
Odpověď na komentář  Sarka B.

Ten střih se mi taky líbí, ale vlastně jen ta horní část…
Je ale pravda, že když se v tom člověk necítí, tak je to trošku problém, zvlášť když vlastně chodí celý život trochu overdressed (nebo spíš ostatní underdressed?).

R.
R.
4 let

Jsou skvělý. Už jsem našla odvahu a šmikla do látky.

trackback

[…] které jsou tyhle šaty, povědomá? Ano, už jste ji viděly! Bára z nich totiž na podzim šila šaty podle střihu od značky Altuzarra. Stejný střih vás později provázel také videokurzem o šití z jemných látek. Látku jsme […]

11
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x