Trička se záševky
Pokud vám stejně jako mně vadí nešvar, o kterém jsem psala zde, určitě čekáte na tipy na konkrétní střihy triček, v nichž se vám nebude hrnout látka od prsou směrem do průramků a podpaží. K odstranění této neplechy přitom stačí málo – přidat centimetry do oblasti prsou pomocí střihové manipulace FBA s přidáním prsního záševku. Pokud máte již nějaký vyzkoušený oblíbený střih, snadno zhodnotíte, kolik látky se vám hrne do stran a podle toho zvolíte, zda a jak velké FBA potřebujete. Záleží na více faktorech. Kromě velikosti svého poprsí musíte zhodnotit i míru pružnosti konkrétního úpletu a přídavky na volnost u daného modelu. Na druhou stranu chci ale upozornit na to, že nemá smysl automaticky začít všude dělat výrazné FBA, často postačí jen malý záševek, který navíc můžete snadno převést na volnost. U nepřiléhavých modelů se bez FBA zpravidla obejdete úplně, stejně tak u mnohých designových střihů se záhyby nebo řasením na předním dílu.
Hledání hotového střihu na obyčejné přiléhavější úpletové tričko, kde přední díl bude reflektovat anatomii ženské postavy (a nebude tudíž prakticky stejný jako zadní díl), bych přirovnala k hledání jehly v kupce sena. Pokud vlastníte starší ročníky Burdy, zkuste je prolistovat, dříve se tam úpletová trička se záševky objevovala, než tvůrci tohoto časopisu přešli na “konfekčně moderní” (= méně pracný) design. Mně se například osvědčil model 115 z Burdy 5/1999 (růžové tričko z výše odkazovaného článku). Ale jak jsem psala hned v úvodu, lze si vystačit i se svým oblíbeným střihem a ten si střihovou manipulací upravit. (O těchto manipulacích se zde na Stehu již napsalo mnoho, ale pokud byste stály o opáčko a chtěly názornou ukázku na tričku, pište do komentářů.)
A teď už k dalším tipům na ostatní úpletová trička a topy:
Butterick 6100 https://butterick.mccall.com/b6100Tento střih je z kolekce Custom Cup Sizes a obsahuje tedy střihové díly pro velikosti poprsí A-D. Díky dobře nakresleným klasickým záševkům velmi hezky sedí v oblasti prsou, neděje se žádné vrásnění směrem do podpaží a průramků. Střih je mírně volný a jen jemně projmutý, nejde o vyloženě přiléhavé triko. Sedí velmi hezky, jen pro postavy s výraznějším pasem vůči poprsí a bokům bych více vykrojila oblast pasu. Model je navržen pro tkaniny i úplety, v případě úpletů je rozhodně vhodné zvolit o číslo menší velikost, než podle které běžně u Butterick šijete (pokud byste chtěly více přiléhavý model nebo by úplet vykazoval velmi vysokou pružnost, šla bych bez obav níž i o dvě velikosti).
Burda 3/1999, model 115
Tento model je sice z roku 1999, ale je natolik povedený, že na něj musím upozornit. Tři páry záševků slouží nejen jako designový prvek, ale díky nim tričko měkce kopíruje siluetu těla. Já mám toto tričko z mého oblíbeného jemného merino fineribu z Moraviatexu a patří mezi mé nejfrekventovanější úpletové kousky.
Burda 9/2012, model 106
https://www.burdastyle.de/produkt/magazinschnitt/jumper-09-2012-106a_106A-092012-DL
Tento střih má všeobecně velmi dobrá hodnocení a i já můžu potvrdit, že je velmi vydařený a že stojí za to jej vyzkoušet. Tomuto modelu svědčí spíš pevnější a silnější typy úpletů (klidně i teplákovky nebo silné pleteniny), já jsem použila velmi silný úplet s prošívaným efektem. Poznámka: Tento střih je dostupný i ve variantě s krátkým rukávem nebo jako šaty.
Butterick 5354 https://butterick.mccall.com/b5354Tento střih si mě získal svým nádherně nakresleným výstřihem s efektními sklady. Na tento top jsou vhodné spíš jemnější a splývavější typy úpletů. Já jsem použila jemňoučký úplet z bambusové viskózy, šila jsem svou obvyklou velikost.
Burda 02/2013 model 127
https://www.burdastyle.de/produkt/magazinschnitt/raglanshirt-gerafft-02-2013-127_127-022013-DL
Líbí se mi trička s řasenými detaily a toto jsem měla v záložce “nutně musím mít” hodně dlouho. Ušila jsem si ho z jemného merino fineribu z Moraviatexu a minulou zimu patřilo k mým nejoblíbenějším. Šila jsem svou běžnou konfekční velikost, kterou u Burdy používám, tričko mám přiléhavé, ale zdaleka ne tak obepnuté jako má modelka na obrázku. Proto kdo by měl úplet s vysokou mírou pružnosti a chtěl by tričko víc na tělo, měl by jít o velikost níž. A pro ty, kdo ještě nikdy nešily trička s řasenými detaily, přidávám upozornění, že místa s nařasením je nutno stabilizovat.
Poznámka: Tento střih je dostupný i ve variantě s krátkým rukávem nebo jako šaty.
Burda 01/2014, model 122
https://www.burdastyle.de/produkt/magazinschnitt/longshirt-asymmetrisch-01-2014-122_122-012014-DL
Toto je další model s řasenými detaily, líbí se mi na něm asymetrie a v případě pruhovaného úpletu i optické efekty, které se díky řasení i asymetrii vytváří. Střih má v časopisu podrobný návod formou školy šití. Kromě nutnosti stabilizace řasených částí přidávám velké pozor na to, co platí u všech střihů s asymetrií – asymetrické střihové díly si nikdy nesmíte otočit (pomyslný rub a líc střihu), jinak zaměníte levou a pravou stranu na střihovém dílu a nebudou správně navazovat lícové části (navazovala by rubová, takže teoreticky je to jedno u oboulícních úpletů). Já jsem si tričko ušila opět z jemného merino fineribu z Moraviatexu a s tričkem jsem nadmíru spokojená. Určitě si neodpustím ani pruhovanou verzi.
Burda 01/2018, model 105
https://www.burdastyle.de/produkt/magazinschnitt/laessiges-t-shirt-01-2018-105b_105B-012018-DL
Tenhle top má nezvykle řešené přinechané rukávy, neboť chybí ramenní šev a přední i zadní části rukávů jsou součástí předního dílu, přičemž zadní části rukávů jsou dotvarovány záševky. Střihem jsem si nebyla moc jistá, jestli se mi bude v reálu líbit, proto jsem na zkušební model použila obyčejný bavlněný úplet. Se střihem jsem nakonec spokojená, jen až budu podle něj šít příště, určitě použiju jemnější a splývavější typ úpletu.
Nähtrends 2/2018, model 13
Tento velmi jednoduchý střih sice není úpletový, ale já si podle něj ušila model z mohérové pleteniny a s výsledkem jsem nadmíru spokojená. Vysoká pružnost mého materiálu mi dovolila vynechat zadní rozparek a zapínání u krku, takže ušití modelu byla naprostá rychlovka. Další verzi chystám z oboulícního merina.
Meine Nähmode (Simplicity) 6/2017, model 26-28
Pro milovnice volnějších tunik můžu doporučit tuto modelovou řadu od Simplicity. (Jen pro zajímavost – velmi podobné modely z viskózového úpletu měla ve své letošní kolekci česká návrhářka Jaroslava Procházková.)
Yuko Takada: She Wears the Pants – model 04
Tento top s epoletkami z japonské knihy She Wears the Pants zde kdysi doporučovala Petra. I já mohu potvrdit, že jde o velmi pěkné triko, které si dobře rozumí se sukní i kalhotami. A stejně jako Petra přidávám upozornění, že oproti jiným japonským střihům je tento střih nakreslen větší, takže pokud nosíte evropskou velikost M, bude vám i zde bohatě stačit ta samá velikost. A protože jsem se po Petře opičila opravdu důkladně, i já mám toto triko z oboulícního merina.
Nakamichi Tomoko: Pattern Magic 1 – Nejiri a Burda 2/2018, model 107
Nejiri je dalším modelem z okruhu japonských knih o šití, jeho nosným prvkem je překroucený efekt. Nebyla jsem si jistá, zda tento model do tohoto textu zařadit, protože má své mouchy. Střih si musíte podle návodu nakreslit samy, největším kamenem úrazu je velikost. Tak, jak je střih koncipován, bude sedět jen velmi drobným postavám a i když stejně jako já jednotlivé rozměry přizpůsobíte svým mírám, tak výsledek nemusí být úplně ideální. Takže pokud nemáte spíš menší konfekční velikost, tak se jako stylově podobná varianta nabízí model 107 z Burdy 2/2018. Zatímco Nejiri je víc ke krku a skládá se z jediného střihového dílu, tak verze z Burdy je dvojdílná a u krku otevřená. Já jsem vyzkoušela oba střihy a oba se mi líbí, burdovská verze je však přívětivější v tom, že lépe odpovídá evropským proporcím. Aby tyto modely dobře vypadaly a seděly, jak mají, je důležité myslet na to, že přes boky musí být top obtažený, jinak by překroucený efekt nefungoval.
Máte i vy nějaké osvědčené a oblíbené střihy na úpletová trička nebo topy? Podělte se prosím v diskuzi.
Kategorie: Šijte s námi, úplety, Začínáme se šitím, Zdarma
Vďaka pani Vendula za tento článok aj celú tému o úpletoch! Pravdupovediac, vždy som mala obavu zo záševkov na úpletoch a musím povedať že ste zmenili môj názor. Presne ako píšete, v starších strihoch ešte aj z minulej dekády Burda záševky bežne v strihoch na úpletové tričká/saty mávala. Ja ešte stále čerpám dosť veľa strihov z Burda fur zierliche (specialy pre zeny s výškou 160 cm) – mam všetky čísla čo boli u nás dostupné od 1999 do 2005 a presne som našla tričká s prsným ale aj so zadným zvislým záševkom a nikdy som doteraz som sa ne skrz… Číst vice »
…doteraz som šila s menšími alebo vacsimi modifikáciami (výstrihu a rukávov) tento model trička – je výborne tvarované – priliehavé na telo – ale má malú vrásku v prieramku (teraz už viem že chýbal prsný záševok… :))
Jestliže Vám ten střih vyhovuje, určitě u něj zůstaňte a jen ho upravte. Pokud máte tu vrásku jen malou, jak píšete, budete potřebovat menší FBA, tudíž záševek bude malý. Nebojte se ho převést na volnost. Výsledné tričko bude pak stejně hladké jako to původní, jen tam už pak nebude to vrásnění :-).
Jsem ráda, že Vás téma potěšilo :-). A děkuji, že jste se podělila o tipy na střihy, zrovna ten první se mi moc líbí.
Ty zadní svislé záševky odšívám jako jsou je ve střihu – na obyčejném šicím stroji, u vrcholů záševků cca 1,5 cm rovným stehem, zbytek užším entlem. Ale už jsem pár záševků šila jen rovným stehem a žádnou neplechu to nedělá, takže asi zůstanu jen u rovného stehu. (Mně ty zadní svislé záševky velmi vyhovují, protože mám prohnutější záda a klenutější pozadí, takže bez tvarováními vzadu mi v oblasti pasu zůstává nadbytečná látka.)
Já síla naposledy podle burdy https://www.latka.cz/30-6911_tricko-saty-burda-6911.html?gclid=CjwKCAjwxaXtBRBbEiwAPqPxcOWdHapinas4Q5K7UU70DPW0X8NdvCvkIQ1KBwkHx8X9Bz8lz1Q61hoCeRYQAvD_BwE
Sama sem si to ale zbytecne zkomplikovala použitím pruhovane bambusove viskoza. Určitě ale budu sit podle stejného střihu ještě jedno nebo šaty.
A podle knížky nekonečný střih se snažím vyrobit svůj základní střih na tričko, který respektuje moje silnější paže a ve většině případů nutnost snížit rukavovou hlavici. Pak se pustím do variací, kterých je v knize popsáno několik.
Ten střih vypadá dobře, děkuji za tip.
O nekonečném střihu, jsem slyšela, ale neznám nikoho, kdo vyzkoušel. Můžete sem pak prosím napsat, jak jste spokojená s výsledkem?
zatím jsem stále ve fázi kreslení, ale už snad se konečně dokopu k tomu to dokončit.
pro zajímavost přidávám odkaz na stránky autorky knihy https://www.shape-patterns.cz/damske-strihy/ kde má i hotové střihy k prodeji (a některé i zdarma https://www.shape-patterns.cz/damske-strihy/strih-damske-triko-vel–/)
Perfektní seriál. Z období “nadšení z nového overlocku”, kdy jsem šila pouze z úpletů mi začínají dosluhovat trička a naopak přebývá materiál. Myslím, že se do topů zase brzy pustím.
Mohu poprosit o bližší rozvedení nutnosti (jak, kde a proč) stabilizace nařasení?
Začala bych odpovědí na otázku proč – jde o to, že úplet díky své vysoké pružnosti neudrží nabrané části, samotný šev (prošití) jako stabilizační prvek je nedostatečný, nabírání by bylo nevzhledné a nebo by dokonce nemuselo vůbec držet pohromadě a bortilo by se. Na otázku jak a kde odpovím pomocí modelového příkladu – asymetrické pruhované tričko z tohoto článku (obrázky jsem ofotila z Burda Style – Nähkurz 2 für Forgeschrittene). Na stabilizaci řasených částí se do švu vkládá tenká elastická silokonová páska (pruženka), více napoví obrázky. Páska je dost pevná na to, aby vše udržela na dvém místě, zároveň však… Číst vice »
Další možností je podlepení vlizelinovým proužkem s řetízkem, ten ale nepruží, takže se nehodí tam, kde potřebujete nutně pružnost zachovat. Použít jej můžete např. u řasení na raglánovém švu – viz obrázky, to samé tričko. (Kdyby bylo řasení na raglánovém rukávu, jako je to u černého trička v článku, vlizelín by se nažehloval na průramky a ne na ragránovou hlavici rukávu.)
Ještě k těm stabilizacím u úpletů dodám, že některé školy šití doporučují vždy stabilizovat ramenní švy a průramky (běžné i raglánové) i u jednoduchých modelů (např. nažehlením vlizelinového proužku). Já osobně zpevňuji téměř vždy ramenní švy (přichycením zmiňované silikové pruženky do švu), ale průramky spíš výjimečně. Zpevňovala jsem např. raglány u obou triček/ topů s řasením z tohoto článku, dále pak třeba u šatů Willa jsem raglánové průramky rovněž stabilizovala (pomocí vlizelínového proužku).
Super, děkuji za odpověď. Silikonovou gumicku na ramenni svy běžně používám. Do raseni by mne to nenapadlo…
Perfetkní jednoduché volnější tričko je Basic Instinct t-shirt (střih je zdarma po přihlášení k odběru newsletter, http://www.secondopiano.space/blog/2017/9/29/basic-instinct-tshirt-pattern). Hodně podobné je i Jeannie t-shirt/dress od Ready to Sew. Šila jsem oboje a jsou to nejoblíbenější zahradová trička. Chce ale měkký úplet.
Hezké základní tričko, díky za tip, zkusím ho :-).
Skvělý článek. Chtěla jsem si na stránkách Burdy koupit střih na asymetrické tričko, ale nějak se mi při objednání nedaří najít mezi zeměmi Českou republiku. Nevíte, kde je problém (nedodávají k nám?), příp. kde jinde sehnat tento střih? mě se ho nějak nedaří na netu najítt. děkuji
Ten střih je v té konkrétní Burdě (časopis), další možností je zakoupit střih formou PDF (viz odkaz v článku).