9.9.2019 | Barbora Jana | 8 komentářů

Šijte s námi trenčkot/parku – výztuhy, příprava materiálu, stříhání

Po dlouhé přípravě, kdy jsme vybíraly střihy  a rozhodovaly o tom, v jakém stylu ten jarně-podzimní svrchník budeme šít, se konečně dostáváme do fáze, kdy začneme pracovat s látkou.

U trenčkotu i parky byste se měly ze všeho nejdříve rozmyslet, zda budete hotový oděv prát, či nikoliv. Máte-li světle béžovou látku, tak se praní nevyhnete několikrát za sezónu, khaki bude jistě o mnoho přátelštější. Spotřeba na oba oděvy bývá docela velká a pokud celou metráž vyperete a dáte do sušičky nebo na sušák, bude s největší pravděpodobnosti pěkně zvalchovaná. Z toho důvodu se v redakci přikláníme spíše k velmi důkladnému propaření materiálu.

Výztuhy

Ve volbě výztuh můžete vybrat jak nažehlovací, tak všívací variantu. Trenčkot i parka by měly být solidnějším kusem oděvu, takže volte nažehlovací plátna a rašlovky v nažehlovacích variantách (plátna v našem e-shopu se hodí spíše na ležérnější styly a pro měkčí materiály, i ty nejvyšší gramáže jsou na klasický trenčkot trochu málo).

Ze všívacích výztuh volte ty, které jsou vhodná na saka. Z naší nabídky můžeme doporučit Lillu pro ležérnější styly a pro klasický strukturovanější trenčkot pak naši novinku – střední výztuhu, kterou můžete použít i do límce. Na drobné díly typu kapsy volte buď nažehlovací plátna nebo Lillu.

Teď už se můžeme vrhnout do samotného šití!

Bára

Já jsem nakonec vybrala poměrně hodně klasickou parku ze střihů, které jsem vám přestavila v předchozím článku o parce. Budu tedy nakonec šít parku s velkou kapucí z Burdy 9/2012.

Název parky rozhodně nelže, protože kapuce je opravdu velká. A to tak, že jsem ji nakonec i o dost zmenšovala. Zkušební model byl tentokrát opravdu hodně důležitý. Nějakým záhadným způsobem se totiž stalo, že jsem měla málo látky. Při hromadné objednávce, která musela být po celých metrech, jsem si zadala metry tři, protože jsem chtěla parku nad kolena a protože holky si na dlouhé trenčkoty braly maximálně 4 metry s tím, že by jim klidně 3,5 metru stačilo. No a protože jsem dlouho netušila, co přesně budu vlastně šít, hodně mě pak u vybrané parky ta spotřeba zarazila. Celkem na daný střih požadovali 4,10 metru. Přemýšlela jsem, kde nějaký materiál ušetřit, proto jsem na zkušební model hodně spoléhala. Velká spotřeba byla právě na střihových dílech kapuce, která je nejen velká, ale ještě navíc i zdvojená. Což jsem tedy nakonec vyřešila ještě jinak, ale o tom až za chvíli. Celou parku jsem tedy trochu zkrátila, ale už v této chvíli jsem musela brát v potaz možné použití zipu, o kterém jsem uvažovala místo knoflíků a délku tak přizpůsobit délce zipu. Dále jsem celkem dost zužovala rukávy a jak jsem již uvedla, zmenšovala jsem i kapuci. V původní verzi jsem ji měla při nandání přes půlku obličeje.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Barbora Jana (09.09.2019/7:07)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting, Příběhy našeho šití, Šijte s námi, Techniky, trenčkot a parka
8
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x