25.7.2019 | Barbora | Žádný komentář

Prázdninové čtení III. – články nejen pro začátečníky

Naše stránky nejsou jen o vyšší krejčovině a složitých postupech šití. Máme mezi sebou spoustu začátečnic, které se nebojí pustit do komplikovanějších postupů a pomalými krůčky objevují veškeré taje šití.  Především tedy pro ně je dnešní výběr prázdninových článků, ale věřím, že i mnohé pokročilé si některé z nich rády přečtou, protože opakování je matka moudrosti.

Úplně nejzákladnější jsou pro šití ruční stehy. Bez ručního šití se zkrátka neobejdete a pokud jej nemáte rády a snažíte se vše za každou cenu dostat pod stroj, zkuste se na to podívat jiným pohledem a brát ruční šití spíš jako relax než nutné zlo. O tipech pro šití v ruce se můžete dočíst v článku, který pro vás napsala Jana.

Dalším podstatným krokem při šití je žehlení. Pokud jej vynecháte nebo při něm budete lajdačit, vše se odrazí v konečné fázi u hotového výrobku. K žehlení potřebujete nejen dobrou žehličku či generátor, ale i další pomůcky, o kterých jsme psaly v tomto článku.

Jestli už máte nějaké šití za sebou, tak jistě víte, že jsou rozdíly mezi úpletem a tkaninou. Každá látka se chová jinak a musíme k ní proto i jinak přistupovat. U mnoho látek je podstaný rozdíl i ve vlastnostech po směru útku či po osnově a z tohoto důvodu je pro nás nesmírně důležitý směr vlákna. O jeho vlastnostech nám články napsala naše čtenářka Vendula a vy si je můžete přečíst zde a zde.

Velké dilema také bývá v tom, jak přenést střih a další značky. Každá z nás máme nejoblíbenější metodu, ale ne pokaždé se hodí na daný typ látky. Proto je dobré znát těchto možností více a vybrat vždy tu nejvhodnější. V článku o metodách značení na látku si určitě vyberete dobře.

Se švovými přídavky jste se setkaly při každém šití. Možná máte pocit, že když je to vlastně něco okrajového, tak není potřeba si s tím tolik zatěžovat hlavu a prostě tam nějaký švový přídavek přidat. Ale je to velký omyl, přesně nakreslený švový přídavek vám ulehčí práci rozhodně o moc.

Další důležitou kapitolou při šití jsou pak také výztuhy. Ty mohou být buďto všívací, které se používají spíše do sak a kabátů, anebo nažehlovací. Obojí seženete v našem eshopu. A o těch nažehlovacích se můžete dočíst v samostatném článku.

Pokud se chcete pustit přímo do nějakého jednoduššího šití, pak bych vám doporučila kouknout například na článek o šití spodního prádla, jednoduchých maxišatů bez střihu nebo na oboustranné tričko. S pomocí našich článků získáte dobré tipy a i jako začátečnice zvládnete leccos ušít.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (25.07.2019/8:22)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x