1.7.2019 | Barbora | 2 komentáře

Letní kloboučky

Dnešní článek bude spíše inspirační, protože inspirace není nikdy dost. I když se vám právě nechce se do ničeho konkrétního pouštět, může vás nasměrovat a trochu tu tvůrčí náladu popostrčit.

Letní počasí je v plném proudu a jako tradičně každý rok lituji toho, že jsem si ještě nestihla pořídit nějaký apartní klobouček. Moc ráda trávím hodně volného času venku na zahradě a strašně ráda si tam hlavně čtu nebo pletu. Většinou řeším dilema, jestli sedět příjemně ve stínu nebo se tak trochu trápit na sluníčku, ale jako bonus se u toho opalovat. Sluneční brýle někdy nedokáží ostré sluníčko vyřešit a pro pohodlí je proto dobré použít i další ochranu. Já většinou v tomto případě využívám to, co je zrovna po ruce, takže se stává, že si zavolám jednoho z kluků pobíhajících okolo a půjčím si jeho kšiltovku. Ale lákalo by mne mít i nějaký pěkný klobouk pro případy, kdy bych chtěla být “za dámu”.

V létě mívám velmi málo času na šití. Je to právě tím, že většinu času trávíme s rodinou venku. Letní koupání a grilování mají za následek to, že se domů běžně dostáváme ne dřív než po 21. hodině a než pak všechno ještě stihnu uklidit, nemám na nějaké šití ani pomyšlení. Bývají pak chvíle, kdy si upřímně přeji, aby se nehorázně ochladilo a alespoň tři dny v kuse pršelo, aby nikdo nechtěl z domova ani nos vystrčit a já měla čas doma vše zpacifikovat a věnovat se právě šití. Proto dávám v létě přednost různým malým projektům a ještě raději těm, které mohu sbalit do taštičky, kamkoliv vzít a pracovat na nich. Momentálně mám již nějakou dobu rozpletený svetřík, ale už dopředu si chystám inspiraci a připravuji se na další. A ráda bych se konečně dostala právě ke kloboučku, který si již nějakou dobu slibuji.

Na internetu můžete najít spoustu návodů, ať už na kloboučky šité či háčkované z různých materiálů. Asi úplně nejvíc se mi líbí právě háčkované kloboučky. Vypadají zkrátka profesionálně a pokud vyberete ten správný materiál, určitě se vám podaří vytvořit dílko, které budete na hlavě pyšně nosit. Mě nejvíce zaujala příze Raffia od Wool and the Gang, ze které lze uháčkovat opravdu moc pěkný klobouk.

Narazila jsem na něj díky blogu Self Assembly Required, kde najdete na tento klobouk recenzi. Střih na klobouk je součástí knihy, podle které můžete vytvořit i další výrobky z příze Raffia, jako například plážové tašky, prostírání apod. Případně jej můžete objednat podle prvního odkazu, kde je střih součástí kitu. Ten pak kromě střihu obsahuje právě i přízi, jejíž barvu si při objednávce zvolíte. Objednat v balíčku můžete i háček, ale není to potřeba. Podle toho se pak upraví výsledná cena.

Dalším podobným, také z přírodní příze, je tento s jednoduchým hladkým vzorem.

Střih na něj je zdarma a na výše uvedeném odkazu si jej můžete stáhnout.

A háčkování do třetice – jednoduchý klobouček s průběžným spirálovým vzorem. Tento střih patří mezi placené, ale pokud háčkování trochu rozumíte a nebude to váš první pokus s háčkem v ruce, nemusel by být problém jej zvládnout i jen podle obrázku.

Pokud dáváte přednost raději šitým projektům, pak jistě stojí za zmínku následující střihy.

Velmi podrobný návod, podle kterého se můžete nechat vést, i když angličtině až tak moc nerozumíte, najdete zde. Jedná se o střih na klobouček dokonce oboustranný, takže při vhodné kombinaci látek budete mít doplněk k více různým modelům.

Návod na další zajímavý můžete najít i v Burdě. Ten je šitý a tvarovaný ze šikmých proužků látky.

Pokud se nebojíte trochu větší dramatičnosti, pak jistě stojí za zmínku šitý klobouk s velmi širokým asymetrickým lemem.  Na můj vkus je to už poněkud moc, ale velmi mne překvapila jeho ušitá varianta na jednom blogu v černé barvě. Bohužel jsem si ale neuložila odkaz a nemůžu jej nikde dohledat.

Střihů na šité kloboučky či visory je na internetu spoustu. Inspiraci najdete převážně na Pinterestu, stačí zadat do vyhledávání třeba “sun hat”. Pak už jen hledejte inspiraci pro ten správný tvar, který se vám bude nejvíc líbit.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (01.07.2019/9:18)
Kategorie: Odstřižky..., Zdarma
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
whitehorse
4 let

Já přidám odkaz na další stránky s návody zdarma.
https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=9187&cid=24
Tyto jsou v češtině, kde je navodu méně, nebo se dají přepnout do napr angličtiny, kde jich je vyrazne více.

2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x