4.5.2019 | Jana | 6 komentářů

Šijte s námi designerské šaty – vhodné materiály

V příštích pár týdnech se budeme každé pondělí setkávat u společného šití šatů švýcarské designérské značky Akris, jejichž střih byl otištěný v časopise Patrones. (Pokud byste střih chtěly získat, napište nám mail nebo se ozvěte přes kontaktní formulář – nejlépe do 10.5. Nabídka platí jen pro předplatitelky.).

V případě, že jste se rozhodly šít šaty s námi, určitě už přemýšlíte, jaký materiál by byl nejvhodnější. V tomto případě je to trochu oříšek, protože šaty vyžadují trochu struktury a zároveň jsou dost členité, takže si nebudou rozumět s úplně každým vzorem.

Jaký materiál tedy vybrat? Obecně to chce něco trčavějšího. Originální šaty jsou ušité z hedvábné organzy, jejíž výhodou je struktura a zároveň lehkost. Organza se jako materiál hodí i v případě, že šaty chcete ušít na nějakou společenštější příležitost (ale budou vhodné i třeba na garden party).

Ze společenských hedvábných materiálů můžete použít i gazar, šantung nebo taft (pozor s výběrem, pokud chcete šaty prát). Na běžné nošení je pak skvělý buret.

Gazar

Na volnočasové šaty můžete použít i klasické bavlněné plátno či satén, na léto je pak naprosto skvělý len, případně jeho směsi. Krásné jednobarevné lny seženete například v B.P. látkách, v Brně pak mají pěkný výběr v Solidusu. Velký výběr opravdu krásných potisků pak najdete na Emma One Sock (můžete si nechat poslat až 5 vzorků zdarma), něco najdete i v již zmíněných B.P. látkách.

S materiálem můžete ale různě experimentovat – použít například pevnější ponte, tenký neopren nebo trčavější cady. Kreativitě se meze zkrátka nekladou.

A jak s potisky?

Nebudeme lhát, je to trochu oříšek. Ne každý vzor snese bezmyšlenkovité rozbití, takže pokud nějaký vzor vyberete, budete pravděpodobně dost přemýšlet nad polohováním. Hodí se hlavně vzory menší a střední velikosti (velké vzory budou mít šanci vyniknout prakticky jen na sukni), ale hodně záleží i na vás, jak moc vás konkrétně bude rušit fakt, že je některá z květin v půli rozstřižená. Použít můžete také trik, který využívám tam, kde vzory nechci úplně sesazovat, ale chtěla bych, aby byly v harmonii. Šaty jsou ale krásné i jednobarevné, takže pokud se vzoru bojíte, nevadí!

Při koupi materiálu se rovnou rozhodněte, zda chcete šaty podšívat a/nebo podrážet. Pokud hodláte nosit šaty jen v létě, hodí se použít bavlněný nebo bavlněno-hedvábný batist; v případě, že chcete nosit šaty i s punčocháči, je rozhodně lepší hladká hedvábná podšívka, ať už je to satén či habutaj.

Spotřeba uvedená v návodu je 2,65 metru při šíři 140 cm, počítejte však s nějakými 10% navíc na vysrážení, případně ještě na podsádku, pokud budete chtít šaty nepodšité.

Pokud si s výběrem materiálů nejste jisté, napište nám do komentařů.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (04.05.2019/11:29)
Kategorie: šaty Akris, Šijte s námi
Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Sisly
4 let

mám ještě dotaz ohledně střihu-bude možné použít FBA podle návodů, které známe ze Stehu? Z obrázků to vypadá, že přední část je princes? Děkuji.

Sisly
4 let
Odpověď na komentář  Jana

Děkuji, Jani, střih si objednám a uvidím podle zkušebního modelu.

Sarka B.
4 let

Mám v zásobě tenký satén – jednobarevný panel s menším trsem takových abstraktních květů. Říkala jsem si, že by to bylo super použít tak, že trs dám na sukni a zbytek bude jednobarevný. Chtěla bych spíš slavnostnější verzi a píšte, že by to chtělo něco trčavého… Podrazit tedy satén plošně organzou? Organza zase nebude dobrá hned na tělo, tak ještě podšívku? To už se zase dostávám do cenové kategorie, do které se mi moc nechce… Tak asi pohledám ještě jinou variantu

6
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x