29.4.2019 | Jana, Barbora a Petra | 15 komentářů

Šijte s námi designérské šaty – harmonogram a naše modely

Společné šití, které dnes začíná, je vlastně takovým návratem ke kořenům: právě šaty byly totiž tématem i našeho prvního společného šití před třemi lety! Stejně jako v prvním případě budeme i tentokrát šít podle jednoho střihu více variant. Tentokrát jsme vybraly trochu netradiční střih, který je ale moc hezky nakreslený. Podle volby materiálu z něj navíc mohou vzniknout jak šaty na písek, tak i model do opery. Střih je z Patrones 371 od značky Akris.

Z přehlídky Akris

Pokud si právě říkáte, že se vám střih líbí, ale bohužel ho nemáte šanci sehnat, nebojte. S řešením jsme si dlouho lámaly hlavu a nakonec jedno vymyslely. Jak se ke střihu dostat se dozvíte na konci dnešního článku.

Barbora

Šaty Akris se nám tehdy po prohlédnutí daného čísla Patrones všem zalíbily, takže jsem si střih vykopírovala a ušila zkušební model. Vzala jsem jej pak s sebou na náš kurz, kde mi ho Jana s Petrou pomohly dofitovat. Vlastně ani nebylo nutné dělat nějaké větší úpravy, spíš chtěly šaty celé jen trochu zmenšit a zvýšit průramek. Trochu se mi nepozdával akorát cíp na jedné části předního dílu, tak jsem jej tenkrát rovnou ustřihla. Nakonec jsem ale zkušební model uklidila a na šití ani nedošlo.

Jenže letos někdy v únoru nám Jana napsala, jestli bychom nechtěly zrovna tyto šaty šít a udělat z nich společné šití, že ona už má i vymyšlenou látku a chce se do nich pustit. Úplně nadšená jsem z toho nebyla, protože jsem si pořádně nepamatovala, proč jsem vlastně ten zkušební model tenkrát odložila. Ale ze slušnosti jsem odepsala, že se do toho klidně pustím, ale že netuším, z čeho to šít. Tak trochu Janu podezírám, že na nás měla strategii už dopředu vymyšlenou, protože během chvilky mi poslala odkaz na látku z obchodu Látky Marija. Byl to len s hedvábím a už z fotek mého monitoru mi bylo jasné, že tak pěkný odstín růžovofialové prostě mít musím. Látku jsem okamžitě objednala, protože i kdybych z ní nešila šaty Akris, tak na něco bych ji využila určitě. Zpětně ale musím říct, že mi taková “manipulace” občas vyhovuje. Ve své pracovně jsem se ponořila do hlubin skříně a vytáhla skoro rok starý zkušební model. Stačilo jej lehce přežehlit, hodit na sebe a zjistila jsem, že úpravy stále sedí a že mám tedy vlastně fitting bez práce.

Vybraná látka je poměrně tuhá, ale ne tvrdá. Je neprůhledná a má na len poměrně hustou vazbu. Vzhledem k tomu, že se v mém podání jedná spíš o letní šaty, rozhodla jsem se vypodšívkovat pouze živůtek a sukni jsem nechala jen ze svrchní látky. Na podšívku jsem vybrala látku Karla od ZV Silk, což je tenká směsovka bavlny a hedvábí.

Jana

Stejně jako Báru mě šaty Akris zaujaly na stránkách Patrones hned. Střih je pro mě trochu netradiční v tom, že má snížený pas, což je styl, který úplně nemusím. Na první pokus jsem šaty jen našpedlila na panně a zjistila, že střih je poněkud disproporční a celý jej předělala do úplně jiné podoby. O rok později jsem ale narazila na materiál, který byl svou strukturou netradiční – pevný, těžký, ale zároveň splývavý a když jsem přemýšlela, co z něj, okamžitě mě napadly tyto šaty. U Patrones není úplně výjimkou, že se neshoduje foto modelu, nákres a vlastní střih. U těchto konkrétních šatů se shoduje foto modelu a střih, nákres se liší tvarem kapes a pak tím, že na originálních šatech není onen cancour vepředu jen jeden, ale jsou tam dva a mezi nimi rozparek, což dává mnohem větší smysl i z hlediska celkových proporcí.

Akris

Šaty jsem se tedy rozhodla ušít s oběma cancoury a prodloužit je celkově o 10 cm.

Materiál na šaty nebyl nijak drahý, a tak jsem se je rozhodla ušít konfekčními metodami, bez podšívky a s klasickou podsádkou.

Petra

Přiznám se, že na rozdíl od holek jsem tyhle šaty v časopise nejdřív přešla bez většího zájmu. Ne, že by se mi tedy nelíbily, ale rovnou jsem je zařadila do kategorie “pro mne nevhodné”. Přišly mi moc slavnostní, moc komplikovaně střižené, navíc skoro nikdy nenosím šaty bez rukávů. Navíc mi teď hodně cvičí váha, takže cokoliv vypasovaného je trochu sázka do loterie… Pak jsem si ale na kurzu vyzkoušela Bářin zkušební model a překvapilo mě, jak je slušivý. A přestože mám v současnosti úplně šílený režim a nestíhám skoro šít, strašně moc chci tohle společné šití s Janou, Bárou i vámi čtenářkami zvládnout! Beru ho i jako motivační zkoušku, jak do svého plného a rozlítaného harmonogramu šití znovu víc “vmáčknout”, tak mi prosím držte palce (zkusím z téhle zkušenosti vytěžit i materiál pro článek “Jak šít, když fakt nic nestíhám”). Na šaty jsem si vybrala satén z Yin Yang kolekce Nani Iro, který je primárně černý s abstraktními “šmouhami”. Koupila jsem ho na jednom z našich kurzů v obchodě Kdotokdyslyšel, který se teď jmenuje Materialistic. Materiál je hodně tenký, takže bude potřebovat podložit ještě jednou vrstvou saténu, ale na zcela couture zpracování to tentokrát nevidím :).

✂️

Jaký je tedy harmonogram?

4.5. Vhodné materiály

6.5. Stříhání, výztuhy

13.5. Sešití, kapsy, začištění švů, zip

20.5. Podsádka, podšívka

27.5. Záložka, začišťovací práce

3.6. Naše modely a soutěž

 

Chtěly byste s námi šít, ale nemáte střih? Nevadí!

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (29.04.2019/5:27)
Kategorie: šaty Akris, Šijte s námi
15
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x