25.4.2019 | Jana | 14 komentářů

Madeira

Hned na začátek článku připomínáme soutěž o poukázku do obchodu Pet Hardware! Svoje kabelky můžete posílat do 30.4. na adresu info@stehzastehem.cz. Účastnit se můžete s koženou i nekoženou kabelkou či doplňkem. Moc se na fotky vašich výrobků těšíme.

Zatímco cady, o kterém jsem psala nedávný článek, zná malokdo,  madeiru naopak málokdo z těch, co šijí, nezná. Jde o druh vyšívané krajky, většinou na bavlněném nebo lněném plátně, která se za poslední roky stala velkým trendem, a proto jsem se rozhodla jí věnovat celý článek.

I přesto, že se tento materiál u nás nazývá madeira, přímo z Madeiry tento druh výšivky nepochází. Na samotném ostrově má totiž poměrně krátkou minulost, zhruba 150-200 let. Pokud byste hledaly nějakou inspiraci, pod názvem madeira jej nenaleznete ani na zahraničních webech: anglický/francouzský ekvivalent je broiderie anglaise či eyelet. Broderie anglaise je druh výšivky, kdy se nejdříve udělá do látky oválný otvor, okraj se trochu zahne a obšije se obnitkovacím nebo smyčkovým stehem, nebo se nejdřív vyšijí okraje a pak se dírka vystřihne. I tento název je poněkud zavádějící, je dán tím, jak populární byla madeira ve viktoriánské Anglii. Samotné počátky techniky se datují už někdy do 16. století a to do střední/východní Evropy, Wikipedie dokonce udává přibližné geografické umístění do dnešní České republiky.

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (25.04.2019/9:22)
Kategorie: Odstřižky...
14
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x