13.4.2019 | Jana | 9 komentářů

Cady

Ačkoliv žijeme v době, kdy doslova online sledujeme vývoj vpřed a každou chvíli nás může překvapit nějaký převratný objev, u textilního průmyslu těch inovací použitelných v každodenním nošení není tolik. Není to tak dávno, co do oděvního průmyslu vtrhl neopren/scuba, který je využíván pro svou architekčnost, relativně nízkou cenu a snadnou údržbu. Ačkoliv jsem si ze scuby ušila dvě sukně, dál se náš vztah neposunul, protože umělé materiály prostě nejsou pro mě. U dalšího nového materiálu to ale vypadá na lásku, takže bych vám jej dnes chtěla představit – jeho jméno je cady.

A co vlastně cady je?

Co se dojmů týče, dalo by se popsat jako hodně tenká scuba či tenčí ponte, ale s tou výhodou, že se většinou dělá buď z viskozy nebo s  jejím velkým podílem a jedná se o tkaninu, takže má formálnější ráz než třeba ponte.

Cady zblízka.

Další materiál, ke kterému bych ho přirovnala, je 4-ply crepe nebo také krep marokén, prostě hedvábný krep o síle kolem 40mm (běžné krepdešíny bývají kolem 16-18 mm).

Dolce & Gabbana

Z cady momentálně šije hodně high-endových značek, protože je to materiál, který je prodyšný, nemačkavý, snadno se udržuje a vlastně jeho jedinou nevýhodou je, že je na viskozu poměrně dost drahý. Jednobarevné viskozové cady seženete za 20-60 euro za metr, vzorovaná začínají kolem 40 euro za metr.

Dolce & Gabbana

Jeho obrovskou výhodou je ale to, že z něj ušijete pohodlné šaty, které třeba večer vyperete, pověsíte na ramínko a do rána jsou suché, nemusíte je extra žehlit (ale stejně jako ostatní nemačkavé materiály se dost špatně žehlí u šití) a jsou vhodné i na cestování.  Materiál má strukturu, ale zároveň je splývavý, takže se hodí na pouzdrové šaty, šaty s přiléhavým živůtkem a širší sukní, širší kalhoty, úzké topy nebo sukně. Z cady si můžete zároveň ušít šaty, ve kterých půjdete rovnou z práce na večírek nebo do divadla. Na rozdíl od jiných viskozových materiálů se navíc neožmolkuje.

Liviana Conti

Cady se vyrábí i v polyesterové nebo hedvábné variantě. Polyesterová a viskozová varianta je matná, hedvábná má mírný lesk.

Momentálně asi nejslavnější šaty z cady.

 

Jste nadšené a chcete šití z cady vyzkoušet?

Stejně jako v začátcích rozmachu scuby, neseženete cady u nás snadno. U nás jsem materiál pod tímto označením viděla jen v Par Excellance, podobný materiál má i pan Pavlačka v PB látkách (minulý pátek se nacházely na stole v místnosti, kde má kabátovky) v ceně těsně pod tisícovku za metr.

Materiál od pana Pavlačky.

Velký výběr má obchod Zanandrea Tessuti, který má ovšem na webu jen zlomek svojí nabídky. Pokud máte o něco bližšího zájem, stačí jim napsat po Messengeru nebo Whatsappu.

 

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Jana (13.04.2019/8:40)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
martinar.
4 let

Perfektní článek! Kam na to chodíte??? Výše popsané vlastnosti cady mě více než zajímají ?
Možná by byla lepší, než původně zamýšlené hedvábí na šaty, které se chystám šít. Myslíte, že by na ně byla vhodná?
https://papercutpatterns.com/collections/pdf-digital-print-at-home-patterns/products/meridian-dress-pdf

PetraH
4 let

Tak to od Pavlacky je cady? V tom pripade mam taky jedny cady pouzdrove saty a je to fakt skvely material! 🙂

Sisly
4 let

Jani, a je cady tedy trochu elastické? Podle té fotky zblízka to má strukturu úpletu.Díky za osvětu-nikdy jsem o tom dosud neslyšela a vypadá to lákavě! Ale proč je to tak drahé, když je to většinou viskóza? Protože to je novinka nebo je ta úprava k získání jedinečných vlastností nákladná?

martinar.
4 let

Z vašeho článku a především popisu vlastností Cady jsem byla fakt nadšená, pustila jsem se tedy do komunikace s Tessuti Zanandrea a ve finále objednala 15 metrů cady v 5 různých dezénech. Všechno to měla být viskoza, cenově kolem 30€/m. Látky se přece nekazí a když už člověk platí to poštovné (z ita do gb)… No… nějakou dobu mi bude trvat, než to tak nějak celkově vstřebám. Další online objednávky už jen na základě vzorků. To co mi přišlo, mi totiž vrtá v hlavě doteď. 1. Všech 5 látek je vzájemně natolik odlišných, že se mi nechce věřit, že je… Číst vice »

martinar.
4 let
Odpověď na komentář  Jana

Pravda, ještě ne zkusím otestovat.No, každopádně už jsou doma a budu doufat, že o ten zbytek do dobude mé srdce ? Příště každopádně prvně vzorky…
Se scvrkavacima látkama to máte na mysli tak, že bych ji měla zase nechat scvrknout a šít z ní tak?

9
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x