13.4.2019 | Jana | 6 komentářů

Cady

Ačkoliv žijeme v době, kdy doslova online sledujeme vývoj vpřed a každou chvíli nás může překvapit nějaký převratný objev, u textilního průmyslu těch inovací použitelných v každodenním nošení není tolik. Není to tak dávno, co do oděvního průmyslu vtrhl neopren/scuba, který je využíván pro svou architekčnost, relativně nízkou cenu a snadnou údržbu. Ačkoliv jsem si ze scuby ušila dvě sukně, dál se náš vztah neposunul, protože umělé materiály prostě nejsou pro mě. U dalšího nového materiálu to ale vypadá na lásku, takže bych vám jej dnes chtěla představit – jeho jméno je cady.

A co vlastně cady je?

Co se dojmů týče, dalo by se popsat jako hodně tenká scuba či tenčí ponte, ale s tou výhodou, že se většinou dělá buď z viskozy nebo s  jejím velkým podílem a jedná se o tkaninu, takže má formálnější ráz než třeba ponte.

Cady zblízka.

Další materiál, ke kterému bych ho přirovnala, je 4-ply crepe nebo také krep marokén, prostě hedvábný krep o síle kolem 40mm (běžné krepdešíny bývají kolem 16-18 mm).

Dolce & Gabbana

Z cady momentálně šije hodně high-endových značek, protože je to materiál, který je prodyšný, nemačkavý, snadno se udržuje a vlastně jeho jedinou nevýhodou je, že je na viskozu poměrně dost drahý. Jednobarevné viskozové cady seženete za 20-60 euro za metr, vzorovaná začínají kolem 40 euro za metr.

Dolce & Gabbana

Jeho obrovskou výhodou je ale to, že z něj ušijete pohodlné šaty, které třeba večer vyperete, pověsíte na ramínko a do rána jsou suché, nemusíte je extra žehlit (ale stejně jako ostatní nemačkavé materiály se dost špatně žehlí u šití) a jsou vhodné i na cestování.  Materiál má strukturu, ale zároveň je splývavý, takže se hodí na pouzdrové šaty, šaty s přiléhavým živůtkem a širší sukní, širší kalhoty, úzké topy nebo sukně. Z cady si můžete zároveň ušít šaty, ve kterých půjdete rovnou z práce na večírek nebo do divadla. Na rozdíl od jiných viskozových materiálů se navíc neožmolkuje.

Liviana Conti

Cady se vyrábí i v polyesterové nebo hedvábné variantě. Polyesterová a viskozová varianta je matná, hedvábná má mírný lesk.

Momentálně asi nejslavnější šaty z cady.

 

Jste nadšené a chcete šití z cady vyzkoušet?

Stejně jako v začátcích rozmachu scuby, neseženete cady u nás snadno. U nás jsem materiál pod tímto označením viděla jen v Par Excellance, podobný materiál má i pan Pavlačka v PB látkách (minulý pátek se nacházely na stole v místnosti, kde má kabátovky) v ceně těsně pod tisícovku za metr.

Materiál od pana Pavlačky.

Velký výběr má obchod Zanandrea Tessuti, který má ovšem na webu jen zlomek svojí nabídky. Pokud máte o něco bližšího zájem, stačí jim napsat po Messengeru nebo Whatsappu.

 

Článek pro Vás napsala Jana (13.04.2019/8:40)
Kategorie: Odstřižky...

6
Leave a Reply

Please Login to comment
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JanaSislyPetraHMartinar. Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Martinar.
Člen
Martina Ř.

Perfektní článek! Kam na to chodíte?👏👏 Výše popsané vlastnosti cady mě více než zajímají 🤔
Možná by byla lepší, než původně zamýšlené hedvábí na šaty, které se chystám šít. Myslíte, že by na ně byla vhodná?
https://papercutpatterns.com/collections/pdf-digital-print-at-home-patterns/products/meridian-dress-pdf

PetraH
Člen

Tak to od Pavlacky je cady? V tom pripade mam taky jedny cady pouzdrove saty a je to fakt skvely material! 🙂

Sisly
Člen
Hana

Jani, a je cady tedy trochu elastické? Podle té fotky zblízka to má strukturu úpletu.Díky za osvětu-nikdy jsem o tom dosud neslyšela a vypadá to lákavě! Ale proč je to tak drahé, když je to většinou viskóza? Protože to je novinka nebo je ta úprava k získání jedinečných vlastností nákladná?