4.4.2019 | Jana | 2 komentáře

1+1+1= nekonečno

Ačkoliv věříme, že i ti, kdo se šitím živí, na našem webu najdou spoustu užitečných informací, primárně jsou stránky zaměřené na amaterské švadleny. Stejně jako spousta našich šicích přítelkyň pak zastáváme názor, že pro domácí švadlenku je zásadní umět upravit si hotový střih a kreslení vlastních střihů je spíše nadstavba. Proto u nás nenajdete zas tolik článků věnovaných právě střihům. Je třeba říct, že základní krejčovské konstrukce jsou spíše geometrická cvičení a ten přesah jim dává jedině člověk, který drží tužku a křivítko. Jaké přidat přídavky na volnost, jak nakreslit tu kterou linku, jak to udělat, aby podle současné předlohy nevzniklo něco předpotopního: v tom spatřujeme pravé umění střihové konstrukce. Ostatně asi všechny jsme už viděly kabát či kostým na míru od krejčové, který sice seděl, ale dělal z nositelky o 20 let starší krabici.

To ale neznamená, že jen bez přemýšlení překreslujeme střihy z časopisu, jak leží a běží, a tak je i ušijeme. Naopak je spíš rarita, když střih použijeme v nezměněné podobě. Na zkušebních modelech ladíme padnutí oděvu, rozhodujeme, jestli tu či onu část naddimenzovat či zkrátit a občas přitom vznikne úplně jiný model.

O základních střihových manipulacích, kdy změníte typ záševku, jsem psala v prvním a druhém díle miniseriálu. Dnešní text je ale spíš o kombinaci více střihů a obecněji o tom, jak si lze se střihy hrát.

Už se vám určitě stalo, že jste narazily na zlatý střihový grál. Prostě střih, který vám seděl, moc se vám líbil a nejradši byste ho šily neustále znovu a znovu. Ale kdo by chtěl mít třeba patery úplně stejné šaty, jen z jiné látky? Občas ale stačí málo a z původních šatů je úplně něco jiného.

Příkladem mohou být šaty z Patrones 354. Tyto šaty mají pro mě správné přídavky na volnost, moc pěkně nakreslený výstřih naprosto ideální hloubky, skvělá je i výška umístění vázačky (střih jsem použila délkově neupravený, takže nevím, jak by toto všechno fungovalo na postavě o výšce 165 cm, pro kterou je střih určen, ale to je se střihy Patrones taková klasika).

Poprvé jsem je šila ze šifonu, ale chtěla jsem vynechat zapínání vepředu. Šaty jsou poměrně úzké a pro pohodlnou chůzi se počítá s rozparkem vepředu. Z toho důvodu jsem šaty rozšířila následujícím způsobem:

0 0 hlasů
Article Rating

Článek je přístupný pouze předplatitelům.

Pokud máte zaplacené členství, tak se stačí přihlásit.

Pokud nemáte zaplacené členství, tak ho můžete zakoupit zde.

Článek pro Vás napsala Jana (04.04.2019/10:15)
Kategorie: Konstrukce, úpravy a fitting
2
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x