23.3.2019 | Barbora | 16 komentářů

Zkušenosti s Berninou

Už skoro rok jsem majitelkou nového stroje Bernina 570QE Vio. Stroje, o kterém jsem nikdy ani nesnila, protože jsem měla v hlavě zafixováno Bernina = neskutečně drahý stroj. No a minulý týden, po návratu z dovolené, jsem v jednom komentáři pod článkem zjistila, že jsem slíbila jeho recenzi, na kterou jsem úplně zapomněla. V několika článcích jsem stroj už jistojistě chválila, ale pro pořádek bych tedy ráda sepsala své poznatky do krátkého uceleného článku, který možná někomu pomůže v rozhodování.

Možná jste četly článek o mém vybírání stroje. Tehdy jsem měla po přečtení stovek diskuzí a recenzí předvybraný stroj, na který jsem se jela podívat na Prague Patchwork meeting. Tato akce byla snad jedinou příležitostí, o které jsem věděla, že na jednom místě najdu větší počet šicích strojů, které bude možné vyzkoušet a porovnat. A protože se letošní PPM nezadržitelně blíží – bude 5.-7.dubna 2019, je tento krátký článek i takovou pozvánkou a upoutávkou na něj. Pokud o novém stroji uvažujete, určitě si najděte alespoň půlden, kdy jej navštívíte.

Můj předchozí stroj byl mechanický Pfaff Tipmatic 6122 s horním podáváním IDT, na kterém jsem šila skoro 18 let a až do příchodu nového stroje jsem s ním byla maximálně spokojená. Neměla jsem vlastně žádný praktický důvod, proč stroj měnit. Spíš to byla marnivost a také možnost udělat si radost, za kterou jsem moc ráda. Ono totiž pokud nějaké funkce na svém stroji nemáte a tudíž si je nemáte kde vyzkoušet, tak je vlastně ani nepotřebujete. V loňském seriálu o výběru šicího stroje, který pro vás Jana dopodrobna napsala (články zde a zde), se můžete dočíst o funkcích a možnostech různých šicích strojů, ale dokud si je samy nevyzkoušíte, tak je nedokážete pořádně ocenit.

Zkusím nyní vypíchnout tedy pár detailů či funkcí, se kterými jsem u Berniny nadmíru spokojená. Berte je prosím s rezervou, jde čistě o můj názor a nemusí se shodovat s vaším vlastním. Porovnávání beru s ohledem na svůj předchozí stroj. Jen bych pro pořádek dodala, že oba stroje šijí výborně, přestože je každý typově úplně jiný.

Kolenní páka

Pro mě je toto snad nejpříjemnější vlastnost stroje. Trvalo mi pár šicích hodin, než jsem si na ni zvykla, ale teď už bych bez ní byla doslova jako bez ruky. To, že si patku spouštíte, zvedáte či jen lehce přizvedáváte nepatrným pohybem pravého kolena směrem doprava je opravdu velké ulehčení – máte tak obě ruce volné pro manipulaci s látkou pod strojem.

Automatický odstřih nitě a zapošívání

Další z funkcí, na kterou jsem si velmi rychle zvykla. Je možné ji na stroji naprogramovat podle vašich potřeb. Zapošívat lze buďto na místě či ušitím pár stehů tam a zpět. Automatický odstřih mi umožnil mít čistou práci i v průběhu šití, byla jsem totiž vždycky líná volné nitky po vytažení ze stroje zastříhávat u látky a nechávala jsem většinou delší volné konce. Zastřihovala jsem je pak vždy po ušití určité části, nebo až na konci projektu a mnohokrát se mi stalo, že jsem je pak složitě ze švů vytahovala, protože jsem je občas někde navazujícím švem prošila.

Programování polohy jehly

Na starém stroji zůstala jehla přesně v té poloze, kdy jste přestaly šít. Někdy v látce, někdy nahoře, někdy uprostřed cesty. Vždy jsem ji musela ručně kolečkem dotočit tam, kde jsem ji momentálně potřebovala. Na Bernině mám jehlu nastavenou tak, že mi po skončení šití zůstává zapíchlá v látce. Nestane se mi tak, že by se mi látka pod jehlou posunula. Je zkrátka vždycky připevněná, já pak následně mohu s látkou třeba pootočit či jen zmáčknout tlačítko pro zapošití a odstřih a šev ukončit.

Patka na skrytý zip

Bernina má snad nejluxusnější patku na všívání skrytého zipu! Berte to, prosím, s rezervou, možná se tak skvělá patka najde i u jiných značek, ale já jsem z ní nadšená, protože s ní se skryté zipy šijí prakticky samy a s Pfaffem to nelze srovnat.

Knoflíkové dírky

Velké množství druhů knoflíkových dírek, které stroj ušije na jedno zmáčknutí tlačítka úplně sám. Můžete si libovolně nastavit délku i šířku dírky. Objednanou mám i patku na přišívání knoflíků, tak jsem na ni velmi zvědavá. Možná si řeknete, že přišít těch pár knoflíčků na závěr zvládnete i v ruce, ale s Pfaffem se knoflíky přišívaly velmi jednoduše (jen se sundala patka, knoflík se přichytil jehelní tyčí bez patky, nastavila se šířka stehu tak, aby vpichoval do dírek a délka stehu na 0), proto si myslím, že tuto funkci budu využívat i na tomto stroji.

Nízká hlučnost, masivnost stroje, rychlost šití

Bernina má velmi příjemný zvuk. Oproti tomu starému si jen tak lehce švitoří. Při přechodu z mechanického stroje na elektronický je tohle jedna z nejvíce zaznamenatelných vlastností. Velikost stroje a jeho váha také přispívají k tomu, že když šijete, tak máte pocit, že vám stroj nikam neuteče. Tak nějak mi padne líp do rukou. To, že šije o poznání rychleji, je další příjemný bonus. Navíc se dá rychlost regulovat a nemusíte se spoléhat jen na citlivost nohy v tlaku na pedál.

Prošití pevných materiálů i jemných látek

S Pfaffem jsem nikdy neměla problém při šití například džínoviny. Ani více vrstev mu nedělalo problémy. Zato jemné materiály chtěl občas na začátku šití sežvýkat. Bernina zvládá obě disciplíny na jedničku. Dokonce jsem se tuhle přesvědčila, že kůži prošila i s větší razancí než starý stroj. Myslela jsem, že mechanický stroj by tohle mohl zvládnout lépe, ale nedostal se zdaleka tam, co zvládla Bernina.

Šířka stehu

Tato Bernina má šířku stehu až 9mm. Na běžné šití je to věc, bez které byste se asi obešly. Přeci jen šít skoro centimetrovým entlem není zas tak potřeba. Ale třeba při přišívání široké gumy tříkrokovým cikcakem už je to znát a tuto vlastnost oceníte.

Abeceda a možnost vyšívání monogramů

Asi není potřeba k této vlastnosti moc co dodávat. Na výběr je několik druhů písmen a jestli potřebujete podepsat dětem tepláky nebo si vyšít monogram na podsádku košile, nic vám v tom nebrání.

Jumbo cívky

Cívky na spodní nit jsou opravdu velké. Namotáte na ně až o 70% nitě více. Takže ani při šití náročnějšího projektu nemusíte spodní niť navíjet tak často. Navíc má stroj detekci konce spodní nitě, takže by se vám už nemělo stávat to, že vám dojde centimetr před došitím posledního švu na modelu.

Horní podávání

Tuto funkci jsem měla i na předchozím stroji, proto ji píši ve výčtu až ke konci. V případě, že by to pro mne byla novinka, tak by stoprocentně byla hned na prvním místě. Je to prostě funkce, kterou oceníte až v situaci, kdy ji nemáte 🙂 Do té doby ji berete za standardní věc.

Osvětlení

Velká šicí plocha osvětlená jasným LED světlem je další bonus, který hodně oceňuji.

To, že stroj výborně šije, beru jako automatickou věc.

Minusy

Připravte se na to, že při přechodu na složitější stroj s více funkcemi bude chvilku trvat, než se sžijete. Není to ani tak mínus jako spíš normální běžná věc, ale v porovnání s předchozím strojem je Bernina komplikovanější. Nicméně ovládání je intuitivní, s pomocí dotykového displeje. Po pár šicích hodinách si potřebné funkce osvojíte. Já svůj stroj kupovala u firmy Haišman v Českých Budějovicích a když jsem si pro něj jela, dostalo se mi poměrně podrobného zaškolení, což určitě doporučuji.

Se strojem jsem opravdu velmi spokojená. Pokud byste měl někdo nějaký konkrétní dotaz, tak neváhejte a klidně napište, pokud bude v mých silách, tak ráda otázku zodpovím. Rozhodně mohu tento stroj jen a jen doporučit.

0 0 hlasů
Article Rating
Článek pro Vás napsala Barbora (23.03.2019/11:37)
Kategorie: Odstřižky...
Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
PetraH
4 let

Hmm, a navíc v akci! 🙂

PetraH
4 let
Odpověď na komentář  Barbora

Už se nemůžu dočkat! A to jsem měla pocit, že mi můj skvělý a fantastický, 20 let starý Pfaff stačí… Začínám přehodnocovat 😉

Alexandra
4 let

Veľká vďaka pani Barbora za tento článok! Ja mám presne v pláne ísť tento rok na Patchwork meeting s cieľom vyskúšať predvybratý Pfaff Performance a alternatívne aj Váš stroj Bernina 570VIO. Keď by ste porovnali IDT na Pfaffe a na Bernine – vidíte tam nejaký rozdiel? Alebo je to identické? Podľa dostupných info mi to vychádza, že Bernina nemá na IDT toľko pätiek ako Pfaff – napr. na slepý steh (Pfaff má a Bernina nie z toho čo som si naštudovala). Má Vaša Bernina zdvih patky páčkou (manuálne ako je to u lacnejších strojov) alebo len gombíkom (nohou)? Má aj… Číst vice »

Alexandra
4 let
Odpověď na komentář  Barbora

Ďakujem pekne za všetky odpovede. S tým chapačom to je dobra poznámka – ešte naštudujem, lebo to môže byť dôležité. Kolennú páku Pfaff Performance vraj má.

Dá sa na Vašej Bernine regulovať prítlak pätky?

Láka ma veru aj Vaša Bernina570VIO, prípadne Bernina 740, je ľahšie dostupný servis, ponúkajú ju všetci dealeri, kým Pfaff len zopár a aj to všetci mimo Bratislavy…. Len ten 1000 EUR rozdiel ma odrádza 🙁

Určite by som Vás ešte obťažovala konkrétnymi otázkami po PPM, kde konečne (dúfam) budem môcť vidieť oba modely na živo 🙂 Vďaka za Vašu ochotu!

Jana
Admin
4 let
Odpověď na komentář  Alexandra

Ještě doplním, že nás od Pffafu rovnou poslali pryč, že na šití oblečení doporučují spíš Janome.

Daria
2 let

Měla bych dotaz na zkušenosti s Berninou.. Mám model B 475 quilt edition, ani ne rok. Šije pěkně, ale co se děje je, že se šmodrchá spodní nit. Byla jsem to reklamovat u p.Votrubcové, kde jsem stroj kupovala, a prý používám příliš hrubou nit (Gutermann) a málo mažu. Takže stroj se musí mazat skoro po každém ušitém kousku, nit zvládne jen ultra hladkou Amann Isacord 40, kterou kupuji v Bernina centru. Je to ale dost nepraktické, kvůli každému šití kupovat novou barvu nitě, když mám z dřívějška slušnou zásobu Guttermanů polyester. Jenže jakmile ji do stroje navlíknu, tak se šmodrchá.… Číst vice »

Jana
Admin
2 let
Odpověď na komentář  Daria

Přitom Gutterman jsou oproti jiným hodně hladkénitě. Každopádně to časté mazání je hodně divné, tyhle stroje mají bylt bezudržbové, zkusila bych ho určitě dát na servis.

Daria
2 let
Odpověď na komentář  Jana

Jano, díky. Ty Isocordy jsou ještě k tomu vyšívací, takže hodně hladké. Mě to paní Votrubcová vysvětlila tak, že jak je to celokovové, tak to chce furt mazat. Jinak “reklamovala” jsem to asi dva měsíce po nákupu nového stroje, po asi dvou ušitých věcech, takže tehdy mi servis nebyl doporučen. Pouze jsem dostala školení jak stroj “správně” používat. Jen se mi to nějak nezdá 🙂

PetraH
2 let
Odpověď na komentář  Daria

Já mám vyšší model (570) a měla jsem zpočátku stejnou zkušenost – zašmodrchaný nitě, stroj se úplně zasekl. U Haišmana to vzali do servisu, benevolentně opravili coby záruční opravu. Ale též jsem dostala instrukce, že musím stále mazat. A tak tedy mažu, skoro na začátku každého nového projektu a stroj je v pohodě. Čistím i odstrih spodní nitě a vůbec mu dělám pomyšlení… 🙂 Nitě používám buď Gutterman nebo Aman Metzler a nemám žádný problém.

Daria
2 let
Odpověď na komentář  PetraH

Tak to vypadá podobně, čistím, mažu, neustále měním jehly (takovou zásobu různých jehel jsem v životě neměla). Dokud jsem používala Isocord, šlapal, jak jsem zkusila po čase opět navlíknout Gutterman, do 5-ti minut problém. Napadlo mě ještě zda nezlobí napětí nitě. Zkusím ještě ty Metzlery, něco přišlo se strojem, díky!

Jana
Admin
2 let
Odpověď na komentář  Daria

Ten Janome, co jsem měla předtím, byl celokovový taky a ve srovnání s Berninami byl i o dost těžší, takže to nebyl jen reklamní trik… a vůbec jsem ho nemazala, nečistila, na servisu byl po sedmi letech…. Ale teda s jehlami mám taky teď problém u průmyslového Juki – na sílu jehly je strašně citlivý.

Daria
2 let
Odpověď na komentář  Jana

Moje Janome to samé, celokovový, bezúdržbový, jen se mu nelíbily moc tlusté a pevné materiály. První Singrovka Heavy Duty snesla všechno. Zatím můžu zkušenosti shrnout tak, že čím dražší stroj, tím se sice zlepšuje preciznost šití, ale úměrně s cenou roste nutnost péče a údržby, každý je tak dvakrát choulostivější než ten předchozí. Přiznám se, že trochu lituji, že jsem místo Berniny nešla do průmyslového, nakonec mě odradila váha a místo, které zabere, usoudila jsem, že do bytu to není zrovna ideální.

Naposledy upraveno: 2 let , upravila: Daria
16
0
Děkuji za vaše názory, prosím komentujte.x